پمپئو: همه کشورها از قطعنامه بازگشت تحریم‌ها علیه ایران پیروی کنند | ایران اینترنشنال

پمپئو: همه کشورها از قطعنامه بازگشت تحریم‌ها علیه ایران پیروی کنند

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد واشینگتن انتظار دارد تمام کشورها قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را رعایت کنند.

پمپئو که به سورینام در آمریکای جنوبی سفر کرده است، روز پنجشنبه در نشستی خبری به همراه رییس جمهوری این کشور گفت: «آمریکا مایل است همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد [علیه ایران] به اجرا درآید و دوشنبه آینده مجموعه جدیدی از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد به اجرا در خواهد آمد.»

او با تاکید بر اینکه «از تمام کشورها می‌خواهیم از این تحریم‌ها حمایت کنند» گفت ایالات متحده انتظار دارد هر کشوری به گونه‌ای مطابق با آنچه سازمان ملل متحد در نظر گرفته رفتار کند؛ «انتظارات ما روشن است.»

پمپئو پیشتر نیز در یک نشست خبری با دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، از بازگشت همه تحریم‌ها علیه ایران از روز بیستم سپتامبر خبر داده بود.

همچنین در روزهای اخیر دیگر مقام‌های آمریکایی، از جمله الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، بارها اعلام کرده‌اند که اعمال همه تحریم‌ها علیه ایران از سر گرفته خواهد شد.

قرار است مقام‌های آمریکایی در روزهای آینده درباره شیوه دقیق اعمال مجدد این تحریم‌ها توضیحات بیشتری ارائه کنند.

با این حال محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در پیامی توییتری نوشت: «هیچ اتفاق جدیدی در ۲۰ سپتامبر رخ نمی‌دهد.»

همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از چند منبع که نام‌شان ذکر نشده گزارش داده است که دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا، قرار است با امضای یک فرمان اجرایی ناقضان تحریم تسلیحاتی ایران را مشمول تحریم‌های ثانویه قرار دهد و آنها را از دسترسی به بازار آمریکا محروم کند.

مورگان ارتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز با اشاره به چرخش در سیاست‌های آمریکا درباره ایران در دوران ترامپ، تاکید کرد که رییس جمهوری آمریکا در چهار سال گذشته به جای پرداخت میلیاردها دلار به رژیم ایران، به اسرائیل و متحدان آمریکا در خلیج فارس قدرت بخشید.

اورتگاس تاکید کرد که ترامپ طی دوران ریاست جمهوری خود تدابیر سرنوشت‌سازی را برای بازگرداندن صلح به منطقه خاورمیانه اتخاذ کرد.

 
تازه چه خبر؟
یک مقام صنفی حوزه کارگری می‌گوید هزینه سبد معیشتی به بالای هفت میلیون تومان رسیده و کارگران با «انفجار گرانی و تورم» مواجه شده‌اند. فرامرز توفیقی،‌...More
جمعیت خیریه دانشجویی «امام علی» تایید کرد شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس این جمعیت، روز سه‌شنبه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. بر اساس تصویری که...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، روز سه‌شنبه گفت کره جنوبی در قبال ارزهای بلوکه‌شده ایران در آن کشور موافقت کرده یک «مسیر جزئی ورود دارو» باز کند...More
خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه گزارش داد وزارت اطلاعات ۱۹ نفر از اعضای شبکه‌ای را که با استفاده از کارت‌های بازرگانی صادرشده به نام کارتن‌خواب‌ها به...More
سازمان ملل اعلام کرد که سوء تغذیه کودکان در مناطقی از یمن «به بالاترین میزان» در طول جنگ هشت ساله در این کشور رسیده و نزدیک به ۱۰۰ هزار کودک به دلیل...More