پمپئو: به زودی مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال می‌کنیم | ایران اینترنشنال

پمپئو: به زودی مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال می‌کنیم

 

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ اعلام کرد کشورش به زودی مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال خواهد کرد.

پمپئو، چهارشنبه ۲۹ مرداد با اعلام این خبر گفت دولت آمریکا با ارائه شکایتی درباره ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور فعال خواهد کرد. 

رویترز پیش از این در گزارشی نوشته بود پمپئو برای این اقدام روز پنجشنبه به نیویورک سفر خواهد کرد. او در این سفر با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار خواهد کرد.

مجلس ایران هم طرحی را به جریان انداخته که در صورت تصویب با فعال شدن مکانیسم ماشه جمهوری اسلامی نیز به صورت خودکار از برجام خارج خواهد شد.

این تصمیم آمریکا در پی آن صورت می‌گیرد که اعضای شورای امنیت قطعنامه پیشنهادی این کشور برای تمدید تحریم‌های سازمان ملل متحد را رد کرده بودند.

پمپئو قبل از رای‌گیری شورای امنیت گفته بود در صورت رای نیاوردن پیش‌نویس «ما کاری می‌کنیم [تحریم‌ها] بازگردد. ما بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ این حق را داریم و این اقدام را انجام خواهیم داد.»

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت «حق استفاده برای کسانی است که داخل برجام باشند. آمریکا که به صراحت از آن خارج شده است.»

بر اساس برجام، تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه میلادی اکتبر،‌ حدود دو ماه دیگر،‌به پایان خواهد رسید. 

با توجه به این که آمریکا از سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده و عضوی از این توافق نیست، پیش‌بینی می‌شود این اقدام آمریکا با چالش‌های فراوانی همراه باشد. 

در همین زمینه ممکن است برخی اعضای شورای امنیت مانند چین و روسیه صلاحیت حقوقی ایالات متحده را برای ارائه چنین شکایتی زیر سوال ببرند.

 

تازه چه خبر؟
در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا،‌ مقام‌های آمریکا می‌گویند ساختمان کاپیتال کنگره در پی گزارش مبنی بر آتش‌سوزی در...More
سازمان جهانی بهداشت در حال مذاکره با شرکت داروسازی فایزر است تا واکسن کرونای تولید این شرکت را در بسته این سازمان جهانی برای اشتراک با کشورهای فقیرتر...More
آمریکا از چین خواست زمینه دسترسی تیم سازمان بهداشت جهانی به «پرستاران، بیماران سابق و کارکنان آزمایشگاه» مرکز شهر ووهان و همچنین اطلاعات پزشکی و...More
یک زن ۶۰ ساله در بندرعباس بر اثر پاشیدن اسپری فلفل به صورتش توسط ماموران پلیس دچار تنگی نفس شد و جان باخت. به گزارش خبرگزاری موج، پلیس بندرعباس...More
علیرضا بیگلری،‌ رییس انستیتو پاستور ایران،‌ می‌گوید «واکسن کرونای ایران و کوبا» در اسفندماه به صورت همزمان در دو کشور آزمایش خواهد شد. بیگلری روز...More