پخش اعترافات اجباری مسعود مصاحب، دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش از صداوسیما | ایران اینترنشنال

پخش اعترافات اجباری مسعود مصاحب، دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش از صداوسیما

 

پس از خبر سخنگوی قوه قضاییه در ایران مبنی بر محکوم شدن مسعود مصاحب، دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش، به ۱۰ سال زندان به اتهام «جاسوسی»، صداوسیما اعترافات اجباری او را پخش کرد.

سخنگوی قوه قضاییه روز سه‌شنبه، ۲۱ مرداد، اعلام کرد که حکم ۱۰ سال زندان برای مصاحب قطعی شده است. در همین حال صداوسیما در گزارشی ضمن پخش اعترافات اجباری مصاحب، خبر داد که او به ۴۰۰ هزار یورو جریمه نیز محکوم شده است.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران او را متهم کرده که برای اسرائیل و آلمان «جاسوسی» کرده و «اطلاعات مختلفی را در حوزه‌های موشکی، هسته‌ای، نانو و درمان» در اختیار آنان گذاشته است.

پیش از این، تلویزیون ایران اعترافات اجباری تعدادی از زندانیان را پخش کرده اما آنان پس از آزادی اعلام کرده‌اند این اعترافات تحت فشار و شکنجه گرفته شده است.

در همین حال حال روزنامه استاندارد در وین در گزارشی اعلام کرده بود که وکیل مصاحب به پرونده او دسترسی نداشته است.  

 

 

ورنر فاسلابند، وزیر دفاع سابق این کشور و رییس موسسه مطالعات امنیتی و اروپایی اتریش، نیز پیش از این از بازداشت مصاحب ابراز شگفتی کرده و گفته بود که او ۲۵ سال برای بهبود روابط دو کشور تلاش کرده است.

او همچنین از سفارت ایران در این باره توضیح خواسته بود.

سخنگوی دولت اتریش نیز سال گذشته با تایید بازداشت مسعود مصاحب اعلام کرده بود که الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه، در نامه‌ای به محمدجواد ظریف خواستار آزادی او شده است.

مصاحب در بهمن‌ماه ۱۳۹۷ و زمانی که به همراه هیاتی از مرکز مد آسترون در اتریش به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد. 

او پیش از بازداشت بارها به ایران سفر کرده، در مجامع مختلف از جمله در دانشکده پلیس راهور سخنرانی کرده  و حتی پس از آن‌ همراه فاسلابند با عبدالله جوادی آملی از روحانیان بلندپایه دیدار کرده بود.

مصاحب از سال ۱۹۶۵ در اتریش زندگی می‌کند و از سال ۱۹۸۰ تابعیت این کشور را دارد. او سال ۱۹۷۵ دکترای خود را در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه فنی وین اخذ کرد.

شهروندان ایرانی مقیم خارج و به ویژه شهروندان دو تابعیتی در سال‌های اخیر آماج بازداشت از سوی وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بوده‌اند. شماری از این شهروندان در ازای خواست‌های جمهوری اسلامی مبادله شده‌اند و شمار دیگری همچنان در ایران بازداشت و زندانی هستند.

تازه چه خبر؟
خبرگزاری برنا خبر داد که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با «اعلام جرم» دادستان کل کشور و شکایت صداوسیما به دادسرای فرهنگ و...More
بنابر اعلام روسای دو دانشگاه‌ علوم پزشکی مازندران و بابل، طی شبانه روز گذشته ۲۳۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش بستری شدند و شمار...More
روزنامه اعتماد از افزایش ۴/۲ درصدی شمار قربانیان خودکشی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و از قول «یک منبع آگاه در سازمان پزشكی قانونی كشور»، نوشت...More
ارتش اسرائیل از حمله تانک‌های این کشور به مواضع حماس در نوار غزه خبر داد و گفت این حمله در پاسخ به شلیک راکت از غزه به داخل اسرائیل صورت گرفته است...More
جو بایدن در بیانیه‌ای ریچل لوین را، که یک زن تراجنسیتی است، برای تصدی معاونت وزارت بهداشت دولت آینده معرفی کرد. بدین ترتیب لوین اولین فرد تراجنسیتی...More