کاربران رسانه‌های اجتماعی: #مهرداد_سپهری، جورج فلوید ایران است | ایران اینترنشنال

کاربران رسانه‌های اجتماعی: #مهرداد_سپهری، جورج فلوید ایران است

 

کاربران رسانه‌های اجتماعی به مرگ مهرداد سپهری، مرد جوان مشهدی، در پی آزار و شکنجه مامور پلیس حین بازداشت واکنش نشان دادند و او را «جورج فلوید ایران» خواندند.

کاربران در توییتر آزار  مهرداد سپهری را که در مقابل چشم شهروندان دیگر و در حالی که با دستبند به یه میله بسته و با شوکر شکنجه می‌شد «زجرکشی» خواندند.

بیشتر کاربران این حادثه را با مرگ جورج فلوید،‌ آمریکایی آفریقایی‌تبار، به دلیل خفگی از سوی پلیس شهر مینیاپولیس مقایسه کرده‌اند و همچنین از برخورد دوگانه حکومت و کسانی که برای مرگ فلوید اعتراض می‌کردند اما نسبت به مرگ سپهری بی‌تفاوتند،‌ انتقاد کردند.

شماری از شهروندان سخنان علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، را که مرگ جورج فلوید را به نظام آمریکا مرتبط کرد یادآوری کردند.

خامنه‌ای در آن زمان گفته بود: «این‌ها بروز واقعیاتی است که تا حالا پنهان نگه داشته می‌شد. آن لجن ته حوض می‌آید بالا و خود را نشان می‌دهد.»

در همین زمینه کاربری نوشته است: «آن‌ها که از ایران برای جورج فلوید نوحه مظلومیت می‌خواندند، قرار است چگونه ماجرای قتل مهرداد سپری را ماله بکشند و به این منظور،‌ او را به چه چیزهایی متهم کنند و از کدام عضو خانواده‌اش اعتراف اجباری بگیرند...»

 

کاربری در توییترش نوشت: «مهرداد سپهری در شهری کشته شد که برای جورج فلوید شمع روشن کرده بودند.»

برادر این مرد جوان کشته‌شده در گفت‌وگویی با ایران اینترنشنال اشاره کرد او پیش از جان باختن و انتقال به بیمارستان «۴۵ دقیقه مورد ضرب و جرح ماموران نیروی انتظامی قرار گرفت.»

 

 

یک کاربر نیز «منزجرکننده‌ترین» صدایی که امسال شنیده را صدای ممتد شوکری دانست که مامور پلیس به بدن مهرداد سپهری می‌زد.

 

 

 

حسن یونسی،‌ وکیل دادگستری که  از جمله وکیل مدافع در پرونده نوید افکاری بود،‌ در توییترش نوشت نوید را با شواهدی که صرفا نشان‌دهنده «حضور» او در آن منطقه بود بازداشتکردند، اما مامور پلیسی که مهرداد سپهری را شکنجه می‌کرد بازداشت نشده است.

 

 

 

آبان امسال زودتر شروع شد

برخی کاربران نیز از هشتگ #آبان استفاده کرده و تکرار کشتار شهروندان در آستانه سالگرد اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۱۳۹۸، که طی آن صدها شهروند کشته و بیش از ۱۰ هزار نفر بازداشت شدند را یادآوری کردند.

کاربری در همین زمینه توییت کرد: «آبان پارسال ۲۴ آبان شروع شد،‌ آبان امسال خیلی زودتر.»

 

 

 

کاربری هم به رخ دادن این حادثه پس از ماجرای تعرض جنسی به #دختر‌‌_آبادانی اشاره کرد و نوشت: «گفتند دختر آبادانی را با جورج فلوید مقایسه نکنید. در آمریکا پلیس آدم می‌کشد و در ایران پلیس حافظ جان مردم است. مهرداد سپهری مگر مردم نبود که پلیسی حالا به قاتل جانش تبدیل شده؟»

 

 

شماری زیادی از کاربران به بی‌پناهی مقتول اشاره کرده و عده‌ای نیز مرگ سپهری را با فوت آسیه پناهی،‌ زن ۶۱ ساله کرمانشاهی‌ که در جریان تخریب منازل شهرک فدک در اردیبهشت‌ماه با برخورد و پاشیدن اسپری فلفل از سوی ماموران شهرداری جان باخت، مقایسه کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
طبق تحقیقی که از سوی دانشگاه کلمبیای آمریکا صورت گرفته، گونه‌ای جدید از ویروس کرونا که شبیه به گونه کشف شده در آفریقای جنوبی است، از ماه نوامبر در...More
به گزارش بلومبرگ، بیش از ۴۰ عضو جمهوری‌خواه سنا و مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه قطعنامه‌ای مخالفت خود را با هرگونه کاهش تحریم‌های جمهوری اسلامی...More
طرح سازمان بهداشت جهانی برای تهیه واکسن کرونا برای کشورهای کم‌درآمد، کواکس، هشت ماه پس از آغاز به کار خود اولین محموله واکسن کرونا را تحویل داد. این...More
همزمان با گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو درباره کشته شدن دو برادر در پیرانشهر، وزارت اطلاعات اعلام کرد که دو عضو یک گروه کرد به دست نیروهای امنیتی...More
چن شو، سفیر چین نزد سازمان ملل متحد در ژنو، انتقادات فزاینده قدرت‌های غربی از سوابق حقوق بشری چین در هنگ‌کنگ و مناطق سین کیانگ و تبت را رد کرد. او...More