پمپئو: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای تک تک کشورهای خاورمیانه بسیار مهم است | ایران اینترنشنال

پمپئو: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای تک تک کشورهای خاورمیانه بسیار مهم است

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نامه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را «شجاعانه» توصیف کرد و گفت آمریکا پس از سال‌ها دیپلماسی، این هفته قصد دارد برای تمدید این تحریم‌ها، قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه کند.

پمپئو روز یکشنبه ۲۰ مرداد ماه در صفحه توییتر خود همچنین نوشت: «شورای امنیت باید بین مسلح کردن تروریست‌ها یا حمایت از خلیج [فارس] یکی را انتخاب کند.»

مایک‌پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در توییتی با اشاره به اینکه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای «تک‌تک» کشورهای خاورمیانه، از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس و اسرائیل، «بسیار مهم است» گفت: «عرب‌ها و اسرائیل هم‌صدا شده‌اند و شورای امنیت باید به آنها گوش دهد.»

درخواست شورای همکاری خلیج فارس از شورای امنیت

شورای همکاری خلیج فارس، شامل شش کشور عربی کویت، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، بحرین و عمان، تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران شد.

نايف فلاح مبارک الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، روز شنبه، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، همچنین نوشت که شورای همکاری خلیج فارس خواستار «اعمال هر گونه اقدامات اضافه لازم دیگر برای جلوگیری از برنامه توسعه ناامن‌کننده تسلیحاتی ایران» شد.

شورای همکاری خلیج فارس در این زمینه به اقداماتی نظیر «مسدود کردن هدفمند دارایی‌ها و ممنوعیت سفر برای اشخاصی که در تامین، فروش و انتقال اسلحه و مواد مرتبط با آن به ایران یا از این کشور، در ارتباط هستند» اشاره کرد.

در نامه این شورا آمده که ایران «به توسعه سلاح در تمام منطقه» ادامه می‌دهد و این امر «بخشی از سیاست منطقه‌ای توسعه‌طلبانه و مداخله‌جویانه» ایران در امور داخلی کشورهای عربی، از جمله کشورهای عضو سازمان همکاری خلیج فارس است که با منشور سازمان ملل متحد در تضاد است.

به موجب توافق هسته‌ای ایران، تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی در مهر ماه پایان می‌یابد. از آنجا که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده بود و عضوی از این قرارداد به شمار نمی‌آید، واشینگتن قصد دارد از طریق شورای امنیت به تمدید تحریم‌های ایران اقدام کند.

تازه چه خبر؟
پاساژ کورپە واقع خیابان فردوسی سنندج در نخستین ساعات بامداد پنج‌شنبه دچار آتش‌سوزی شد و بخشی از این پاساژ در آتش سوخت. در نخستین ساعات بامداد پنج‌...More
لیندا توماس‌-گرینفیلد، نامزد تصدی پست «نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد»، در جلسه تایید صلاحیت خود در کمیته روابط خارجی سنا گفت: دولت بایدن...More
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با تاکید بر نگرانی ایالات متحده در مورد برخورد روسیه با الکسی ناوالنی، از مخالفان سرشناس دولت ولادیمیر پوتین، و به...More
فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی، در واکنش به اعتراضات سهام‌داران مالباخته بازار بورس،گفت که دولت از بورس حمایت می‌کند، اما تضمین نمی‌دهد. وزیر...More
هشتگ مربوط به بازداشت گسترده فعالان کرد در چند استان ایران در چند هفته اخیر ترند اول ایران شد. گروهی از کاربران توییتر با #FreeKurdishActivists ضمن...More