پمپئو: همه گزینه‌ها در برابر ایران همچنان روی میز است | ایران اینترنشنال

پمپئو: همه گزینه‌ها در برابر ایران همچنان روی میز است

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار داد همچنان همه گزینه‌ها علیه ایران روی میز است و دلیلی وجود ندارد که این سیاست «امروز یا فردا» تغییر کند.

پمپئو طی سفر به اسرائیل در گفت‌وگویی با روزنامه جروزالم‌پست که جمعه ۳۰ آبان منتشر شد، گفت: «من زمانی را که ما برای نخستین‌بار کارزار فشار حداکثری را آغاز کردیم به خاطر می‌آورم. ما از برجام خارج شدیم و جهان می‌گفت این اقدام هرگز موثر نخواهد بود، تحریم‌های آمریکا به تنهایی موثر نیستند.»

او افزود: «این‌ها [تحریم‌ها] تا حد زیادی ظرفیت ایران را برای آسیب‌رسانی در سراسر جهان کاهش داده‌اند، اما کامل نیستند.»

وزیر خارجه آمریکا به ادامه فعالیت‌های ایران اشاره کرد و گفت: «همانطور که از ادامه غنی‌سازی می‌بینید، آن‌ها همچنان فعالند و ماهیت فعالیت‌هایی را که انجام می‌دهند، [از جمله] حمایت از گروه‌های شبه نظامی در سوریه و عراق و حزب‌الله، را تغییر نداده‌اند.»

او گفت دولت آمریکا همه گزینه‌ها را در ارتباط با جمهوری اسلامی همچنان روی میز دارد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که روزنامه نیویورک‌تایمز سه‌شنبه به نقل از چهار مقام کنونی و پیشین آمریکا گزارش داده بود ترامپ هفته گذشته با مشاوران خود در کاخ سفید در مورد اینکه آیا گزینه‌ای برای اقدام علیه سایت هسته‌ای نطنز ایران طی هفته‌های آینده وجود دارد یا نه، نشستی برگزار کرده است.

پمپئو سیاست‌های دولت دونالد ترامپ را در راستای کاهش دسترسی حکومت ایران به پول و منزوی کردن آن از طریق توافق‌‌های عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای منطقه دانست.

او چشم‌انداز ترامپ برای صلح در منطقه را به مفاهیم دوقلوی نگاه به ایران به عنوان عامل بی‌ثباتی و زیر سوال بردن این عقیده تاریخی دانست که تا مساله اسرائیل و فلسطین حل نشود،‌ خاورمیانه به صلح نمی‌رسد. 

پمپئو نظرات موجود در مورد مساله اسرائیل-فلسطین را فهم تاریخی دانست و افزود: «رییس‌ جمهوری ترامپ نشان داده که تمامی این سال‌ها [این اعتقاد] غلط بوده است.»

این مقام دولت آمریکا بر ادامه سیاست‌های چهار سال گذشته دولت ترامپ در مدت باقی‌مانده تاکید کرد و گفت اقدامات دولت آمریکا برای ایجاد ائتلاف بزرگ علیه ایران موفق بوده است.

 

پاداش دادن به سازش‌ناپذیری ایران درست نیست

پمپئو در ادامه سخنانش پاداش دادن به «سازش‌ناپذیری ایران»، «ایجاد رعب و وحشت» و «ادامه برنامه‌های غنی‌سازی‌‌اش» نمی‌تواند اقدامی درست برای امن‌تر کردن اسرائیل باشد.

او درباره امکان تغییر سیاست‌های آمریکا در مقابل ایران در دولت بعدی این کشور گفت: «من نمی‌دانم. ما هنوز داریم آرا را در آمریکا می‌شماریم... اما مطمئنیم خاورمیانه را امن‌تر کرده‌ایم و سیاست‌هایی که داشته‌ایم درست است.»

پیش از این الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران و ونزوئلا، در مصاحبه با ایران اینترنشنال تاکید کرده بود بازگشت دولت بعد به برجام با موانع بسیاری مواجه خواهد شد و آسان نیست.

تازه چه خبر؟
در حالی که ناسا به تصمیم‌گیری نهایی درباره انتخاب اولین تیم بخش خصوصی برای سفر به ماه در سال ۲۰۲۴ نزدیک شده است، جف بزوس، اعلام کرد که بلو اوریجین،...More
واکسیناسیون ضدکرونا در ۷۰ مرکز شهر مسکو، پایتخت روسیه، آغاز شد. در اولین مرحله، گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر ضد این ویروس واکسینه می‌شوند. به گزارش...More
عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست ایران، به دلیل سخنانش درباره روح‌الله خمینی و انقلاب ۱۳۵۷ به دادسرا احضار و تفهیم اتهام شد. رسانه‌های ایران روز...More
در آستانه «روز دانشجو» در ایران، جمعی از دانشجویان این کشور با انتشار تصاویری همراه با هشتگ‌هایی در فضای مجازی، نسبت به سرکوب دانشجویان و فعالان مدنی...More