پزشکی قانونی: در ۹ ماه نخست سال‌جاری، بیش از ۱۰ هزار خودزنی به قصد دریافت دیه انجام شده است | ایران اینترنشنال

پزشکی قانونی: در ۹ ماه نخست سال‌جاری، بیش از ۱۰ هزار خودزنی به قصد دریافت دیه انجام شده است

فرزانه مهدی‌زاده، سرپرست دفتر امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی ایران گفت: در ۹ ماه نخست سال جاری ۱۰ هزار و ۲۳۱ مورد «خودزنی، با ادعای نزاع و با هدف دریافت دیه و خسارت» در مراکز پزشکی قانونی کشف و به مراجع قضایی اعلام شد.

به گفته سرپرست دفتر امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی ایران افزود که  از این ۱۰ هزار و ۲۳۱ مورد خودزنی کشف شده در ۹ ماه نخست سال‌جاری، هفت هزار و ۸۸۶  به مردان و دو هزار و ۳۴۵ زنان اختصاص دارد که با ادعای نزاع و با هدف دریافت دیه و خسارت انجام شده و در مراکز پزشکی قانونی کشف شده است.

او با اشاره به رواج «خودزنی» همچون «تصادفات ساختگی» برای دریافت دیه و خسارت، افزود که «بسیاری از موارد خودزنی که با ادعای نزاع و درگیری انجام می‌شود، توسط کارشناسان با تجربه پزشکی قانونی قابل تشخیص» است.

رواج پدیده‌هایی چون «خودزنی برای دریافت دیه» که به گفته مقام‌های سازمان پزشکی قانونی در مواردی به نقص عضو دائمی در افراد نیز منجر می‌شود درحالی است که گزارش مراکز و نهادهای مختلف حکومتی از کاهش درآمد، افزایش بیکاری و گسترش فقر در ایران حکایت دارند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مهر ماه سال‌جاری در گزارشی اعلام کرد که خط فقر در تهران و سایر نقاط ایران رشد داشته است به‌طوری‌که روند رشد نرخ فقر در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، «روندی فزاینده» به خود گرفته است.

سرپرست دفتر امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی کشور روز چهارشنبه، هشتم بهمن ماه تاکید کرد که در سال‌های اخیر مواردی دیده شده است که فرد یا افرادی به قصد کلاهبرداری و اخذ خسارت، با کمک شخص یا اشخاص دیگر «صدماتی متعدد و نسبتا شدید که حتی شامل شکستگی‌های استخوانی» در خود ایجاد می‌کنند که حتی در مواردی منجر به ایجاد نقص عضوهای ماندگار در افراد می‌شود.

فرزانه مهدی‌زاده گفت که این افراد با ادعای وقوع این آسیب‌ها و عوارض در سانحه تصادف که ساختگی است یا با ادعای نزاع و درگیری به هدف دریافت دیه و جبران خسارت به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند در حالی‌که بسیاری از این صدمات ساختگی قابل تشخیص است.

سرپرست دفتر امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی با تاکید بر اینکه در بسیاری از موارد «کارشناسان خبره پزشکی قانونی قادر به تشخیص خودزنی از دیگرزنی» هستند، گفت افرادی که اقدام به خودزنی می‌کنند در بیشتر موارد نه تنها از آسیب رساندن به خود سودی نمی‌برند بلکه با مشکلات قانونی و قضائی نیز روبه‌رو خواهند شد.

به گفته این مقام پزشکی قانونی در «خودزنی» فرد خودش یا با کمک دیگران و آگاهانه به بدن خود صدمه می‌زند، هدف افرادی که اقدام به خودزنی می‌کنند دریافت دیه و خسارت و یا دستیابی به مدارک و مستنداتی برای دفاع از خود و شکایت از طرف مقابل دعوا است.

فرزانه مهدی‌زاده با اشاره به اینکه آسیب‌های از این دست ممکن است محصول خودزنی ناشی از ایجاد آسیب بدون هیچ‌گونه درگیری یا خودزنی  همراه با منازعه و درگیری باشد، گفت: «از ۱۰ هزار و ۲۳۱ خودزنی شناسایی شده در نه ماه نخست سال‌جاری چهار هزار و ۱۶۶ مورد خودزنی غیر منازعه و شش هزار و ۶۵ خودزنی حین منازعه و غیرمنازعه توامان بوده است.»

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر ایران در آنکارا، به اظهارات اخیر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعتراض کرد. ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، روز...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More
فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید...More
روزنامه دولتی «اطلاعات» طی مقاله‌ای با هشدار به مقام‌های سیاست خارجی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی نوشته ممکن است کارگران چینی که در ایران حاضر هستند، «...More