وکیل ایران اینترنشنال: اقدام‌های حکومت ایران بی‌شرمانه و ناقض قوانین بین‌المللی است | ایران اینترنشنال

وکیل ایران اینترنشنال: اقدام‌های حکومت ایران بی‌شرمانه و ناقض قوانین بین‌المللی است

مارک استیفنس وکیل برجسته بریتانیایی که وکالت شبکه ایران اینترنشنال را به عهده دارد اقدام‌ جمهوری اسلامی در جرم انگاشتن فعالیت کارکنان این شبکه تلویزیونی را ناقض قوانین بین‌المللی و «‌بی‌شرمانه» توصیف کرد.

استیفنس در مصاحبه‌ای با ایران اینترنشنال در واکنش به اطلاعیه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی درباره این شبکه گفت: «تلاش حکومت ایران برای آزار اشخاصی که از حق آزادی بیان استفاده می‌کنند  در تناقض با کنوانسیون‌های سازمان ملل و بسیاری دیگر از معاهدات بین‌المللی است.»

 

 

 

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۹ آذر با انتشار اطلاعیه‌ای از  توقیف اموال کارکنان ایران اینترنشنال در ایران خبر داد و آنها را تهدید به تعقیب بین‌المللی کرد.

در این اطلاعیه، فعالیت‌های شبکه ایران اینترنشنال و کارکنان آن، مصداق همکاری با «‌دشمنان جمهوری اسلامی» و «‌تروریستی» خوانده شده است. 

وکیل شبکه ایران اینترنشنال در واکنش گفت که او تمامی  اقدام‌های لازم را برای «پاسخ به اتهام‌های ناروا و بی‌مورد» علیه کارکنان ایران اینترنشنال ترتیب خواهد داد تا «بیگناهی کسانی که به ناحق متهم شده‌اند» را ثابت کند.

استفیس که سابقه دفاع از چهره‌هایی چون جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس را در کارنامه دارد، همچنین گفت: «جرم انگاشتن روزنامه‌نگاری که امروز ما شاهد آنیم یک روند جدید در جهان است و هر کشوری که حقایق مطرح شده را بر خلاق خود ببیند به روزنامه‌نگاران اتهام‌هایی وارد می‌کند که اغلب اتهام‌هایی ناروا و غیرمرتبط با زمینه فعالیت آنهاست.»

وکیل ایران اینترنشنال تاکید کرد: «اتهام‌زنی‌های حکومتی علیه روزنامه‌نگاران اغلب با اهداف سیاسی مطرح می‌شود چرا که کشورها از پذیرش انتقادهای وارده سرباز زده و به مزاقشان خوش نمی‌‌آید.»

پیشتر، قوه‌قضاییه ایران، کارکنان ایران اینترنشنال را به دلیل پوشش اعتراض‌های اخیر در ایران ممنوع المعامله کرده بود. 

خبرگزاری میزان وابسته به قوه‌قضاییه روز سه‌شنبه ۵ آذرماه اعلام کرد «عناصر کلیدی و موثر این شبکه» با «محدودیت‌های قضایی و حقوقی در مورد اموال خود  مواجه شده‌اند.»

در روزهای اخیر، خانواده گروهی از همکاران ایران اینترنشنال از سوی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌اند.

تلویزیون ایران اینترنشنال با انتشار بیانیه‌ای، ضمن اعتراض به این اقدام غیرقانونی و غیر انسانی مقام های امنیتی ایران، اعلام کرده است که شکایت خود از دولت جمهوری اسلامی را از طریق نهادهای بین المللی دنبال خواهد کرد.

این اقدام‌های دولت جمهوری اسلامی در حالی صورت گرفته است که ایران اینترنشنال به طور زنده و پیوسته اعتراض‌های اخیر در ایران را بازتاب داده است.

تازه چه خبر؟
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، این خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت:اگر...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More
امارات متحده عربی شرط سنی دریافت واکسن کرونا را دو سال کاهش داد و اعلام کرد برای تمامی شهروندان بالای ۱۶ سال این کشور واکسن تهیه شده است. امارات...More
رییس جدید دفتر جو بایدن اعلام کرد رییس جمهور منتخب آمریکا در اولین ساعات پس از ادای سوگند و آغاز دوران ریاست جمهوری‌اش، چند فرمان جنجالی دونالد ترامپ...More