پمپئو: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای تک تک کشورهای خاورمیانه بسیار مهم است | ایران اینترنشنال

پمپئو: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای تک تک کشورهای خاورمیانه بسیار مهم است

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نامه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را «شجاعانه» توصیف کرد و گفت آمریکا پس از سال‌ها دیپلماسی، این هفته قصد دارد برای تمدید این تحریم‌ها، قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه کند.

پمپئو روز یکشنبه ۲۰ مرداد ماه در صفحه توییتر خود همچنین نوشت: «شورای امنیت باید بین مسلح کردن تروریست‌ها یا حمایت از خلیج [فارس] یکی را انتخاب کند.»

مایک‌پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در توییتی با اشاره به اینکه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای «تک‌تک» کشورهای خاورمیانه، از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس و اسرائیل، «بسیار مهم است» گفت: «عرب‌ها و اسرائیل هم‌صدا شده‌اند و شورای امنیت باید به آنها گوش دهد.»

درخواست شورای همکاری خلیج فارس از شورای امنیت

شورای همکاری خلیج فارس، شامل شش کشور عربی کویت، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، بحرین و عمان، تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران شد.

نايف فلاح مبارک الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، روز شنبه، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، همچنین نوشت که شورای همکاری خلیج فارس خواستار «اعمال هر گونه اقدامات اضافه لازم دیگر برای جلوگیری از برنامه توسعه ناامن‌کننده تسلیحاتی ایران» شد.

شورای همکاری خلیج فارس در این زمینه به اقداماتی نظیر «مسدود کردن هدفمند دارایی‌ها و ممنوعیت سفر برای اشخاصی که در تامین، فروش و انتقال اسلحه و مواد مرتبط با آن به ایران یا از این کشور، در ارتباط هستند» اشاره کرد.

در نامه این شورا آمده که ایران «به توسعه سلاح در تمام منطقه» ادامه می‌دهد و این امر «بخشی از سیاست منطقه‌ای توسعه‌طلبانه و مداخله‌جویانه» ایران در امور داخلی کشورهای عربی، از جمله کشورهای عضو سازمان همکاری خلیج فارس است که با منشور سازمان ملل متحد در تضاد است.

به موجب توافق هسته‌ای ایران، تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی در مهر ماه پایان می‌یابد. از آنجا که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده بود و عضوی از این قرارداد به شمار نمی‌آید، واشینگتن قصد دارد از طریق شورای امنیت به تمدید تحریم‌های ایران اقدام کند.

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More