کشته شدن جوان همجنسگرا در اهواز به دست سه مرد خانواده: قتل بعد از درج گرایش جنسی‌ روی کارت معافیت انجام شد | ایران اینترنشنال

کشته شدن جوان همجنسگرا در اهواز به دست سه مرد خانواده: قتل بعد از درج گرایش جنسی‌ روی کارت معافیت انجام شد

علی فاضلی منفرد، جوان همجنسگرا، روز ۱۴ اردیبهشت در اهواز توسط سه مرد خانواده خود به قتل رسید. قتل این جوان  ۲۰ ساله پس از آن انجام شد که بستگانش از روی موارد ثبت شده روی کارت معافیت سربازی به هویت جنسی او پی بردند.

شش رنگ، شبکه لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی، به نقل از پارتنر علیرضا خبر داد که سه نفر به اتهام انجام این قتل بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، علی فاضلی منفرد مشهور به علیرضا، همجنسگرای ۲۰ ساله و ساکن محله مسیر تصفیه شکر اهواز، روز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت توسط چند تن از مردان خانواده‌اش به منطقه‌ برومی در اهواز برده شد و روز چهارشنبه جسد او پیدا شده است.

متهمان به قتل روز چهارشنبه با مادر علی فاضلی منفرد تماس گرفته و به او محل جسد را خبر داده‌ و گفتند که می‌تواند جسد علیرضا را زیر نخل پیدا کند.

گزارش شده که مادرعلی فاضلی منفرد از خبر تنها فرزند خود دچار شوک شده و در بیمارستان بستری است و از متهمان به قتل شکایت شده و هر سه دستگیر شده‌اند.

وب‌سایت شش رنگ افزود که قتل در پی آشکار شدن گرایش جنسی او برای برادران ناتنی‌اش و پس از آن صورت گرفت که برادرانش با بازکردن پاکت پستی حاوی کارت معافیت سربازی علی فاضلی منفرد  به هویت جنسی او پی بردند.

سازمان نظام وظیفه نیروی انتظامی در کارت‌های معافیتی که برای همجنسگرایان صادر می‌کند دلیل معافیت بخش ۵ و بند ۷ اعلام می‌کند.

بخش پنجم آیین‌نامه معاینه و معافیت مشمولان خدمت نظام وظیفه مصوب ۲۱ خرداد سال۹۳ هیات وزیران که در ۲۶ خرداد همان سال از سوی دولت حسن روحانی برای اجرا ابلاغ شده است به «بیماری‌های روانپزشکی» اختصاص دارد.

در بند ۷ این بخش از آیین‌نامه معاینه و معافیت مشمولان خدمت نظام وظیفه آمده است «کژخویی‌های که مغایر شئونات اجتماعی و نظامی (از جمله انحرافات جنسی و سکسئوالیتی) باشد، ۶ ماه معافیت موقت» داده می‌شود.

این بند در مصوبه سال ۹۳ نسبت به مصوبه سال ۱۳۷۵  با تغییراتی همراه بوده است که تبدیل «معافیت دائم» این افراد به «معافیت ۶ ماهه» است. همچنین در بند۷ ۷ مصوبه سال ۷۵  آمده بود افراد دارای «اختلال رفتار عدم تعادل عصبی و روانی و كژخویی‌ها به‌طوری كه مغاير شئونات نظامی باشد همچنين انحرافات اخلافی و جنسی مانند ترانس سكسواليسم»  معاف دائم هستند.

در همه این مصوبات هیات دولت جمهوری اسلامی ایران همجنسگرایان و با درج ماده و بند مورد اشاره روی کارت معافیت «بیماری‌های روانی» و «انحرافات اخلاقی و جنسی» خوانده می‌شوند.

درج این بند روی کارت معافیت پیامدهای گسترده‌ای برای همجنسگرایان در پی دارد که از جمله آنها محرومیت آنها از استخدام در دستگاه‌ها و سازمان‌های رسمی و در موارد متعددی مشاغل خصوصی است.

شبکه شش رنگ پیش از این هشدار داده بود که نیروی انتظامی به بهانه اجرای آیین‌نامه معافیت پزشکی خصوصی‌ترین اطلاعات مربوط به گرایش و رفتارهای جنسی همجنسگرایان را ثبت می‌کند.

درگزارش پیشین این شبکه تاکید شده بود که با تغییرات قانونی جدید همچنین امکان شناسایی همجنس‌گرایان مرد توسط مقامات انتظامی و قضایی، کارفرمایان و مسئولان مراکز آموزشی با یک نگاه به کارت معافی از خدمت فراهم شده است.

علاوه بر این گزارش‌ها حاکی از آن است که به بهانه اجرای جدیدترین آیین نامه معافیت پزشکی از خدمت نظام وظیفه، پلیس ۱۱۰ ، معاونت نظام وظیفه نیروی انتظامی «در حال ثبت خصوصی‌ترین اطلاعات مربوط به گرایش و رفتارهای جنسی متقاضیان معافیت به دلیل همجنس‌گرایی هستند»

در گزارش این شبکه تاکید شده است که قتل علی فاضلی منفرد «به دلیل ثبت گرایش جنسی‌اش در کارت معافیت سربازی، بار دیگر خطرات امنیتی روند معافیت سربازی برای مردان گی در ایران تائید کرد و بر ضرورت طرح قوانین پیشگیرانه در این زمینه تاکید می‌کند.»

شبکه شش رنگ  قتل علی فاضلی منفرد را فاجعه‌ای تلخ خواند و افزود که این خطر همچنان برای همجنسگرایان مرد جدی است و زنان همجنسگرا نیز در ایران کنار در کنار افراد ترنس هر روزه در معرض انواع خشونت و اجبارها قرار دارند.

ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More