پایان نشست کمیسیون برجام؛ مذاکرات هفته آینده ادامه می‌یابد  | ایران اینترنشنال

پایان نشست کمیسیون برجام؛ مذاکرات هفته آینده ادامه می‌یابد 

 

نمایندگان چین و آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران گفتند که تلاش‌ها برای بازگرداندن ایران و ایالات متحده به پایبندی کامل به برجام، رو به پیشرفت است و طرفین هفته آینده دوباره تشکیل جلسه خواهند داد.

مذاکره درباره احیای برجام از سه روز پیش در وین، پایتخت اتریش، آغاز شد. 

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌الملی مستقر در وین در پستی توییتری از پیشرفت گفت‌وگوها اظهار خرسندی کرد.

به نوشته رویترز، ایران و آمریکا انتظار ندارند که پیشرفتی سریع طی این دور از مذاکرات حاصل شود. دیپلمات‌های اروپایی در این مذاکرات میانجی‌گری می‌کنند، چرا ایران حاضر به مذاکره رودررو نیست.

همزمان، عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران، لغو تمام تحریم‌های آمریکا که در دوران دونالد ترامپ وضع شده‌اند، گام ضروری‌ برای احیای برجام است و تنها پس از راستی‌آزمایی لغو این تحریم‌ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات برجامی خود را متوقف کند و به اجرای کامل برجام بازگردد.

ایران، بریتانیا، چین، فرانسه و آلمان و روسیه، کشورهای عضو برجام، روز سه‌شنبه بر سر تشکیل دو کارگروه توافق کردند. این دو گروه باید لیستی از تحریم‌هایی که آمریکا می‌تواند لغو کند و لیستی از تعهدات هسته‌ای که ایران باید به آنها پایبند بماند، تهیه کنند.

سفیر چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت که طرفین مذاکره اختلاف‌نظراتشان را محدود کرده‌اند و می‌توان دید که به‌تدریج موافقتی در حال شکل گرفتن است.

ایران اعلام کرده که دیپلمات‌ها روز چهارشنبه در وین دیدار می‌کنند، اتحادیه اروپا میزبان خواهد بود.

اتحادیه اروپا هم اعلام کرد مقام‌های ایران، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و بریتانیا پس از «مراودات سازنده» در وین، مذاکرات درباره برجام را هفته آینده ادامه خواهند داد. این اتحادیه گفت نماینده‌ها بر عزم خود برای پیگیری بیشتر تلاش‌های مشترک دیپلماتیک تاکید کردند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در توییتی نوشت مسیر تعهد کامل به برجام این است که ابتدا آمریکا به تعهد کامل به توافق بازگردد، سپس ایران به‌دنبال راستی‌آزمایی سریع، عمل متقابل انجام خواهد داد و همچنین همه تحریم‌های ترامپ ضدبرجام بودند و باید بدون تمایز باید لغو شوند.

به نوشته رویترز، دیپلمات‌های غربی گفته‌اند که طی هفته‌های آینده خواهند فهمید که آیا چندین دور گفت‌وگو، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، ثمربخش خواهد بود یا نه.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت با در نظر گرفتن پیچیدگی فنی جوانب هسته‌ای و همچنین پیچیدگی‌های قانونی لغو تحریم‌ها، در نظر گرفتن چند هفته هم بسیار خوش‌بینانه است.

تازه چه خبر؟
دولت مرکزی هند از ایالت‌های این کشور خواست برای جلوگیری از موج جدید شیوع کرونا، در تسهیل محدودیت‌ها و لغو قرنطینه جانب احتیاط را رعایت کنند. با فروکش...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ضمن حمله به پوشش خبری ایران‌اینترنشنال اعلام کرد که سفیر بریتانیا در ایران در اعتراض به پوشش خبری رسانه‌های...More
اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، اعلام کرد: «اینکه ابراهیم رئیسی به جای محاکمه به خاطر جنایات علیه بشریت از جمله قتل، ناپدیدسازی قهری و...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، از صدور مجوز مصرف اضطراری «دو واکسن ایرانی» خبر داد و گفت واکسیناسیون عمومی با این واکسن‌ها از این هفته و هفته...More
مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای، خواستار منع فروش تسلیحات به میانمار شد و از ارتش این کشور خواست به نتایج انتخابات نوامبر گذشته احترام...More