کره جنوبی یگان مبارزه با دزدی دریایی به تنگه هرمز اعزام می‌کند

روزنامه مه‌کیونگ چاپ کره جنوبی روز دوشنبه گزارش داد این کشور تصمیم به اعزام یک فروند ناوشکن به همراه دیگر ادوات مقابله با دزدی دریایی به تنگه هرمز به منظور پیوستن به نیروی تحت رهبری آمریکا جهت حفاظت از نفتکش‌های عبوری از این منطقه حیاتی خلیج فارس است.

این روزنامه به نقل از یک مقام ارشد دولت کره جنوبی نوشت یگان مبارزه با دزدی دریایی چونگای که هم اکنون در آب‌های اطراف سومالی مشغول عملیات است به همراه تعدادی هلیکوپتر به تنگه هرمز اعزام خواهد شد. 

از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام در سال گذشته و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، تنش‌ها بین تهران و واشنگتن رو به افزایش بوده است. 

برخی حملات در ماه‌های اخیر به نفتکش‌های عبوری از تنگه هرمز که به ایران نسبت داده شده‌اند بر شدت تنش‌ها افزوده و مقام‌های آمریکایی را بر آن داشته است تا از هم‌پیمانان خود بخواهند به یگان امنیت دریایی تحت رهبری آمریکا در خلیج فارس بپیوندند.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز گفته است دولت این کشور در پی یافتن راه‌حل‌هایی برای حفاظت از کشتی‌هایش بوده اما تصمیم قطعی اتخاذ نشده است. 

رو جه-چون، از سخنگویان وزارت دفاع، روز دوشنبه در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران، گفت: «روشن است که ما ملزم به حفاظت از کشتی‌هایمان هنگام عبور از تنگه هرمزیم، نیستیم؟ پس احتمالات مختلف را در نظر می‌گیریم.» 

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، هفته گذشته اعلام کرد از کره جنوبی، ژاپن، فرانسه، آلمان، استرالیا و دیگر کشورها دعوت شده به یگان تحت رهبری آمریکا بپیوندند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، هفته پیش در سفر به سئول موضوع را با مقام‌های ارشد این کشور در میان گذاشت.

یگان چونگای سال ۲۰۰۹ به خلیج عدن اعزام شد تا با همکاری کشورهای آفریقایی، آمریکا و اتحادیه اروپا به مقابله با دزدی بپردازد.

این یگان ۳۰۲ واحدی مشتمل بر یک فروند ناوشکن ۴ هزار و پانصد تنی، یک فروند هلیکوپتر ضد زیردریایی کلاس لینکس و سه فروند قایق تندرو است.

کشورهای اروپایی نیز به رهبری بریتانیا در صدد تشکیل یگان ویژه خود هستند. این اقدام پس از توقیف یک فروند نفتکش بریتانیایی به دست نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در تنگه هرمز صورت گرفت.

 

تازه چه خبر؟
مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، روز یک‌شنبه در سفری از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد. گفت‌وگوهای متوقف شده صلح افغانستان، ادامه حملات طالبان و...بیشتر بخوانید
نانسی پلوسی، رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، به اردن رفت تا درباره «وضعیت منطقه، افزایش موج پناهجویان و فرصت خطرناک داده شده به داعش، ایران و...بیشتر بخوانید
ده‌ها هزار نفر از معترضان بار دیگر در خیابان‌های هنگ‌کنگ تظاهرات کردند و پلیس برای متفرق کردن آنان از گاز اشک‌اور و خودروهای آب‌پاش استفاده کرد...بیشتر بخوانید
اکبر ترکی، نماینده مجلس ایران، ضمن اشاره به بهبود روابط امارات متحده عربی با جمهوری اسلامی از آزاد شدن ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه بلوکه‌شده ایران از سوی...بیشتر بخوانید
فاطمه اکبرپور، رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران، ضمن انتقاد از ضعف در مدیریت شیرآبه‌ زباله‌های تولیدی در پایتخت کشور از تولید روزانه ۲۵۰ متر...بیشتر بخوانید