کانادا: برای آغاز مذاکره با ایران درباره غرامت به خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراین توافق کردیم | ایران اینترنشنال

کانادا: برای آغاز مذاکره با ایران درباره غرامت به خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراین توافق کردیم

 

کانادا اعلام کرد برای شروع مذاکره با ایران درباره پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان خارجی هواپیمای منهدم‌شده اوکراین به توافق رسیده است.

وزارت خارجه کانادا، روز پنجشنبه، با انتشار بیانیه‌ای نوشت «گروه واکنش و هماهنگی» کشورهایی که شهروندان آنان در حادثه انهدام هواپیمای اوکراین با موشک سپاه پاسداران کشته شده‌اند، «یادداشت تفاهمی» با هدف آغاز رسمی مذاکره با ایران، امضا کردند.

فرانسوا فیلیپ شامپانی، وزیر خارجه کانادا به خبرگزاری فرانسه گفت: «پنج دولت [کانادا، بریتانیا، اوکراین، سوئد و افغانستان] یک ساختار قضایی لازم برای شروع مذاکرات ایجاد کردند.»

او ادامه داد: «این اولین گام است، ضروری است ولی فقط اولین گام برای شروع مذاکرات به منظور جبران خسارات وارده به خانواده قربانیان است.»

چند ساعت قبل از آن، آن لینده، وزیر خارجه سوئد، نیز در گفت‌وگو با یک رسانه سوئدی اعلام کرده بود ایران پذیرفته به خانواده کشته‌شدگان خارجی هواپیمای مسافربری اوکراین غرامت بپردازد.

لینده روز پنجشنبه ۱۲ تیر گفت: «هیچ شکی در این زمینه [پرداخت غرامت از سوی ایران] نیست. اما هنوز نمی‌دانیم که این کشور چه زمانی اقدام خواهد کرد، مذاکرات باید این موضوع را روشن کند.»

او ادامه داد: «ما یک توافق کلی را امضا کرده‌ایم که اکنون با ایران درباره خسارت برای خانواده قربانیان مذاکره کنیم.»

اما به گفته وزیر خارجه کانادا، اوکراین به عنوان سخنگوی گروه هماهنگی این پنج کشور، تاریخی را برای شروع مذاکرات به ایران پیشنهاد خواهد کرد.

شامپانی که کشورش ریاست این گروه را برعهده دارد، گفت: «این گونه مذاکرات معمولا چندین ماه طول می‌کشد.»

او تاکید کرد: «ایران تمایل خود را برای شروع این مذاکرات نشان داده است. اما من همواره ایران را نه با گفتار، بلکه با رفتارهایش قضاوت می‌کنم.»

 

خانواده قربانیان چه می‌گویند؟

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ در توییتر اعلام کرده بود وزیر خارجه کانادا در تماس با او گفته توافقی میان ایران و کشورهای درگیر در پرونده هواپیمای اوکراین بر سر غرامت صورت نگرفته و از یادداشت تفاهم برداشت اشتباه شده است.

 

 

اسماعیلیون که فرزند و همسر خود را در انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین با شلیک موشک سپاه پاسداران از دست داده، همچنین در توییت دیگری نوشت خانواده‌های پرواز ۷۵۲ اتفاق نظر دارند که تا تحقیقات کامل، منصفانه‌ و مستقلی انجام نشده، هیچ غرامت و گزارشی را از ایران نمی‌پذیرند.

به تازگی دفتر تحقیقات سوانح هوایی فرانسه (BEA) اعلام کرد ایران خواستار کمک فنی این دفتر برای بازسازی و بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای منهدم‌شده اوکراینی شده است.

قرار است کار بر روی جعبه‌‌های سیاه از روز ۳۰ تیر، سه هفته دیگر، در محل این دفتر در نزدیکی پاریس آغاز شود.

دفتر تحقیقات سوانح هوایی فرانسه اضافه کرد که هدایت تحقیقات به عهده ایران خواهد بود.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین از مبدا تهران به مقصد کیف هدف شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و ساقط شد و همه ۱۷۶ سرنشین این پرواز جان باختند. 

مقام‌های جمهوری اسلامی تا چند روز پس از این حادثه، واقعیت را کتمان می‌کردند و سپاه پاسداران بر اثر فشارهای بین‌المللی مسئولیت این انهدام را پذیرفت.

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، سوئد نیز با پیوستن به سایر کشورهای اروپایی، استفاده از تجهیزات مخابراتی دو شرکت چینی «هواوی» و «زد.تی.یی» را در نسل پنجم تلفن همراه...More
همسر شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس جمعیت خیریه «امام علی» که بیش از ۱۲۰ روز است در بازداشت به سر می‌برد، ضمن اشاره به لاغر شدن او می‌گوید به سختی توانسته...More
خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده جوان مسلمانی که در حومه پاریس معلم تاریخ را سربرید به پدر یکی از دانش‌آموزان که اعتراضاتی را علیه...More
ساعاتی پس از آنکه سخنگوی دولت خواستار مداخله مدعی‌العموم علیه نمایندگان «توهین‌کننده به رییس جمهور» شد، سخنگوی قوه قضاییه گفت این اظهارات ناشی از بی‌...More
نیروی انتظامی ایران اعلام کرد بیش از ۲۰۰ معتاد دستگیرشده از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر در تهران به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند. عبدالوهاب حسنوند،‌...More