پمپئو: کارزار فشار حداکثری ۷۰ میلیارد دلار از درآمد دزدسالارانی که بر ایران حکومت می‌کنند کاست | ایران اینترنشنال

پمپئو: کارزار فشار حداکثری ۷۰ میلیارد دلار از درآمد دزدسالارانی که بر ایران حکومت می‌کنند کاست

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده اجازه نخواهد داد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دسترسی پیدا کند.

پمپئو روز پنج‌شنبه در مصاحبه‌ای با رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر)، به اظهارات صریح دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، اشاره کرد و گفت: «ائتلافی که ایجاد کردیم، بازدارندگی‌های اقتصادی، نظامی و دیپلماتیکی که به اجرا گذاشته‌ایم، نتیجه خواهد داد.»

اشاره وزیر خارجه آمریکا توافق‌هایی است که اخیرا میان امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل به امضا رسیده است. عادی‌سازی روابط این دو کشور با اسرائیل، به باور تحلیلگران، موجب ضعف موضع جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه خواهد شد.

پمپئو درباره توافق احتمالی دولت ترامپ با ایران درباره برنامه‌ هسته‌ای نیز گفت: «رهبران ایران باید در این مورد تصمیم بگیرند که قرار است چه رفتاری داشته باشند.»

دونالد ترامپ بارها برجام را یک «توافق بد» توصیف کرده و از جمهوری اسلامی ایران خواسته است برای دستیابی به یک توافق جامع و فراگیر به پای میز مذاکره بیاید.

دولت ترامپ خواستار مذاکره بر موضوعاتی همچون فعالیت‌های هسته‌ای، برنامه موشکی و اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران است.

پمپئو در مصاحبه جدیدش برجام را یک «چسب زخم» توصیف کرد و گفت که این توافق به «توسعه» فن‌آوری هسته‌ای ایران و همچنین «جمع کردن میلیاردها میلیارد دلار برای تضمین اقداماتی که آنان حتی امروز انجام می‌دهند» منجر شد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این که آیا ایالات متحده برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح اتمی، تحریم‌های بیشتری را علیه تهران وضع خواهد کرد یا نه، فقط گفت: «ما آنها را متوقف خواهیم کرد.»

مایک پمپئو همچنین در گفت‌وگویی با WMAL، رادیویی در واشنگتن، برجام را «کاملا معیوب» توصیف کرد که «راه روشنی را به سوی سلاح اتمی» برای ایران می‌گشاید. او تاکید کرد که چنین توافقی مورد قبول برای امنیت خاورمیانه، اسرائیل و آمریکا نیست.

او کارزار فشار حداکثری بر ایران را «بسیار موفق» خواند و گفت: «گمان می‌کنم ۷۰ میلیارد باشد، بله ۷۰ میلیارد دلار درآمد را مانع شدیم که به حکومت روحانی‌ها و دزدسالاران تئوکراتیک که بر ایران حکومت می‌کنند برسد.»

به گفته این مقام دولت آمریکا، این میزان پول می‌توانست از سوی ایران در ساخت بمب اتمی به کار برده شود.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد موضوع ایران یکی از چندین مورد اختلافی است که میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود دارد. 

جو بایدن، رقیب دموکرات ترامپ در این انتخابات اعلام کرده که در صورت پیروزی، آمریکا به برجام بازخواهد گشت.

تازه چه خبر؟
جمعیت خیریه دانشجویی «امام علی» تایید کرد شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس این جمعیت، روز سه‌شنبه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. بر اساس تصویری که...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، روز سه‌شنبه گفت کره جنوبی در قبال ارزهای بلوکه‌شده ایران در آن کشور موافقت کرده یک «مسیر جزئی ورود دارو» باز کند...More
خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه گزارش داد وزارت اطلاعات ۱۹ نفر از اعضای شبکه‌ای را که با استفاده از کارت‌های بازرگانی صادرشده به نام کارتن‌خواب‌ها به...More
سازمان ملل اعلام کرد که سوء تغذیه کودکان در مناطقی از یمن «به بالاترین میزان» در طول جنگ هشت ساله در این کشور رسیده و نزدیک به ۱۰۰ هزار کودک به دلیل...More
روسای سه رکن سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، با «غیرقابل قبول» خواندن میزان مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا در...More