چین ملزم به قطع کامل واردات نفت از ایران شد | ایران اینترنشنال
به گفته دو مقام آمریکایی؛

چین ملزم به قطع کامل واردات نفت از ایران شد

 

دو مقام آمریکایی گفته‌اند طرح کاهش تدریجی خرید نفت از ایران پس از انقضای معافیت شش‌ماهه در ماه آتی میلادی، شامل چین نخواهد بود و این کشور ملزم به قطع کامل واردات نفت خود از ایران است.

یکی از این مقام‌ها روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت: «آنها (چین) مطلع شده‌اند. تا جایی که خبر دارم چنین برنامه‌ای (کاهش تدریجی) در نظر گرفته نشده است.»

دولت دونالد ترامپ روز دوشنبه سوم اردیبهشت گذشته اعلام کرد معافیت‌های نفتی که در آبان گذشته و پس از اعمال تحریم‌ نفتی علیه ایران به هشت مشتری این کشور اعطا شد دیگر تمدید نخواهد شد. چین، بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران، جزو این هشت کشور است.

طبق قانون تحریم در آمریکا، واردکنندگان نفت ایران از جمله چین، هند و ترکیه قبل از به صفر رساندن واردات نفت خود از ایران وارد یک دوره کاهش تدریجی وارادت می‌شوند که این دوره کاهش تدریجی متفاوت از معافیت‌های شش‌ماهه است.

هر دو مقام آمریکایی بر این نکته تاکید داشتند که چین می‌تواند نفت مورد نیاز خود را از آمریکا یا عربستان سعودی تامین کند.

یکی دیگر از مقام‌های آمریکایی در واکنش به تهدید علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به بستن تنگه هرمز در صورت ایجاد محدودیت برای ایران، گفت چنین اقدامی به ضرر ایران و متحدانش خواهد بود.

او گفت: «هر تلاشی برای مختل کردن آزادی تردد در وهله اول ایران را و بعد هم کشورهایی که طرف ایران را می‌گیرند تضعیف خواهد کرد.»

خودداری چین از قطع کامل واردات نفت از ایران منجر به قطع دسترسی بانک‌های این کشور به شبکه مالی آمریکا خواهد شد که چنین وضعیتی در صورت وقوع، عواقب زیادی برای روابط بین دو قطب اقتصادی جهان در پی دارد.

دولت آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای موسوم به برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته، اقدام به بازگرداندن تحریم‌هایی علیه ایران کرد که در چارچوب این توافق رفع شده بودند.

تازه چه خبر؟
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت که تعطیلی مدارس در دوره کرونا، مشکلات تربیتی بسیاری برای دانش‌آموزان ایجاد و آنها را از درک مهربانی محروم کرد. علیرضا...More
غلامرضا غفاری، سرپرست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد که در نیم‌سال اول سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع کرونا امکان آموزش حضوری برای...More