پمپئو: آمریکا خواهان عدالت برای قربانیان هواپیمای اوکراینی است | ایران اینترنشنال

پمپئو: آمریکا خواهان عدالت برای قربانیان هواپیمای اوکراینی است

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در سالگرد انهدام هواپیمای اوکراینی، آن را یک «تراژدی فجیع» خواند و با انتقاد از حکومت ایران گفت که آمریکا در کنار پنج کشور عزادار این واقعه، خواهان عدالت برای قربانیان این هواپیماست.

پرواز پی‌اس۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال بامداد چهارشنبه ۱۸ دی سال ۹۸ چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

پمپئو روز شنبه ۲۰ دی‌ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد یک سال بعد از سرنگونی این هواپیما، اعضای سپاه پاسداران هنوز پاسخگوی گرفتن جان ۱۷۶ مسافر و خدمه هواپیما نبوده‌اند. به جای آن، رژیم ایران در طول تحقیقات طولانی، اعضای سپاه که مسئول این واقعه‌ بوده‌اند را حفاظت کرده است.

او افزود آمریکا منتظر روزی است که مقام‌های جمهوری اسلامی از جان مردم ایران با همات شدتی حفاظت کنند که جرائم مسئولان را لاپوشانی می‌کنند.

ایران تاکنون با اعلام این که این فاجعه بر اثر یک «اشتباه انسانی» بود، عوامل این جنایت را معرفی و محاکمه نکرده و از ارائه گزارش تحقیقات در این زمینه نیز خودداری می‌کند.

فلیپ فرانسوا شامپین، وزیر خارجه کانادا، در سالگرد کشته شدن ۱۷۶ سرنشین پرواز پی‌اس۷۵۲ با موشک‌های سپاه پاسداران، در مصاحبه اختصاصی با ایران اینترنشنال، گفت: ما خواهان پاسخ‌گویی، عدالت و مسئولیت‌پذیری هستیم، کوتاه نخواهیم آمد و هرکاری برای پرده برداشتن از حقیقت و اجرای عدالت انجام می‌دهیم.

وزیر خارجه کانادا گفت که «یک سال پس از این تراژدی هنوز سوالات مشروع و به‌حقی وجود دارد که بی‌پاسخ ‌مانده‌اند» و این درحالی است که «ما باید به خاطر داشته باشیم که ایران در ابتدا هرگونه دخالت در حمله را  انکار کرد».

پنج کشور اوکراین، افغانستان، کانادا، سوئد و بریتانیا که تعدادی از شهروندان خود را در انهدام هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران از دست داده‌اند، بار دیگر از ایران خواستند فورا و به صورت کامل درباره این فاجعه توضیح دهد.

این کشورها روز جمعه ۱۹ دی ماه در اولین سالگرد انهدام هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای نوشتند: «ما از ایران می‌خواهیم فورا توضیح جامع و کاملی درباره اتفاقات و تصمیماتی که منجر به سقوط هولناک هواپیما شد، ارائه دهد.»

اوکراین، افغانستان، کانادا، سوئد و بریتانیا پس از انهدام هواپیمای اوکراینی کمیته‌ای را برای پیگیری روند قضایی و انجام تحقیقات در این باره و پرداخت غرامت به بازماندگان تشکیل دادند و در یک سال گذشته بارها از تهران خواسته‌اند در این زمینه‌ها همکاری کند.

این کشورها اکنون نیز از ایران خواسته‌اند: «اقدامات مشخصی را برای تضمین عدم قطعی تکرار چنین واقعه‌ای اتخاذ کند.»

در بیانیه پنج کشور عزادار انهدام هواپیمای اوکراینی همچنین آمده است که این کشورها ایران را برای اجرای عدالت و تضمین جبران خسارت کامل خانواده قربانیان و کشورهای تحت تاثیر این فاجعه مسئول می‌دانند.

 

تازه چه خبر؟
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More
پروین محمدی، فعال کارگری، نائب رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیات موسس شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی، به دلیل سخنرانی در...More
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، گفت که بیمارستان‌های خوزستان به شدت تحت فشار افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا قرار...More
اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران اعلام کرد که شمار تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از ۱۹ هزار قطعه گذشت. بنابر اعلام اداره‌کل حفاظت محیط...More
توزیع حدود چهار میلیون دُز واکسن کووید-۱۹ ساخت شرکت جانسون‌اندجانسون شامگاه یک‌شنبه در آمریکا آغاز شد و این واکسن تک‌دُزی قرار است از روز سه‌شنبه به...More