پیشنهاد استانداری تهران به دولت برای تعطیلی دو روزه؛ زالی: کرونا در هوای آلوده ماندگارتر است | ایران اینترنشنال

پیشنهاد استانداری تهران به دولت برای تعطیلی دو روزه؛ زالی: کرونا در هوای آلوده ماندگارتر است

 

 

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، اعلام کرد که پیشنهاد تعطیلی دو روزه  این استان به دلیل آلودگی هوا به هیات دولت ارسال خواهد شد.

او روز شنبه ۱۳ دی‌ماه گفت که فعالیت معادن شن و ماسه متوقف شده و فعالیت‌های ساخت‌وساز نیز به دلیل محدودیت‌های کرونا متوقف شده بود.

به گفته محسنی بندپی، در ۱۰ روز گذشته نیروی انتظامی تلاش کرده از تردد خودروهای دودزا و موتورسیکلت‌های فاقد معاینه فنی جلوگیری کند.

او این سخنان را در کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران بیان کرد. در این جلسه علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران، نیز گفت که در شرایط وارونگی و آلودگی هوا ماندگاری ویروس کرونا در هوا بیشتر است.

به گفته زالی، آلودگی هوا به بخشی از سیستم تنفسی آسیب می‌زند و افراد را در برابر ویروس کرونا ضعیف‌تر می‌‌کند.

از ابتدای امسال ۱۵ روز هوای پاک، ۱۸۱ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۸۷ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و پنج روز ناسالم برای همه گروه‌ها در تهران به ثبت رسیده است.

 

 

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص کیفیت هوا در روز شنبه در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس و کیفیت هوا در ۱۹ ایستگاه در وضعیت قرمز و ناسالم برای همه است.

براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، آلودگی هوا در کلانشهرها از جمله تهران، اصفهان، کرج، اراک، قزوین، تبریز و مشهد ادامه دارد.

در همین حال سخنگوی سازمان اورژانس ایران از آماده‌باش مراکز درمانی و بهداشتی در هشت شهر بزرگ ایران به دلیل آلودگی هوا خبر داد. 

مجتبی خالدی گفت مراکز درمانی در تهران، اصفهان، قزوین و اراک و قم در حالت آماده‌باش قرار دارند و اورژانس‌های مشهد، کرج و تبریز نیز در حال انجام جلسه اضطراری هستند. 

استاندار تهران روز شنبه همچنین گفت که همه نیروگاه‌ها و صنایع از گاز یا سوخت مایع گازوئیل استفاده می‌کنند.

این سخنان در حالی بیان شده که او روز چهارشنبه استفاده از سوخت مازوت به‌جای گاز در نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها را از دلایل اصلی تشدید آلودگی هوای تهران اعلام کرده بود.

 

 

مسعود تجریشی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست، نیز گفته که این سازمان در نامه به دادستانی درخواست کرده به سرعت جلوی مصرف مازوت در نیروگاه‌ها گرفته شود. 

با این حال محسن طرزطلب، مدیر عامل شرکت برق حرارتی، گفت که هیچ‌کدام از نیروگاه‌های تهران از مازوت استفاده نمی‌کنند.

هم‌زمان با آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ایران محمدصادق حسنوند، رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت که هر سال حدود ۴۰ هزار نفر در کشور به دلیل مواجهه با غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲/۵ میکرون در هوا جان خود را از دست می‌دهند.

او گفت که این تعداد تقریبا معادل ۱۰ درصد کل موارد فوتی‌هاست.

تازه چه خبر؟
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More
اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که با شروع کار جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب ایالات متحده، گام‌های مثبتی در جهت خرید جت‌های اف...More
حزب اعتماد ملی ضمن مخالفت با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کلی این حزب اعلام کرد که اعتراض به رد صلاحیت او را پیگیری خواهد کرد. مهران فرجی، مسئول...More