پرونده سه زندانی اعتراض‌های آبان ۹۸ دوباره به دادگاه انقلاب برگشت | ایران اینترنشنال

پرونده سه زندانی اعتراض‌های آبان ۹۸ دوباره به دادگاه انقلاب برگشت

 

وکلای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه بازداشتی اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸، اعلام کردند پرونده آن‌ها پس از نقض حکم اعدام در دیوان عالی برای رسیدگی دوباره به دادگاه انقلاب برگشته است.

بابک پاک‌نیا و حسین تاج، وکلای این زندانیان سیاسی، روز پنجشنبه چهارم دی‌ماه گفتند پرونده موکلانشان برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب ارجاع داده شده است. با این حال، تاج می‌گوید این موضوع هنوز به او ابلاغ نشده و با پیامک به همکارانش خبر داده شده است.

پیش از این، روز ۱۵ آذرماه دیوان عالی کشور اعلام کرده بود که حکم پرونده این سه جوان زندانی نقض شده است. 

اعلام خبر تایید حکم اعدام این سه نفر در رسانه‌های اجتماعی و همچنین از سوی مجامع و نهادهای حقوق بشری داخلی و بین‌المللی با واکنش گسترده مواجه شده بود.

این موضوع با هشتگ «اعدام نکنید» در توییتر داغ و به ترند اول ایران تبدیل شد. در پی این واکنش‌های گسترده دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، نیز خواستار لغو این حکم اعدام شده بود.

این پرونده در حالی به دادگاه انقلاب می‌رود که پیشتر آن‌ها در این دادگاه مجموعا به اعدام، ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

پیش از صدور حکم اعدام وکلای آن‌ها گفته بودند که به پرونده موکلانشان در دادرسی دسترسی نداشته‌اند.

در مهرماه در پی ادامه فشارها و عدم نقض حکم امیرحسین مرادی، پدرش اقدام به خودکشی کرد و جان باخت. مادر مرادی گفته بود «پدر امیرحسین تا لحظه آخر و مرتبا درباره پسرش صحبت می‌کرده و شدیدا نگران او بوده است.»

بابک پاک‌نیا در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته بود که موکلش و همچنین دو نفر دیگر ابتدا به دلیل «درگیری بر سر موبایل» بازداشت شده بودند و پس از آن اتهامشان تغییر یافت. 

او تاکید کرد که این سه نفر «به هیچ عنوان بانک و ماشین آتش نزده‌اند». پاک‌نیا اشاره کرد «صراحتا در خلاصه کار پرونده ذکر شده» که آنان اعترافات خود در دادسرا را انکار کرده و نپذیرفته‌اند.  مرادی خود نیز بارها در دادگاه گفته بود تحت «فشار، تهدید و شکنجه» اعتراف کرده است.

هر سه نفر این زندانیان متولدان دهه ۱۳۷۰ بوده و در محله خزانه در جنوب تهران سکونت دارند. پایگاه خبری هرانا نوشته آن‌ها «نان‌آور خانواده» بوده و هم‌اکنون در زندان تهران بزرگ به سر می‌برند.

تازه چه خبر؟
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More