کرونا در مدارس ایران؛ وزارت بهداشت می‌گوید اکثر کارکنان مدارس ابتلا به کرونا را اظهار نمی‌کنند | ایران اینترنشنال

کرونا در مدارس ایران؛ وزارت بهداشت می‌گوید اکثر کارکنان مدارس ابتلا به کرونا را اظهار نمی‌کنند

 

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، می‌گوید کارکنان در «اکثر مدارس» کشور ابتلای خود به کرونا را اطلاع نمی‌دهند. وی با این حال آمار یا جزئیاتی در این باره ارائه نکرد و فقط گفت عدم خوداظهاری کارکنان در اکثر مدارس کشور مشاهده می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به مشکلات موجود برای رعایت کردن دستورالعمل‌های بهداشتی، برخی از این مشکلات را «تجمع والدین در مقابل در، یا داخل مدرسه»، «کمبود امکانات کافی بهداشتی در مدارس» و «تهویه نامناسب کلاس‌ها» ذکر کرد.

وزارت آموزش و پرورش گزارشی جامع درباره میزان شیوع کرونا در مدارس و تعداد دانش‌آموزان و معلم‌های مبتلا به این بیماری منتشر نکرده است. با این حال اظهارات پراکنده برخی مقام‌های محلی در این باره منتشر شده که در برخی موارد صرفا تکذیب‌ خبرها بوده است.

در یکی از تازه‌ترین موارد، خبرگزاری ایلنا از جان باختن یک معلم جوان گناوه‌ای، به نام زهره رستمی، بر اثر ابتلا به کرونا خبر داده است؛ اما رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفته است که این فرد سال گذشته معلم هنرستان بود اما «امسال در مدرسه حضور نداشته و ابتلای او خارج از مدرسه صورت گرفته است.»

خبر ابتلا به کرونای سه نفر از معلمان در منوجان کرمان نیز در روزهای گذشته منتشر شد اما مهران باهری، رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان، می‌گوید این سه معلم «نسبت فامیلی دارند و هیچ‌گونه ارتباطی بین ابتلای این معلمان به کرونا با بازگشایی مدارس وجود ندارد».

همزمان بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نیز از ابتلا به کرونای ۱۶۰ دانش‌آموز و ۴۸ معلم در این استان خبر داده است.

گزارش‌هایی نیز درباره تعطیلی مدارس چهار شهر در استان لرستان به دلیل ابتلای دانش‌آموزان به کرونا منتشر شده است. علی‌رضا نخعی، مدیرکل آموزش و پرورش این استان، می‌گوید در حال حاضر کمتر از ۱۵ درصد مدارس لرستان فعالیت حضوری دارند.

سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام، نیز گفت که مدارس ایلام، آبدانان، دره‌شهر و ایوان به دلیل شرایط قرمز شیوع کرونا تعطیل هستند.

پیش از این نیز مدارس استان قم تعطیل اعلام شده بود.

آمار رسمی جان‌باختگان روزانه کرونا که به حدود ۱۰۰ نفر کاهش یافته بود از هفته پیش بار دیگر روندی صعودی پیدا کرده و ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت، روز پنجشنبه گفت دیگر رنگ‌های قرمز، نارنجی و سبز معنی ندارد و «کل کشور در حالت قرمز و هشدار قرار دارد.«

بنابر تازه‌ترین آماری که سخنگوی وزارت بهداشت روز جمعه اعلام کرد، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۴نفر دیگر بر اثر کرونا جان باختند و مجموع قربانیان در ایران به ۲۳ هزار و ۹۵۲ نفر رسید.

تازه چه خبر؟
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More
در واژگونی یک قایق پناهجویان در کانال مانش در شمال فرانسه، چهار نفر، از جمله دو کودک، که براساس گزارش‌ها ایرانی بوده‌اند جان خود را از دست دادند. به...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به مناسبت ۲۷ اکتبر روز بین‌المللی آزادی مذهبی اعلام کرد که سه کشور چین، ایران و کره شمالی اقدامات قهری خود را برای...More