پایان انتخابات؛ آغاز موج پنجم کرونا | ایران اینترنشنال

پایان انتخابات؛ آغاز موج پنجم کرونا

 

در حالی که شمارش و اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری،‌ شورای شهر و خبرگان به پایان خود رسیده، مقام‌های حوزه بهداشت از تشدید شیوع کرونا و آغاز موج پنجم آن در کشور خبر می‌دهند.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرده که در دست‌کم چهار استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان،‌کرمان و بوشهر تعداد بیماران کرونا در حال افزایش است.

اما تنها جنوب ایران درگیر این موج جدید شیوع نیست و در استان‌های دیگر از جمله قم، گیلان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد هم آمار دانشگاه علوم‌ پزشکی از افزایش موارد ابتلا حکایت دارد.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه در گزارشی نوشته بود که رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی طی «سه هفته اخیر» علت اصلی این موج جدید است.

این سه هفته همان زمانی‌ است که تبلیغات انتخاباتی شکل گرفت و در بسیاری از ستادهای انتخابات تجمعات بدون رعایت فاصله‌گذاری ادامه یافت.

پیش از انتخابات مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی کرونا،‌ هشدار داده بود که اگر پروتکل‌های بهداشتی در انتخابات رعایت نشود،‌ باید «نیمه اول تیرماه» منتظر پیک پنجم کرونا باشیم.

با ادامه روند انتخابات و شکل‌گیری تجمعات هم برخی مسئولان بهداشتی و محلی هشدارهایی مطرح کردند.

از جمله رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به صورت مستقیم گفت:‌ «ستادهای انتخاباتی کاندیداها به محل انتشار ویروس تبدیل شده است.»

در روزهای پایانی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری تصاویری از نقض پروتکل‌ها از سوی ستاد ابراهیم رئیسی در اهواز و تهران حاشیه‌ساز شد.

در موج پنجم گونه‌های جدید آلفا و دلتا که در کشورهای بریتانیا و هند جهش‌ یافته‌اند، دیده‌ می‌شوند. جلیل کوهپایه‌زاده،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران،‌ درباره ویروس جهش‌یافته در هند در مناطق جنوب کشور و حتی در تهران هشدار داد.

 

مرگ و میر سه رقمی؛ کندی واکسیناسیون

افزایش شمار مبتلایان در حالی است که از یک سو شمار مرگ‌ومیر روزانه همچنان سه رقمی مانده و از سوی دیگر روند واکسیناسیون بسیار کند پیش می‌رود.

مصطفی معین،‌ رییس شورای عالی نظام پزشکی، گفته که در مقایسه با میانگین جهانی واکسیناسیون کامل که ۱۷/۷ درصد است، ایران تنها حدود ۱/۲ درصد را کامل واکسینه کرده و این با اصول «علم، عدالت و اخلاق» قابل دفاع نیست.

در تهران هم واکسیناسیون سالمندان با کمبود و مشکلاتی درگیر است که در رسانه‌های اجتماعی با بازتاب گسترده مواجه شد.

روزنامه آرمان روز چهارشنبه به نقل از پزشکان درباره تجمع سالمندان در مراکز بهداشت و به خصوص در حسینیه ارشاد و امام‌زاده صالح نوشته که «اگر یک یا دو نفر مبتلا در این جمع حضور داشته باشند، کمتر از پنج ثانیه می‌توانند میان این انبوه جمعیت، قبل از دریافت واکسن کرونا خود به این ویروس کشنده مبتلا شوند.»

اکنون به نظر می‌رسد همچون موج اول کرونا در ایران که با برگزاری انتخابات مجلس در سال ۱۳۹۸ آغاز شد، موج پنجم کرونا هم با اصرار حکومت بر برگزاری و گرم کردن فضای انتخابات رقم خورده است.

تازه چه خبر؟
رحمت‌الله فیروزی پوربادی، نماینده نطنز و عضو کمیسیون عمران مجلس، از نامه بیش از ۷۰ نماینده به دولت درخصوص افزایش چند برابری قیمت سیمان طی یک ماه...More
انوش دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، وضعیت کرونا در این استان را بحرانی توصیف کرد و گفت که بیمارستان‌ها مملو از بیماران کروناست...More
مرحله نیمه نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو‌ برگزار شد و نازنین ملایی با قرار گرفتن در جایگاه ششم مرحله نیمه‌نهایی قایقرانی روئینگ گروه...More
به گزارش شرکت آمریکایی امنیت سایبری پروف‌پوینت، هکرهای تورتس‌شل، پوسته لاک‌پشت، وابسته به حکومت ایران، طی کارزاری در سال گذشته در تلاش بوده‌اند...More
به گزارش رسانه‌های کوبا، هفته آینده ایران اولین کشور غیراز کوبا خواهد بود که تولید واکسن کرونای ساخت این کشور به نام سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند. این...More