کاربران رسانه‌های اجتماعی: #مهرداد_سپهری، جورج فلوید ایران است | ایران اینترنشنال

کاربران رسانه‌های اجتماعی: #مهرداد_سپهری، جورج فلوید ایران است

 

کاربران رسانه‌های اجتماعی به مرگ مهرداد سپهری، مرد جوان مشهدی، در پی آزار و شکنجه مامور پلیس حین بازداشت واکنش نشان دادند و او را «جورج فلوید ایران» خواندند.

کاربران در توییتر آزار  مهرداد سپهری را که در مقابل چشم شهروندان دیگر و در حالی که با دستبند به یه میله بسته و با شوکر شکنجه می‌شد «زجرکشی» خواندند.

بیشتر کاربران این حادثه را با مرگ جورج فلوید،‌ آمریکایی آفریقایی‌تبار، به دلیل خفگی از سوی پلیس شهر مینیاپولیس مقایسه کرده‌اند و همچنین از برخورد دوگانه حکومت و کسانی که برای مرگ فلوید اعتراض می‌کردند اما نسبت به مرگ سپهری بی‌تفاوتند،‌ انتقاد کردند.

شماری از شهروندان سخنان علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، را که مرگ جورج فلوید را به نظام آمریکا مرتبط کرد یادآوری کردند.

خامنه‌ای در آن زمان گفته بود: «این‌ها بروز واقعیاتی است که تا حالا پنهان نگه داشته می‌شد. آن لجن ته حوض می‌آید بالا و خود را نشان می‌دهد.»

در همین زمینه کاربری نوشته است: «آن‌ها که از ایران برای جورج فلوید نوحه مظلومیت می‌خواندند، قرار است چگونه ماجرای قتل مهرداد سپری را ماله بکشند و به این منظور،‌ او را به چه چیزهایی متهم کنند و از کدام عضو خانواده‌اش اعتراف اجباری بگیرند...»

 

کاربری در توییترش نوشت: «مهرداد سپهری در شهری کشته شد که برای جورج فلوید شمع روشن کرده بودند.»

برادر این مرد جوان کشته‌شده در گفت‌وگویی با ایران اینترنشنال اشاره کرد او پیش از جان باختن و انتقال به بیمارستان «۴۵ دقیقه مورد ضرب و جرح ماموران نیروی انتظامی قرار گرفت.»

 

 

یک کاربر نیز «منزجرکننده‌ترین» صدایی که امسال شنیده را صدای ممتد شوکری دانست که مامور پلیس به بدن مهرداد سپهری می‌زد.

 

 

 

حسن یونسی،‌ وکیل دادگستری که  از جمله وکیل مدافع در پرونده نوید افکاری بود،‌ در توییترش نوشت نوید را با شواهدی که صرفا نشان‌دهنده «حضور» او در آن منطقه بود بازداشتکردند، اما مامور پلیسی که مهرداد سپهری را شکنجه می‌کرد بازداشت نشده است.

 

 

 

آبان امسال زودتر شروع شد

برخی کاربران نیز از هشتگ #آبان استفاده کرده و تکرار کشتار شهروندان در آستانه سالگرد اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۱۳۹۸، که طی آن صدها شهروند کشته و بیش از ۱۰ هزار نفر بازداشت شدند را یادآوری کردند.

کاربری در همین زمینه توییت کرد: «آبان پارسال ۲۴ آبان شروع شد،‌ آبان امسال خیلی زودتر.»

 

 

 

کاربری هم به رخ دادن این حادثه پس از ماجرای تعرض جنسی به #دختر‌‌_آبادانی اشاره کرد و نوشت: «گفتند دختر آبادانی را با جورج فلوید مقایسه نکنید. در آمریکا پلیس آدم می‌کشد و در ایران پلیس حافظ جان مردم است. مهرداد سپهری مگر مردم نبود که پلیسی حالا به قاتل جانش تبدیل شده؟»

 

 

شماری زیادی از کاربران به بی‌پناهی مقتول اشاره کرده و عده‌ای نیز مرگ سپهری را با فوت آسیه پناهی،‌ زن ۶۱ ساله کرمانشاهی‌ که در جریان تخریب منازل شهرک فدک در اردیبهشت‌ماه با برخورد و پاشیدن اسپری فلفل از سوی ماموران شهرداری جان باخت، مقایسه کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More