پایان نشست دوم مذاکرات برجام در وین؛ گفت‌وگوهای کارشناسی ادامه پیدا می‌کند | ایران اینترنشنال

پایان نشست دوم مذاکرات برجام در وین؛ گفت‌وگوهای کارشناسی ادامه پیدا می‌کند

 

دومین دور مذاکرات برای احیای برجام در وین در حالی برگزار شد که رسانه‌های داخلی ایران خبر داد‌ند قرار است گفت‌وگوهای کارشناسی ادامه پیدا کند و همزمان نمایندگان چین و اروپا هم روند گفت‌وگوها را مثبت ارزیابی کردند.

خبرگزاری ایرنا روز پنجشنبه ۲۶ فروردین‌ماه گزارش داد با پایان نشست کمیسیون برجام در وین، قرار شده است گفت‌وگوهای فنی در نشست‌های کارشناسی ادامه یابد. پیشتر آمریکا اعلام کرده بود در این دور به صورت «غیرمستقیم» با هیات تهران مذاکره می‌کند، این در حالی است که مقام‌های ایران قبلا هرگونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم را رد کرده بودند.

روز پنجشنبه نماینده چین در مذاکرات گفت که در تلاش برای احیای گفت‌وگوهای هسته‌ای به اندازه کافی اختلال ایجاد شده است و اکنون باید سرعت مذاکرات به ویژه در مورد لغو تحریم‌های آمریکا، افزایش یابد. 

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین هم اشاره کرد برداشت عمومی درباره مذاکرات مثبت است. او افزود در صورت نیاز کمیسیون دوباره تشکیل جلسه خواهد داد.

 

 

از میان نمایندگان اروپا انریکه مورا، معاون جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توییتی نوشت خوشحال است که علی‌رغم اتفاقات و بیانیه‌های اخیر همه به وین آمده‌اند تا مذاکرات را پیش ببرند. او افزود کار در جهت پیوستن مجدد آمریکا به برجام و اجرای کامل توافق ادامه دارد. بعد از انفجار اخیر در نطنز که به اسرائیل نسبت داده شد، تهران اعلام کرد غنی‌سازی ۶۰ درصد را آغاز می‌کند.

 

هشدار ایران درباره فرسایشی شدن مذاکرات

در پی اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مبنی بر پرهیز از «فرسایشی» شدن مذاکرات عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران که در وین به سر می‌برد، گفت ایران به دنبال اتلاف وقت و فرسایشی شدن مذاکرات نیست و اگر این اتفاق بیفتد «با آن برخورد خواهد شد». 

ایرنا نوشته عراقچی در ابتدای این نشست از طرف‌های اروپایی هم به دلیل نوع واکنششان به حادثه انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز گلایه کرده است.

 

 

دور جدید مذاکرات با تاخیر به دلیل ابتلای یکی از نمایندگان اروپایی به کرونا برگزار شد.  طرف‌های باقی‌مانده در برجام توافق کرده بودند دو گروه کارشناسی تشکیل دهند.

این گروه‌ها قرار است فهرستی از تحریم‌هایی که آمریکا می‌تواند لغو کند تا ایران هم به تعهدات برجامش بازگردد، تهیه کنند.

 

اتفاقات نطنز حواسمان را پرت نکند

خبرگزاری رویترز نوشته یکی از نمایندگان حاضر در این مذاکرات گفته حادثه روز یکشنبه نطنز نباید حواس‌ها را منحرف کند. او اشاره کرد این دور از مذاکرات قرار است بر این متمرکز باشد که آمریکایی‌ها آماده انجام چه کاری هستند.

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود حاضر است تحریم‌های «ناسازگار با برجام» را لغو کند تا ایران به سطح تعهداتش بازگردد.

این دیپلمات حاضر در وین افزود:‌ «آن‌ها هنوز نگفته‌اند منظورشان چیست. ما از آمریکایی‌ها می‌خواهیم بگویند آماده لغو کدام تحریم‌ها هستند.»

 

تهدید ایران

در آستانه آغاز دور دوم مذاکرات و دو روز پس از حادثه نطنز ایران سطح غنی‌سازی خود را که یک بار قبلا آن را به ۲۰ درصد افزایش داده بود، دوباره به ۶۰ درصد ارتقا داد. این تصمیم با واکنش آمریکا،‌ سه کشور اروپایی و عربستان سعودی مواجه شد.

با این حال حسن روحانی، رییس‌ جمهوری ایران، اعلام کرد که ایران اگر اراده کند «همین امروز» می‌تواند غنی‌سازی ۹۰ درصد هم انجام دهد اما به دلیل صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور چنین اقدامی نمی‌کند.

 

نمی‌توان اقدام ایران را نادیده گرفت

رویترز نوشته یک دیپلمات ارشد با تاکید بر نگرانی‌های غرب گفته که گرچه آرزوی پیشرفت مذاکرات را دارد، اما نمی‌توان آخرین نقض تعهدات ایران را نادیده گرفت.

او اشاره کرد این مساله تلاش برای دستیابی به موفقیت قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خردادماه را سخت‌تر کرد.

این دیپلمات ارشد گفت: «جدی بودن تصمیمات اخیر ایران به این روند صدمه زده و تنش‌ها را افزایش داده است.»

 

ظریف: جدیت ما زمان ترامپ سنجیده شد

از سوی دیگر محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران،‌ در توییتر خود در پاسخ به تردیدها درباره جدیت جمهوری اسلامی در مذاکرات نوشت: «جدیت هدف ایران در پیگیری دیپلماسی در سه سال از زمانی که ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد، سنجیده شد.»

او از دولت جو بایدن به دلیل آنچه متعهد ماندن به کارزار فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ خواند هم انتقاد کرد.

پیشتر آمریکا افزایش غنی‌سازی از سوی تهران را نشانه جدی نبودن اراده در مذاکرات وین عنوان کرده بود.

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More