کارشناسان سازمان ملل: جامعه جهانی به اعدام نوید افکاری شدیدا واکنش نشان دهد | ایران اینترنشنال

کارشناسان سازمان ملل: جامعه جهانی به اعدام نوید افکاری شدیدا واکنش نشان دهد

 

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن انتقاد از «اعدام فراقضایی» نوید افکاری،‌ از جامعه بین‌الملل خواستند به این اقدام جمهوری اسلامی ایران شدیدا واکنش نشان دهد.

این کارشناسان در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۴ شهریور منتشر شد، «اعدام خودسرانه» نوید افکاری را محکوم کرده و نوشته‌اند: «عمیقا آزاردهنده است که مقامات ظاهرا از اعدام یک ورزشکار برای ترساندن مردم در این شرایط ناآرامی‌های اجتماعی استفاده کردند.»

به نوشته این کارشناسان، از آنجا که «صدور و اجرای حکم اعدام بدون اجرای تشریفات قانونی لازم» بود و «چنین بی‌توجهی فاحش به حق حیات» صورت گرفت، «موضوعی منحصر به امور داخلی نیست».

نویسندگان این نامه از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند که «به این اقدامات جمهوری اسلامی ایران شدیدا واکنش نشان دهد.»

اعدام نوید افکاری از روز شنبه تاکنون با واکنش‌های گسترده داخلی و همچنین انتقاد مجامع ورزشی و حقوق بشری بین‌المللی و مقام‌های کشورهای اروپایی و آمریکا مواجه شده است.

بیانیه کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل همچنین مجازات اعدام «بی‌رحمانه،‌ غیرانسانی و تحقیرآمیز» خوانده شده و یادآور شده است که حوادث رخ داده در ارتباط با پرونده افکاری «تردیدهای جدی» درباره صحبت مبنای اتهام قتل او ایجاد می‌کند.

آنها پخش اعترافات تلویزیونی و استفاده از دادگاه غیرعلنی را نیز «عمیقا موجب پریشانی» عنوان کرده‌اند.

در تازه‌ترین فایل صوتی که از تماس تلفنی نوید افکاری با اعضای خانواده‌اش یک شب قبل از اعدام منتشر شده، او در واکنش به گزارش‌ها مبنی بر عدم شکنجه‌اش گفت «آنچه که من می‌گویم حقیقت دارد.»

بابک پاک‌نیا،‌ وکیل دادگستری، که به درخواست خانواده افکاری پرونده‌اش را مطالعه کرده بود، نیز روز یکشنبه گفت فرایند رسیدگی ایراد ماهوی و شکلی داشته است.

اکنون کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز به «پنهانی و زیر شکنجه» بودن اعترافات افکاری اشاره کرده‌ و می‌گویند حکم اعدام او بدون «حداقل‌های اصول شکلی و ماهوی دادرسی منصفانه و در پوشش اتهام قتل» صادر شده است.

این کارشناسان اعدام افکاری را آخرین اعدام از مجموعه احکام اعدام در ارتباط با اعتراضات سراسری سال‌های ۱۳۹۸ و پیش از آن دانسته‌اند.

 
تازه چه خبر؟
محمدحسین فرهنگی،‌ سخنگوی هیات رییسه مجلس ایران، ضمن حمایت از تحویل خودروهای ۵۰۰ میلیون تومانی «دنا پلاس» به نمایندگان گفت برخی نماینده‌ها از دریافت...More
فلسطین در اعتراض به عادی‌سازی رابطه چند کشور عربی با اسرائیل از ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب کناره‌گیری کرد. ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین، روز سه‌...More
بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، شمار موارد روزانه ابتلا به کرونا در کشور به چهار هزار نفر نزدیک شده است. سیماسادات لاری،‌...More
روسیه می‌گوید متحدان الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، شواهد مبنی بر مسمومیت شیمیایی او را از کشور خارج کرده‌اند و از این رو مسکو برای تحقیق درباره...More
یک مقام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید طی دو هفته اخیر شمار موارد ابتلا و بستری بیماران کرونا در «بسیاری از استان‌ها»، از جمله قم و...More