پمپئو: آمریکا یاد کشته‌شدگانی چون پویا بختیاری را گرامی می‌دارد | ایران اینترنشنال

پمپئو: آمریکا یاد کشته‌شدگانی چون پویا بختیاری را گرامی می‌دارد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به سرکوب اعتراض‌های آبان‌ماه در ایران، گفت که کشورش از آزادی ایرانی‌ها حمایت می‌کند.

پمپئو روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه در نشست اعلام انتشار گزارش سالانه‌ وزارت خارجه آمریکا که درباره وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان است به کشته شدن پویا بختیاری در آبان ماه اشاره کرد. 

بختیاری معترض ۲۷ ساله‌ای بود که همراه مادرش در اعتراض‌های ضدحکومتی آبان شرکت کرد و به ضرب گلوله ماموران امنیتی کشته شد. نیروهای امنیتی دوم دی ماه تمام اعضای خانواده بختیاری را سه روز قبل از چهلم او بازداشت کردند. پدر و عموی پویا بعد از یک ماه آزاد شدند.

پمپئو با اشاره به نحوه کشته شدن پویا بختیاری گفت:‌ «من امروز می‌خواهم ایرانی‌های عزیز مثل خانواده بختیاری بدانند که آمریکا یاد آنهایی که کشته شدند را گرامی می‌دارد و از آزادی مردم ایران حمایت می‌کند.»

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا، حکومت در ایران را به مواردی از جمله ارتکاب کشتار، آدم‌ربایی و بازداشت غیرقانونی مخالفان متهم  کرده است. 

در این گزارش، جمهوری اسلامی همچنین به  بازداشت‌های غیرقانونی، حبس طولانی‌ در سلول‌ انفرادی و گرفتن اعتراف اجباری از زندانی‌های سیاسی متهم شده است.

وزارت خارجه در گزارش تازه خود ضمن اشاره به اعتراض‌های سراسری آبان، به آمارهای خبرگزاری رویترز و عفو بین‌الملل درباره تعداد کشته‌شدگان استناد کرده است. 

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار مقام رسمی تعداد کشته‌شدگان را ۱۵۰۰ نفر و  سازمان عفو بین‌الملل آمار کشته‌‌های اعتراض‌های آبان را دست‌کم ۳۰۴ نفر گزارش داده است.

مقام‌های رسمی در ایران تاکنون تعداد کشته‌ها و بازداشتی‌ها را اعلام نکرده و گزارش‌های منابع و سازمان‌های خارجی را رد کرده‌اند. 

 

تازه چه خبر؟
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های...More
برخی رسانه‌های ایران از بازداشت مدیرکل سابق اطلاعات مازندران و رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه به دلیل نقش داشتن در پرونده اکبر طبری، معاون...More
اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین...More
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More
حمیدرضا نجاری، رییس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که «هیچ موردی» از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در این کشور وجود ندارد...More