پمپئو: به زودی مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال می‌کنیم | ایران اینترنشنال

پمپئو: به زودی مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال می‌کنیم

 

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ اعلام کرد کشورش به زودی مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال خواهد کرد.

پمپئو، چهارشنبه ۲۹ مرداد با اعلام این خبر گفت دولت آمریکا با ارائه شکایتی درباره ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور فعال خواهد کرد. 

رویترز پیش از این در گزارشی نوشته بود پمپئو برای این اقدام روز پنجشنبه به نیویورک سفر خواهد کرد. او در این سفر با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار خواهد کرد.

مجلس ایران هم طرحی را به جریان انداخته که در صورت تصویب با فعال شدن مکانیسم ماشه جمهوری اسلامی نیز به صورت خودکار از برجام خارج خواهد شد.

این تصمیم آمریکا در پی آن صورت می‌گیرد که اعضای شورای امنیت قطعنامه پیشنهادی این کشور برای تمدید تحریم‌های سازمان ملل متحد را رد کرده بودند.

پمپئو قبل از رای‌گیری شورای امنیت گفته بود در صورت رای نیاوردن پیش‌نویس «ما کاری می‌کنیم [تحریم‌ها] بازگردد. ما بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ این حق را داریم و این اقدام را انجام خواهیم داد.»

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت «حق استفاده برای کسانی است که داخل برجام باشند. آمریکا که به صراحت از آن خارج شده است.»

بر اساس برجام، تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه میلادی اکتبر،‌ حدود دو ماه دیگر،‌به پایان خواهد رسید. 

با توجه به این که آمریکا از سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده و عضوی از این توافق نیست، پیش‌بینی می‌شود این اقدام آمریکا با چالش‌های فراوانی همراه باشد. 

در همین زمینه ممکن است برخی اعضای شورای امنیت مانند چین و روسیه صلاحیت حقوقی ایالات متحده را برای ارائه چنین شکایتی زیر سوال ببرند.

 

تازه چه خبر؟
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More
در واژگونی یک قایق پناهجویان در کانال مانش در شمال فرانسه، چهار نفر، از جمله دو کودک، که براساس گزارش‌ها ایرانی بوده‌اند جان خود را از دست دادند. به...More