وکیل خانواده علی یونسی: گفته‌اند تا مصاحبه تلویزیونی نکند از بند امنیتی بیرون نمی‌رود | ایران اینترنشنال

وکیل خانواده علی یونسی: گفته‌اند تا مصاحبه تلویزیونی نکند از بند امنیتی بیرون نمی‌رود

 

وکیل علی یونسی، دانشجوی زندانی دانشگاه صنعتی شریف و برنده طلای المپیاد جهانی، از اتفاقات بی‌سابقه در پرونده موکلش و همچنین فشار بر او برای انجام اعترافات تلویزیونی خبر داد.

مصطفی نیلی در مصاحبه با کانال تلگرامی «امتداد» گفت که موکلش در ملاقات با خانواده‌ خبر داده که ماموران به او گفته‌اند «تا مصاحبه تلویزیونی نکند از بند امنیتی اوین خارج نخواهد شد».

بنا بر همین گزارش، علی یونسی شرح برخوردهایی را که با او صورت گرفته در دو نامه به رییس زندان اطلاع داده و در دیدار با دادیار ناظر بر زندان نیز شکایتی  مطرح کرده است. 

پیش از این یک منبع نزدیک به خانواده امیرحسین مرادی، دانشجوی المپیادی بازداشتی، به ایران اینترنشنال گفته بود که او و علی یونسی برای اعتراف اجباری تحت فشار قرار دارند.

برادر علی یونسی نیز گفته است بازجویان سعی کرده‌اند به اسم «ملاقات با سفیر سوئد»، برادرش را در یک صحنه‌سازی برای اخذ اعتراف اجباری فریب دهند.

مصطفی نیلی که از سوی خانواده یونسی به عنوان وکیل انتخابی برای علی تعیین شده، می‌گوید به او اجازه دسترسی به پرونده و ملاقات با موکلش داده نشده است.

نیلی در گفت‌وگو با «امتداد» با اشاره به این‌که برای علی یونسی وکیل تسخیری تعیین شده است گفت: در مرحله بازداشت و تحقیقات «فرد می‌تواند بدون وکیل از خود دفاع کند، مگر در جرایمی که مجازاتش اعدام یا حبس ابد باشد».

وکیل علی یونسی با یادآوری مواردی از قبیل تعیین وکیل تسخیری، صحنه‌سازی برای اخذ اعترافات اجباری، انتقال علی یونسی و امیرحسین مرادی به کاخ دادگستری در جمع هم‌دانشگاهیان و اساتید و «موارد عجیب» دیگر گفت: «وقتی پرونده را با این اتفاقات کنار هم قرار می‌دهیم بسیار عجیب می‌شود.»

مصطفی نیلی همچنین گفت که «موارد دیگری هم هست که بعدا اگر لازم باشد مطرح خواهد شد».

علی یونسی، برنده مدال طلای المپیاد جهانی نجوم، و امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری، ۲۲ فروردین امسال بازداشت شدند.

سازمان عفو بین‌الملل پیش از این نسبت به شکنجه علی یونسی هشدار داده است؛ شماری از نهادها، از جمله دیده‌بان حقوق بشر، نیز از روند دادرسی این پرونده و به‌ویژه بازجویی این دو زندانی در جمع دانشجویان و اساتید انتقاد کرده‌اند.

همچنین درخواست‌های متعددی برای آزادی این دو دانشجو به مقام‌های جمهوری اسلامی ارسال شده است.

از جمله «کمیته دانشمندان نگران» در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، نگرانی عمیق خود را درباره وضعیت علی یونسی، دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرده است.

تازه چه خبر؟
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرد ایالات متحده و امارات متحده عربی برای مقابله با تهدید ایران در کنار هم می‌ایستند. پمپئو که روز سه‌شنبه در...More
حسن عاملی، نماینده علی خامنه‌ای در استان اردبیل و امام جمعه شهر اردبیل به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد. علی زمزم، مسئول روابط عمومی دفتر...More
کاظم یاوری، عضو هیات علمی دانشگاه یزد در نشست کانون تفکر اقتصاد این دانشگاه، با اشاره به اینکه فقر غذایی، مساله‌ای مهم در ایران است، گفت: «باید به...More
به گزارش رویترز، سوئد نیز با پیوستن به سایر کشورهای اروپایی، استفاده از تجهیزات مخابراتی دو شرکت چینی «هواوی» و «زد.تی.یی» را در نسل پنجم تلفن همراه...More
همسر شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس جمعیت خیریه «امام علی» که بیش از ۱۲۰ روز است در بازداشت به سر می‌برد، ضمن اشاره به لاغر شدن او می‌گوید به سختی توانسته...More