پیام شاهزاده رضا پهلوی به مردم: روی نجات ایران متمرکز شویم | ایران اینترنشنال

پیام شاهزاده رضا پهلوی به مردم: روی نجات ایران متمرکز شویم

 

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی ویدیویی با عنوان ارائه یک «‌پیمان نوین» از تمام مخالفان حکومت جمهوری اسلامی که به دموکراسی اعتقاد دارند، خواست بر روی «نجات ایران» متمرکز شوند.

او در این پیام ویدیویی که روز دوشنبه هفتم مهرماه منتشر شد با تاکید بر اصلاح‌ناپذیر بودن حکومت جمهوری اسلامی گفت: «تنها آلترناتیو مقبول، حاکمیت مردم ایران است.»

شاهزاده رضا پهلوی در این پیام افزود: «هر روز ادامه حکومت اسلامی، آینده‌ای حتی تاریک‌تر از امروز» را به همراه خواهد داشت. او «انزوا، سرخوردگی، فروپاشی اجتماعی، تبعیض و خفقان» را تنها دستاورد این حکومت برای مردم خواند. 

او در همین راستا هدفش از ارائه یک «‌پیمان نوین» را تلاش برای برقراری سیستمی حکومتی دانست که قدرت در آن در انحصار یک فرد یا یک گروه نباشد، بلکه بر «خرد جمعی، مشارکت عمومی و مسئولیت شهروندی» استوار باشد.

شاهزاده رضا پهلوی گفت برای رسیدن به این هدف «گام نخست، گذار از جمهوری اسلامی است که نماد انحصار و انباشت ثروت و قدرت در دست گروهی اندک است».

او با خطاب قرار دادن «نخبگان و نیروهای سیاسی» از آنها پرسید: «آیا راهی جز همکاری همدلانه برای بازپس‌گیری ایران از اهریمن می‌شناسید؟»

آقای پهلوی گفت: «امروز روز انتخاب است، ما یا با هم این کشتی طوفان‌زده را به ساحل می‌رسانیم یا جدا جدا غرق می‌شویم.»

او از همه مخالفان حکومت خواست اعتصاب‌‌ها و اعتراض‌ها و نافرمانی‌‌های مدنی را در نقاط مختلف کشور به هم پیوند بزنند، در واحد‌های کار و محلات، حلقه‌های کوچک اعتراض شکل دهند و نافرمانی مدنی را در هر شکل تبلیغ کنند.

شاهزاده پهلوی در ادامه این درخواست از شهروندان مخالف حکومت خواست «رهبران میانی و میدانی به ویژه آنها که زندانی‌اند» را تنها نگذارند و در خارج از کشور در رساندن صدای مردم داخل فعال باشند و در صورت امکان با پشتیبانی مالی از نیازمندان حمایت کنند.

او شرط موفقیت برای گذار از جمهوری اسلامی را «‌تحمل آراء و عقاید یکدیگر» دانست و تاکید کرد: «در ایران آزاد حقوق اقلیت از سوی اکثریت پایمال نخواهد شد.»

شاهزاده پهلوی در بخشی از این پیام، نیروهای ارتش را مخاطب قرار داد و خطاب به آنها گفت: «امروز که حکومت اسلامی برای حفظ قدرت، آب و خاک کشور را به بیگانه واگذار کرده و به روی بی‌دفاع‌ها شلیک کرده، وظیفه شما بیش از هر زمانی دفاع و حفاظت از ملت ایران در برابر رژیم سرکوبگر است.»

او همچنین گفت: «سرداران سپاه تنها در پی مال‌اندوزی و جنایت بیشترند و دخالت‌های سپاه در همه شئون و ارکان کشور، مملکت را فلج کرده و بسیج و سپاه عملا به نهادهای ضد مردم تبدیل شده‌اند.»

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به تجربه موفق برخی کشورهای حوزه بالتیک بعد از فروپاشی شوروی به چند شاخصه پیشرفت کشورها مانند شفافیت مالی اشاره کرد و گفت: «ایران با منابع طبیعی به مراتب بیشتر از کشورهای بالتیک با جلب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، می‌تواند تکنولوژی و مدیریت مدرن را به کشور رهنمون کند. استعدادهای ایرانی را پرنشاط کند و با شکوفایی اقتصاد تولید و درآمدها را بالا ببرد.»

او در پایان پیام خود با یاد کردن از برخی کشته‌شدگان اعتراض‌های ضد حکومتی در ایران طی سال‌های اخیر گفت: «فرزندان جاویدنام ایران از ندا تا پویا از ستار تا نیکتا و همه دلیرانی که در سرفرازی میهن جان خود را فدا کردند در انتظار هم‌پیمانی ما هستند. اینک وظیفه ماست که خواست آنها را برآورده کنیم.»

تازه چه خبر؟
ده‌ها نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار توقف جنگ قره‌باغ شدند. در این بیانیه از «همه وجدان‌های بیدار» خواسته شده که این...More
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More