پمپئو خطاب به رهبران جهان: سفرهای ظریف را تا آزادی برادران افکاری لغو کنید | ایران اینترنشنال

پمپئو خطاب به رهبران جهان: سفرهای ظریف را تا آزادی برادران افکاری لغو کنید

 

در پی لغو سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به آلمان پس از اعدام نوید افکاری؛ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، از کشورهای جهان خواست تا آزادی برادران افکاری و همه زندانیان خارجی، برنامه‌ریزی مجددی برای سفر ظریف نکنند.

پمپئو روز چهارشنبه ۲۶ شهریورماه در صفحه توییترش ضمن اشاره به اعدام افکاری نوشت: «حکومت محمدجواد ظریف یک مرد جوان را بعد از شکنجه وحشیانه اعدام کرد تا معترضان ایرانی را بترساند.»

او اعدام افکاری را عملی «نفرت‌انگیز» خواند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اعلام کرد دموکراسی‌های سراسر جهان تعهد اخلاقی دارند تا «محکم» بایستند و خشونت رژیم ایران را رد کنند.

پمپئو در ادامه خواستار واکنش به این موضوع شد و نوشت: «باید عواقبی برای سبعیت رژیم ایران وجود داشته باشد. رهبران جهان قدم مهم اول را برداشتند و سفر ظریف را لغو کردند.»

او از رهبران کشورهای جهان خواست تا زمان آزادی برادران افکاری از زندان و بازگرداندن همه شهروندان خارجی که «به اشتباه» بازداشت شده‌اند،‌ دوباره برای سفر ظریف برنامه‌ریزی نکنند.

اعدام افکاری، لغو سفر ظریف به آلمان را در پی داشته است.

در حالی که رسانه‌های آلمان لغو این سفر را با اعدام افکاری مرتبط دانستند،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد این تغییر برنامه «لجستیکی» و به دلیل شیوع کرونا بوده است.

با این حال تهران اظهارات سفارت آلمان درباره اعدام افکاری در توییتر را «دخالت در امور داخلی» خواند و در واکنش به آن سفیر آلمان را نیز احضار کرد.

علاوه بر این، وب‌سایت واشینگتن فری‌بیکن نیز گزارش داد مقام‌های دولت دونالد ترامپ و متحدانش در کنگره از شورای روابط خارجی این کشور به خاطر اینکه چند روز پس از اعدام افکاری میزبان ظریف در یک ویدیو کنفرانس بوده به‌شدت انتقاد کرده‌اند.

بامداد شنبه حکم اعدام نوید افکاری در حالی اجرا شد که سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی، کمیته بین‌المللی المپیک، فیفا، اتحادیه جهانی ورزشکاران و بسیاری از چهره‌های ورزشی، خواهان توقف اجرای حکم شده بودند.

نهادها و سازمان‌های حقوق بشری نیز خواستار واکنش جامعه بین‌المللی به این اقدام ایران شده‌اند.

تازه چه خبر؟
ندیم زهاوی، وزیر امور واکسیناسیون کرونا در بریتانیا از مردم این کشور خواست که از اکنون برای سفرهای خارجی تعطیلات تابستان برنامه‌‌ریزی نکنند. به گزارش...More
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت: «مشتاقانه منتظر همکاری با رئیس جمهور بایدن هستم، برای تقویت بیشتر این اتحاد قوی بین ایالات متحده و اسرائیل،...More
همزمان با هشدار توانیر و شرکت‌های توزیع برق استانی درباره بازگشت خاموشی‌ها در شبانه روز پیش‌ رو، سعید توکلی، مدیرعامل شرکت گاز استان تهران از صدور...More
مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، گفت ‌اکنون نوبت دولت جدید آمریکاست که تصمیم بگیرد به توافق هسته‌ای برگردد یا نه و تاکید کرد اگر واشینگتن...More
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به رهبران کشورها هشدار داد که جهان علاوه بر بحران شیوع کرونا و سخت‌ترین بحران اقتصادی یک قرن اخیر، با تهدید تغییرات...More