چین ملزم به قطع کامل واردات نفت از ایران شد | ایران اینترنشنال
به گفته دو مقام آمریکایی؛

چین ملزم به قطع کامل واردات نفت از ایران شد

 

دو مقام آمریکایی گفته‌اند طرح کاهش تدریجی خرید نفت از ایران پس از انقضای معافیت شش‌ماهه در ماه آتی میلادی، شامل چین نخواهد بود و این کشور ملزم به قطع کامل واردات نفت خود از ایران است.

یکی از این مقام‌ها روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت: «آنها (چین) مطلع شده‌اند. تا جایی که خبر دارم چنین برنامه‌ای (کاهش تدریجی) در نظر گرفته نشده است.»

دولت دونالد ترامپ روز دوشنبه سوم اردیبهشت گذشته اعلام کرد معافیت‌های نفتی که در آبان گذشته و پس از اعمال تحریم‌ نفتی علیه ایران به هشت مشتری این کشور اعطا شد دیگر تمدید نخواهد شد. چین، بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران، جزو این هشت کشور است.

طبق قانون تحریم در آمریکا، واردکنندگان نفت ایران از جمله چین، هند و ترکیه قبل از به صفر رساندن واردات نفت خود از ایران وارد یک دوره کاهش تدریجی وارادت می‌شوند که این دوره کاهش تدریجی متفاوت از معافیت‌های شش‌ماهه است.

هر دو مقام آمریکایی بر این نکته تاکید داشتند که چین می‌تواند نفت مورد نیاز خود را از آمریکا یا عربستان سعودی تامین کند.

یکی دیگر از مقام‌های آمریکایی در واکنش به تهدید علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به بستن تنگه هرمز در صورت ایجاد محدودیت برای ایران، گفت چنین اقدامی به ضرر ایران و متحدانش خواهد بود.

او گفت: «هر تلاشی برای مختل کردن آزادی تردد در وهله اول ایران را و بعد هم کشورهایی که طرف ایران را می‌گیرند تضعیف خواهد کرد.»

خودداری چین از قطع کامل واردات نفت از ایران منجر به قطع دسترسی بانک‌های این کشور به شبکه مالی آمریکا خواهد شد که چنین وضعیتی در صورت وقوع، عواقب زیادی برای روابط بین دو قطب اقتصادی جهان در پی دارد.

دولت آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای موسوم به برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته، اقدام به بازگرداندن تحریم‌هایی علیه ایران کرد که در چارچوب این توافق رفع شده بودند.

تازه چه خبر؟
به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۸۰...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مقابله کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای نشست رای اعتماد به...More
خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های عربستان سعودی از دستگیری اعضای یک گروه تروریستی خبر داد که آموزش‌های خود را از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دریافت...More
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More