کره جنوبی یگان مبارزه با دزدی دریایی به تنگه هرمز اعزام می‌کند | ایران اینترنشنال

کره جنوبی یگان مبارزه با دزدی دریایی به تنگه هرمز اعزام می‌کند

روزنامه مه‌کیونگ چاپ کره جنوبی روز دوشنبه گزارش داد این کشور تصمیم به اعزام یک فروند ناوشکن به همراه دیگر ادوات مقابله با دزدی دریایی به تنگه هرمز به منظور پیوستن به نیروی تحت رهبری آمریکا جهت حفاظت از نفتکش‌های عبوری از این منطقه حیاتی خلیج فارس است.

این روزنامه به نقل از یک مقام ارشد دولت کره جنوبی نوشت یگان مبارزه با دزدی دریایی چونگای که هم اکنون در آب‌های اطراف سومالی مشغول عملیات است به همراه تعدادی هلیکوپتر به تنگه هرمز اعزام خواهد شد. 

از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام در سال گذشته و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، تنش‌ها بین تهران و واشنگتن رو به افزایش بوده است. 

برخی حملات در ماه‌های اخیر به نفتکش‌های عبوری از تنگه هرمز که به ایران نسبت داده شده‌اند بر شدت تنش‌ها افزوده و مقام‌های آمریکایی را بر آن داشته است تا از هم‌پیمانان خود بخواهند به یگان امنیت دریایی تحت رهبری آمریکا در خلیج فارس بپیوندند.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز گفته است دولت این کشور در پی یافتن راه‌حل‌هایی برای حفاظت از کشتی‌هایش بوده اما تصمیم قطعی اتخاذ نشده است. 

رو جه-چون، از سخنگویان وزارت دفاع، روز دوشنبه در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران، گفت: «روشن است که ما ملزم به حفاظت از کشتی‌هایمان هنگام عبور از تنگه هرمزیم، نیستیم؟ پس احتمالات مختلف را در نظر می‌گیریم.» 

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، هفته گذشته اعلام کرد از کره جنوبی، ژاپن، فرانسه، آلمان، استرالیا و دیگر کشورها دعوت شده به یگان تحت رهبری آمریکا بپیوندند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، هفته پیش در سفر به سئول موضوع را با مقام‌های ارشد این کشور در میان گذاشت.

یگان چونگای سال ۲۰۰۹ به خلیج عدن اعزام شد تا با همکاری کشورهای آفریقایی، آمریکا و اتحادیه اروپا به مقابله با دزدی بپردازد.

این یگان ۳۰۲ واحدی مشتمل بر یک فروند ناوشکن ۴ هزار و پانصد تنی، یک فروند هلیکوپتر ضد زیردریایی کلاس لینکس و سه فروند قایق تندرو است.

کشورهای اروپایی نیز به رهبری بریتانیا در صدد تشکیل یگان ویژه خود هستند. این اقدام پس از توقیف یک فروند نفتکش بریتانیایی به دست نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در تنگه هرمز صورت گرفت.

 

تازه چه خبر؟
وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶...More
با ادامه آتش‌سوزی‌ها ترکیه، یک مقام محلی در این کشور گفت که حریق در نزدیکی یک نیروگاه در جنوب غرب این کشور مهار شده و این نیروگاه فعالیتش را از سر...More
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، اعلام کرد نیروهای این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی اکنون در ایران به سر می‌برند تا بنزین، گازوئیل و...More
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از صدور احکام زندان برای پنج متهم سیاسی از جمله ناهید تقوی و مهران رئوف دو زندانی دوتابعیتی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «کمبود سرم موضوعی جدی است و در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده...More