پنتاگون: قایق‌های تندروی سپاه پاسداران را با شلیک اخطار از ناو آمریکایی دور کردیم | ایران اینترنشنال

پنتاگون: قایق‌های تندروی سپاه پاسداران را با شلیک اخطار از ناو آمریکایی دور کردیم

پنتاگون اعلام کرد که پس از آنکه سه قایق تندروی سپاه پاسداران به ناوهای آمریکایی نزدیک شده و فاصله ایمن را نقض کردند، نیروهای آمریکایی با شلیک اخطار این قایق‌ها را دور کرده‌اند.

بنابر اعلام پنتاگون این رخداد روز دوشنبه، ششم اردیبهشت ماه در آب‌های بین‌المللی شمال خلیج فارس رخ داد و طی آن قایق‌های تندرو سپاه پاسداران بدون توجه به اخطار رادیویی ناوهای آمریکایی تا فاصله ۶۰ متری آن‌ها پیش رفتند اما پس از چند شلیک اخطارآمیز ناوهای آمریکایی، قایق‌های تندرو از این شناورها فاصله گرفته‌اند.

یک روز قبل نیز مقام‌های نیروی دریای آمریکا به وال استریت ژورنال گفتند که تعدادی از قایق‌های تندرو و یک کشتی سپاه پاسداران، ۱۳ فروردین ماه سال‌جاری، به ناو آمریکایی در خلیج فارس نزدیک شده و اقدام به انجام مانور خطرناک کرده‌ بودند.

بنابر گزارش وال استریت ژورنال، در رخداد ۱۳ فروردین ماه چند قایق تندرو و یک کشتی معروف به هارت۵۵، به دو کشتی گارد ساحلی آمریکا که در حال گشت‌زنی در آب‌های بین المللی خلیج فارس بودند، نزدیک شدند و کشتی سپاه پاسداران بارها به سمت دو كشتی آمریكایی رفته و تا فاصله ۶۵ متری به آنها نزدیک شده بود.

مقامات نیروی دریایی ارتش گفته‌اند که این رفتار کشتی ایرانی، کشتی‌های آمریکایی را مجبور به انجام مانورهایی برای جلوگیری از برخورد کرده است اما شناورهای ایرانی نیز به مانورهای خود ادامه داده‌اند و به همین خاطر خدمه کشتی‌های آمریکایی به مدت سه ساعت اخطارهای متعددی ارسال کردند و خدمه کشتی سپاه پاسداران هم پاسخ‌هایی دادند اما مانورهای خطرناک ادامه یافته است.

نیروی دریایی آمریکا این اقدام کشتی و قایق‌های سپاه پاسداران را «خطرناک و غیرحرفه‌ای» نامید و افزود که در حادثه ۱۳ فروردین ماه حادثه با موارد مشابه قبلی تفاوتی هم داشت چرا که در گذشته فقط قایق‌های تندرو برای ایجاد مزاحمت به کشتی‌های جنگی آمریکایی نزدیک می‌شدند اما در سیزدهم فروردین ماه  یک کشتی سپاه پاسداران نیز قایق‌های تندروی سپاه پاسداران را همراهی می‌کرد.

با تنش روز دوشنبه در شمال خلیج فارس، این دومین مورد از نزدیک شدن شناورهای سپاه پاسداران به ناوهای آمریکایی در خلیج فارس پس از توقف یک ساله چنین اقداماتی است.

شناورهای سپاه پاسداران تا قبل از سال ۹۷، ۲۰۱۸ میلادی، به مدت دو سال با استفاده از قایق‌های کوچک تندرو به صورت مکرر چنین مانورهایی انجام می‌دادند اما در سال ۲۰۱۸ نیروهای سپاه پاسداران چنین عملیاتی را متوقف کردند.

پس از دو سال توقف در فروردین سال ۹۹ یک مورد حادثه مشابه گزارش شد و نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که در ۲۷ فروردین‌ماه ۹۹ در شمال خلیج فارس ۱۱ قایق نیروی دریایی سپاه پاسداران چند بار در فاصله خطرناکی از ناو جنگی آمریکا قرار گرفته‌اند.

در واکنش به این اقدام، دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری وقت آمریکا،‌ روز چهارشنبه سوم اردیبهشت‌ماه ۹۹ در صفحه توییتر خود نوشت: «من به نیروی دریایی ایالات متحده دستور داده‌ام هر قایق نظامی و تمامی قایق‌های نظامی ایران در صورتی که مزاحمتی برای کشتی‌های ما در دریا ایجاد کردند به سمت آن‌ها شلیک کرده و نابودشان کنید.»

پس از توییت ترامپ در اردیبهشت سال گذشته تا ۱۳ فروردین ماه سال‌جاری، به مدت نزدیک به یک سال موردی از نزدیک شدن شناورهای نیروی دریایی سپاه پاسداران به ناوهای آمریکایی گزارش نشد اما  از ۱۳ فروردین ماه سال‌جاری تا ۶ اردیبهشت ماه دست‌کم دو بار این عملیات‌ها انجام شده است که به گفته پنتاگون در روز دوشنبه به شلیک اخطار ناوهای آمریکایی منجر شده است.

یکی از مقام‌های نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه به وال استریت ژورنال گفت که ما در منطقه همچنان حرفه‌ای عمل می‌کنیم اما فرماندهان نیروی دریایی آمریکا حق دفاع از خود را محفوظ می‌دانند.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More