پمپئو در رُم: پروازهای «ماهان‌ایر» را به ایتالیا متوقف کنید | ایران اینترنشنال

پمپئو در رُم: پروازهای «ماهان‌ایر» را به ایتالیا متوقف کنید

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پس از سفر به ایتالیا، از مقام‌های این کشور خواست تا پروازهای شرکت ایرانی «ماهان‌ایر»را  به این کشور متوقف کنند. پمپئو شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» را متعلق به «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» و دخیل در فعالیت‌های «تروریستی» این سازمان معرفی کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین روز چهارشنبه دهم مهرماه در یک نشست خبری در رُم، برای بار دیگر ایران را «بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان» توصیف کرد. 

 ایالات متحده، شرکت‌ هواپیمایی ماهان‌ایر را به سبب استفاده نیروی قدس سپاه، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، در جنگ سوریه در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین روز چهارشنبه در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی «لااستامپا» گفت که ایالات متحده می‌تواند اطلاعاتی در اختیار ایتالیا قرار دهد که این کشور به‌راحتی بتواند در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

وزارت خرانه‌داری آمریکا علاوه بر این‌که شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» را به‌طور مستقیم تحریم کرده‌ است، چندین شرکت هواپیمایی خارجی، از جمله دو شرکت تایلندی و مالزیایی را نیز به‌خاطر همکاری با «ماهان‌ایر» در شمول تحریم‌های خود قرار داده است.

علاوه بر «ماهان‌ایر»، سه شرکت هواپیمایی ایرانی دیگر، با نام‌های «کاسپین»، «معراج» و «پویا‌ ایر»، نیز تنها چند هفته پس از اعلام خروج ایالات متحده از سند «برجام» در لیست تحریم‌های اقتصادی آمریکا جای گرفته‌اند.

در میان کشورهای اروپایی، آلمان و فرانسه نیز پرواز شرکت‌ هواپیمایی ماهان‌ایر را در آسمان خود ممنوع کردند. خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه پنجم فروردین به نقل از یک مقام مسئول در وزارت خارجه این کشور نوشت مجوز پروازهای شرکت هواپیمایی ایرانی ماهان، از روز اول آوریل سال۲۰۱۹ (۱۲ فروردین ۱۳۹۸) در فرانسه لغو شدند.

برپایه اطلاعات وب‌سایت «ماهان‌ایر»، این شرکت هواپیمایی کماکان به مقصد سه شهر اروپایی بارسلون، آتن و میلان، به‌طور هفتگی پرواز دارد.

 

تازه چه خبر؟
تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، در واکنش به تصمیم دولت بایدن برای تعلیق موقت فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در توییتی نوشت...More
فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی، در واکنش به اعتراضات سهام‌داران مالباخته بازار بورس،گفت که دولت از بورس حمایت می‌کند، اما تضمین نمی‌دهد. وزیر...More
هشتگ مربوط به بازداشت گسترده فعالان کرد در چند استان ایران در چند هفته اخیر ترند اول ایران شد. گروهی از کاربران توییتر با #FreeKurdishActivists ضمن...More
تلویزیون دولتی چین گزارش داد این کشور استفاده از ابزار مقعدی را برای آزمایش افراد در معرض خطر ابتلای ویروس کرونا آغاز کرده است. شبکه فرانس‌۲۴ نوشت...More
دو دختر نوجوان در دزفول، استان خوزستان، به صورت همزمان اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست دادند. علی قمیشی،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، روز...More