پاسخ فرانسه به ایران اینترنشنال: انقضای تحریم‌ تسلیحاتی ایران، پیامدهای اساسی برای امنیت منطقه دارد | ایران اینترنشنال

پاسخ فرانسه به ایران اینترنشنال: انقضای تحریم‌ تسلیحاتی ایران، پیامدهای اساسی برای امنیت منطقه دارد

 وزارت خارجه فرانسه در پاسخ به سوال ایران اینترنشنال درباره موضع این کشور در برابر پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام کرد: « فرانسه عمیقا به اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پایبند است.»

در پاسخ وزارت خارجه فرانسه به ایران اینترنشنال تاکید شده: «برداشته شدن تحریم تسلیحات سازمان ملل متحد، مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ در ماه اکتبر آینده، می‌تواند پیامدهای اساسی برای امنیت و ثبات منطقه به همراه داشته باشد.»

وزارت خارجه فرانسه همچنین اعلام کرده: «تحریم اروپا علیه جمهوری اسلامی مبتنی بر برجام، پس از سال ۲۰۲۰ و تا اکتبر ۲۰۲۳ و همچنین تحریم‌های سازمان ملل در مورد ابزار و فناوری‌های بالستیک پابرجا خواهند بود.»

وزارت خارجه فرانسه با اشاره به این که بر شرایط کاهش تنش در منطقه متعهد است، از قصد خود برای رایزنی با آلمان و بریتانیا ،سایر اعضای برجام و شورای امنیت درباره ایران خبر داد. 

پیشتر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد ه بود که کشورش بعد از انقضای تحریم تسلیحاتی ایران، اجازه خرید تسلیحات متعارف را به این کشور نمی‌دهد.

او روز چهارشنبه دهم اردیبهشت همچنین گفت آمریکا یکی از طرف‌های عضو در قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و لازم نیست خود را عضو این قطع‌نامه اعلام کند. 

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «ما با شورای امنیت سازمان ملل همکاری می‌کنیم تا ممنوعیت فروش تسلیحات به به ایران تمدید شود و بعد از آن اگر هیچ‌طرفی در این زمینه اقدام نکند، آمریکا از هر امکانی برای انجام این کار [تمدید تحریم تسلیحاتی ایران] استفاده خواهد کرد.»

هم‌زمان مجید تخت‌روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت  تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است

خبرگزاری آسوشیتد پرس صبح چهارشنبه اعلام کرده بود آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران بین برخی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد توزیع کرده است.

آسوشیتدپرس نوشته‌ بود: «مقام‌های دولت آمریکا و دیپلمات‌های سازمان ملل متحد بدون افشای نام به این خبرگزاری گفته‌اند واشنگتن قصد دارد از اتمام تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد قطعنامه فعلی صادرشده برای تایید برجام جلوگیری کند.»

به نوشته این خبرگزاری، این قطعنامه احتمالا در ماه آینده و در زمان ریاست استونی بر شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد، هرچند پیش‌بینی می‌شود روسیه مخالف اصلی این پیش‌نویس باشد.

پیشتر، نیویورک‌تایمز گزارش داده بود که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به عنوان بخشی از یک برنامه پیچیده برای افزایش فشار بر ایران، طرحی دارد که بر اساس آن ایالات متحده به عنوان یک عضو اولیه و امضاکننده برجام، بتواند‌ تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل را تمدید کرده یا مکانیزم ماشه را برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل، فعال کند.

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More