کانون اعتراضات اهواز در محاصره نیروهای امنیتی، ادامه بازداشت‌ها و قطع اینترنت در شهرهای خوزستان | ایران اینترنشنال

کانون اعتراضات اهواز در محاصره نیروهای امنیتی، ادامه بازداشت‌ها و قطع اینترنت در شهرهای خوزستان

کوی علوی، حی الثوره، کانون اعتراضات در شهر اهواز، در یازدهمین شب اعتراضات به طور کامل تحت محاصره نیروهای امنیتی قرار گرفت و همچنان قطع اینترنت و بازداشت‌های گسترده در شهرهای خوزستان ادامه دارد.

این درحالی است که شهرهای خوزستان همچنان به گفته منابع محلی صحنه «حکومت نظامی اعلام نشده» است و هزاران نیروی یگان ویژه و نیروهای سپاه پاسداران و صدها خودروی ویژه ضد شورش شبانه روز در میادین و خیابان‌های شهرهای اهواز، ایذه، هویزه، الهایی، حمیدیه، شادگان، ماهشهر، جراحی، سوسنگرد، کوت عبدالله و دیگر شهرهای استان خوزستان مستقر بوده و به گشت‌زنی می‌پردازند.

یک منبع به ایران اینترنشنال خبر داد که کوی علوی اهواز از دو ورودی اصلی آن تحت محاصره نیروهای امنیتی قرار گرفته است و نیروهای امنیتی همه افراد در حال خروج یا ورود به این منطقه را تفتیش و از برخی می‌خواهند موبایل‌هایشان را باز کنند تا در صورت وجود ویدیوی اعتراضات آنها را بازداشت کنند.

کوی علوی، حی الثوره، اهواز در کنار لشکرآباد، کمپلو و کیان‌شهر از مناطقی هستند که در شب‌های گذشته صحنه گسترده‌ترین اعتراضات در اهواز بودند.

از سوی دیگر اینترنت در اهواز، سوسنگرد، شوش، شادگان، حمیدیه، ایذه، ماهشهر، دزفول، اندیمشک، آبادان، خرمشهر و دیگر شهرهای خوزستان همچنان در یک‌شنبه شب همزمان با یازدهمین شب اعتراضات تا بامداد دوشنبه همچنان قطع بوده است.

منابع محلی در شهرهای سوسنگرد، شادگان، حمیدیه، و ماهشهر نیز گفتند که نیروهای امنیتی و نیروهای سپاه پاسداران اقدام به بازداشت گسترده و خانه به خانه جوانان در این شهر کرده‌اند.

دامنه بازداشت‌ها فعالان مدنی و جوانان معترض به شهرهای آبادان، خرمشهر و همچنین اندیمشک و دزفول نیز که در جریان اعتراضات شاهد تظاهرات پراکنده بودند گسترش یافته است.

همزمان به گفته منابع محلی، درحالی که بسیاری از بازداشت‌شدگان کودکان و نوجوانان هستند در مراجعه خانواده‌ها به مراکز و نهادهای مسئول، تاکنون پاسخ روشنی به آنها درباره محل نگهداری بازداشت شدگان داده نشده است.

اعتراضات در استان خوزستان از شامگاه پنج‌شنبه ۲۴ تیر ماه و در اعتراض به بی‌آبی آغاز شد و تاکنون به شهرهای شاهین شهر در اصفهان، بوشهر و گناوه در استان بوشهر، بجنورد در خراسان شمالی، تبریز در آذربایجان شرقی، سقز در استان کردستان، جونقان در استان چهارمحال و بختیاری، و الیگودرز در لرستان گسترش یافته است.

در جریان این اعتراضات تاکنون دست‌کم ۹ نفر از معترضان در شهرهای شادگان، اهواز، کوت عبدالله، ماهشهر و الیگودرز در اثر شلیک نیروهای امنیتی کشته شده‌اند که اغلب کشته‌شدگان را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More