پمپئو در رُم: پروازهای «ماهان‌ایر» را به ایتالیا متوقف کنید | ایران اینترنشنال

پمپئو در رُم: پروازهای «ماهان‌ایر» را به ایتالیا متوقف کنید

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پس از سفر به ایتالیا، از مقام‌های این کشور خواست تا پروازهای شرکت ایرانی «ماهان‌ایر»را  به این کشور متوقف کنند. پمپئو شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» را متعلق به «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» و دخیل در فعالیت‌های «تروریستی» این سازمان معرفی کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین روز چهارشنبه دهم مهرماه در یک نشست خبری در رُم، برای بار دیگر ایران را «بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان» توصیف کرد. 

 ایالات متحده، شرکت‌ هواپیمایی ماهان‌ایر را به سبب استفاده نیروی قدس سپاه، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، در جنگ سوریه در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین روز چهارشنبه در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی «لااستامپا» گفت که ایالات متحده می‌تواند اطلاعاتی در اختیار ایتالیا قرار دهد که این کشور به‌راحتی بتواند در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

وزارت خرانه‌داری آمریکا علاوه بر این‌که شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» را به‌طور مستقیم تحریم کرده‌ است، چندین شرکت هواپیمایی خارجی، از جمله دو شرکت تایلندی و مالزیایی را نیز به‌خاطر همکاری با «ماهان‌ایر» در شمول تحریم‌های خود قرار داده است.

علاوه بر «ماهان‌ایر»، سه شرکت هواپیمایی ایرانی دیگر، با نام‌های «کاسپین»، «معراج» و «پویا‌ ایر»، نیز تنها چند هفته پس از اعلام خروج ایالات متحده از سند «برجام» در لیست تحریم‌های اقتصادی آمریکا جای گرفته‌اند.

در میان کشورهای اروپایی، آلمان و فرانسه نیز پرواز شرکت‌ هواپیمایی ماهان‌ایر را در آسمان خود ممنوع کردند. خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه پنجم فروردین به نقل از یک مقام مسئول در وزارت خارجه این کشور نوشت مجوز پروازهای شرکت هواپیمایی ایرانی ماهان، از روز اول آوریل سال۲۰۱۹ (۱۲ فروردین ۱۳۹۸) در فرانسه لغو شدند.

برپایه اطلاعات وب‌سایت «ماهان‌ایر»، این شرکت هواپیمایی کماکان به مقصد سه شهر اروپایی بارسلون، آتن و میلان، به‌طور هفتگی پرواز دارد.

 

تازه چه خبر؟
ده‌ها نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار توقف جنگ قره‌باغ شدند. در این بیانیه از «همه وجدان‌های بیدار» خواسته شده که این...More
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More