پایان ششمین دور مذاکرات وین و تایید گزارش ایران‌اینترنشنال در اظهارات مقام‌های آمریکا و روسیه | ایران اینترنشنال

پایان ششمین دور مذاکرات وین و تایید گزارش ایران‌اینترنشنال در اظهارات مقام‌های آمریکا و روسیه

 

دور ششم مذاکرات وین برای احیای برجام روز یکشنبه ۳۰ خرداد به پایان رسید. در حالی که خبرنگار ایران‌اینترنشنال در وین با استناد به گفته‌های دیپلمات‌ها و منابع مطلع گزارشی اختصاصی درباره جزییات سندهای مورد بحث در این مذاکرات ارائه کرده بود، دو مقام آمریکا و روسیه در اظهاراتی جداگانه بخش‌هایی از این گزارش را تایید کردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس از قصد آمریکا و قدرت‌های اروپایی برای دستیابی به یک «توافق بلندمدت‌تر و نیرومندتر» با ایران خبر داد.

او گفت آمریکا و شرکایش در برجام ایران را با دو گزینه روبه‌رو کرده‌اند؛ یا درباره چنین توافقی مذاکره کند و تعهدات لازم را برای اطمینان یافتن از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ارائه کند، یا با فشار آمریکا و همزمان انزوای جامعه بین‌المللی مواجه خواهد شد.

پیشتر ایران‌اینترنشنال گزارش داده بود که واشینگتن امیدوار است در برابر لغو تحریم‌ها و بازگشت به برجام، در مقدمه توافق نهایی تعهد طرفین برای ادامه گفت‌وگوها برای رسیدن به توافقی «طولانی و مستحکم‌تر» ذکر شود.

از سوی دیگر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، موضوع اصرار ایران برای لغو تحریم‌های رهبر جمهوری اسلامی و بیت او را تایید کرد و گفت این خواست مشروع ایران است که بخواهد این تحریم‌ها لغو شود.

پیشتر دو منبع آگاه به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفته بودند موضوع تحریم‌های بیت رهبر جمهوری اسلامی یکی از موارد اصلی اختلاف میان ایران و آمریکاست؛ یک دیپلمات هم گفت ایران اطمینان دارد که این تحریم‌ها لغو خواهد شد.

اولیانوف روز یکشنبه تحریم‌ها علیه رهبر جمهوری اسلامی را «احمقانه» خواند و گفت اصرار ایران بر لغو آن بسیار قابل توجیه است و مذاکره‌کنندگان ایرانی برای لغو تحریم‌های بیشتر می‌جنگند.

او همچنین با اشاره به اینکه «مذاکرات منطقه‌ای چیزی جدای از گفت‌وگوهای برجام است» گفت: «از همان ابتدا تصمیم گرفتیم که وارد گفت‌وگوهای بی‌نتیجه «برجام پلاس» نشویم.»

ششمین دور مذاکرات وین درباره برجام، دو روز پس از انتخاب ابراهیم رئیسی به پایان رسید.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت که تصمیم‌گیرنده نهایی در این مذاکرات، نه رییس جمهور جدید ایران، بلکه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است.

سالیوان همچنین افزود: «هنوز فاصله زیادی تا حل شدن برخی موضوعات اصلی، از جمله تحریم‌ها و تعهدات هسته‌ای که ایران باید درباره‌اش تصمیم بگیرد، وجود دارد.»

انریکه مورا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، نیز در پایان دور ششم این مذاکرات گفت: «در این دور پیشرفت‌هایی داشتیم و به توافق نزدیک‌تر شدیم ولی هنوز به آن نرسیده‌ایم.» 

حسن روحانی و محمدجواد ظریف، رییس جمهور و وزیر خارجه ایران، در روزهای اخیر گفته‌اند توافق احیای برجام احتمالا در همین دولت فعلی به دست حاصل خواهد شد.

رسانه‌های اسرائیلی نیز گزارش داده‌اند برآورد مقام‌های این کشور این است که توافق برای احیای برجام تا پیش از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در مردادماه امضا نخواهد شد.

نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل، انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رییس جمهوری اسلامی در ایران را «آخرین پیام بیدارباش» به جهان و کشورهایی که در حال مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای با ایران هستند توصیف کرده است.

تازه چه خبر؟
رویترز به نقل از دیپلمات‌های آگاه گزارش داد که بریتانیا قصد دارد روز جمعه در نشست شورای امنیت که پشت‌ درهای بسته برگزار خواهد شد، موضوع حمله پهپادی...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان وزیر دفاع اسرائیل، گفت: «هر گونه اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخی قاطع...More
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More