کدخدایی: شورای نگهبان آماده برگزاری همه‌پرسی است | ایران اینترنشنال

کدخدایی: شورای نگهبان آماده برگزاری همه‌پرسی است

 

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، با تاکید بر اینکه همه‌پرسی نباید سیاسی شود، گفته است که شورای نگهبان آماده برگزاری همه‌پرسی و نظارت بر آن در چارچوب قانون اساسی است.

کدخدایی روز شنبه ۱۲ اسفند، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که شورای نگهبان موافق همه‌پرسی است و اختلافی در این زمینه وجود ندارد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در مراسم روز ۲۲بهمن‌، تأکید کرده بود که برای حل اختلاف‌نظرها، باید به آراء مستقیم مردم و همه‌پرسی مراجعه کرد.

به گفته سخنگوی شورای نگهبان، «مساله همه‌پرسی در دو اصل مطرح شده و در یک اصل هم ترتیبات آن مطرح شده است. یکی اصل ۵۹ قانون اساسی است و دیگری اصل ۱۷۷ که مربوط به بازنگری آن است. در اصل ۱۱۰ قانون اساسی هم اعلام همه‌پرسی جزو اختیارات مقام معظم رهبری اعلام شده است».

پس از اظهارات حسن روحانی در ۲۲ بهمن‌ماه، مبنی‌ بر لزوم مراجعه به آرای مستقیم مردم برای حل اختلافات میان جناح‌های حکومت، ۱۵ چهره‌ سرشناس سیاسی و مدنی ایران، در بیانیه‌ای مشترک با تأکید بر اصلاح‌ناپذیری نظام جمهوری اسلامی، خواستار برگزاری رفراندومی با نظارت سازمان ملل برای رهایی از «مشکلات بنیادین» فعلی و تعیین نوع حکومت آینده‌ی کشور شدند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین به نامه محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران، به آیت‌الله خامنه ای مبنی بر مهندسی انتخابات از سوی شورای نگهبان اشاره کرده و گفت شورای نگهبان فقط قوانین را اجرا می کند و اگر کسی ادعایی دارد مستندات آن را ارائه دهد.

چندی پیش، احمدی نژاد با ارسال نامه‌ای به خامنه‌ای، ضمن خواستار «برگزاری فوری و آزاد انتخابات ریاست جمهوری و مجلس، بدون مهندسی شورای نگهبان و دخالت نهادهای نظامی و امنیتی» شده و «آزاد گذاردن مردم برای انتخاب را یک ضرورت فوری» دانسته بود.

کدخدایی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی معتقدند نمایندگان از ترس رد صلاحیت شدن قادر به بیان انتقادات خود نیستند گفت: «شورای نگهبان ترس ندارد. مثلا شما خبرنگاران از من می‌ترسید؟ تایید صلاحیت یک امر بر اساس قانون است و اگر قانون اصلاح شود یا تغییر کند مشکلات این آقایان هم رفع می‌شود. تکلیفی براساس قانون بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است که اگر قانون عمل شود ما هم تابع آن هستیم».

منتقدان شورای نگهبان معتقدند که این نهاد با ابزار رد صلاحیت و نظارت استصوابی، اقدام به مهندسی انتخابات و اعمال سلیقه در آن می کند.

 

گفتگو با قاسم شعله سعدی درباره نگاه شورای نگهبان به برگزاری رفراندم 

 

 

تازه چه خبر؟
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More