وضعیت ۳۰۱ شهر قرمز شد: با پر شدن تخت‌های آی‌سی‌یو در تهران، کمیته‌های ترخیص فعال شدند | ایران اینترنشنال

وضعیت ۳۰۱ شهر قرمز شد: با پر شدن تخت‌های آی‌سی‌یو در تهران، کمیته‌های ترخیص فعال شدند

همزمان با افزایش شمار شهرهای قرمز کرونا به ۳۰۱ شهر، دو مقام ارشد ستاد مقابله با کرونای تهران از شکسته شدن رکورد بستری روزانه در پایتخت با بستری ۷ هزار و ۴۰۰  نفر و  پر شدن تمام تخت‌های آی‌سی‌یو  خبر دادند و گفتند که  برای مرخص کردن بیماران و کاهش بار بیمارستان‌ها،  «کمیته‌های ترخیص بیمارستانی» تشکیل شده است.

با اعلام رنگ بندی جدید کرونایی در کشور، ۳۰۱ شهرستان در وضعیت قرمز و ۹۵ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

بنابر اعلام جدید وزارت بهداشت ۳۰۱ شهرستان در وضعیت قرمز، ۹۵ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و ۷ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

سامانه ماسک پنج‌شنبه گذشته وضعیت ۶۳ شهر را نیز «وضعیت سیاه کرونایی» اعلام کرده بود که روز جمعه پس از آنکه علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، وجود رنگ‌بندی سیاه را رد کرد، این سامانه از دسترس خارج شد و عصر جمعه بدون مناطق سیاه در نقشه باردیگر فعالیت خود را از سر گرفت.

اقدامی که روزنامه اعتماد آن را «دستکاری در سامانه ماسک» برای سانسور وضعیت سیاه کرونایی ۶۳ شهر توصیف کرد. در نقشه رنگ‌بندی جدید وضعیت کرونا که وضعیت تا ۳۰ فروردین ماه نشان می‌دهد شهرهایی که وضعیت بیماری در آنها شدیدتر با رنگ قرمز تیره مشخص شده‌اند.

همزمان نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا استان تهران، با اشاره به بالا بودن حجم مراجعات بیماران کرونا به بیمارستان‌ها، گفت: نزدیک به ۱۰۰ بیمارستان در تهران درگیر کرونا هستند و تمام تخت‌های آی‌سی‌یو، مراقبت‌های ویژه، در تهران پر شده‌اند.

توکلی از راه‌اندازی «کمیته‌های ترخیص بیمارستانی» خبر داد و گفت که برای کمک به بیمارستان‌ها و کاهش تعداد بیماران بستری شده کمیته‌های ترخیص بیمارستانی را فعال کردیم.

به گفته معاون درمان ستاد کرونا استان تهران، پزشکان در کمیته‌های ترخیص بیمارستانی وضعیت بیماران را بررسی می‌کنند تا بیمارانی که خیلی بدحال نیستند را مرخص کنند و آن دسته از بیماران کرونا که به درمان‌های تزریقی نیاز دارند روزانه به بیمارستان مراجعه کرده و داروها را به صورت سرپایی دریافت کنند.

همزمان علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، گفت که در تهران رکوردشکنی جدید داشتیم و به ۷ هزار و ۴۰۰ نفر بستری بیماران کرونا رسیدیم. زالی افزود که در سخت‌ترین شرایط و در بدترین روزهای موج سوم کرونا در آبان سال گذشته مجموع بستری روزانه در تهران هیچ‌وقت به عدد ۷ هزار نرسید و این نشان می‌دهد این‌بار موج کرونا توفنده‌تر و سنگین‌تر است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، با تاکید براینکه «تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است»، وضعیت پایتخت را فوق قرمز خواند و گفت که اکنون در همه مناطق ابتلا و مرگ‌و‌میر بالاتر از موج‌های قبلی کروناست و همه تهران نقطه داغ تلقی می‌شوند.

علیرضا زالی در مصاحبه با روزنامه ایران گفت که اولین کاری که پیشنهاد دادیم و کوتاه مدت‌ترین روش انجام لاک‌داون و محدودیت‌های خیلی سختگیرانه است هیچ‌کاری جز این شدنی نیست اما لاک‌داون به تنهایی نمی‌تواند بیماری را کنترل کند،پیشنهاد ما ترکیب لاک‌داون و سرعت دادن به بیماریابی است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت با اشاره به مشکلات اقتصادی بسیاری مردم، افزود که بسیاری افراد شغل‌شان را از دست دادند و برخی دچار بحران‌های اقتصادی جبران‌ناپذیر شدند مثل دستفروشان و کارگران فصلی» و تاکید کرد که انتظار رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از این افراد شوخی است چون خیلی‌ها می‌گویند ما از فقر می‌میریم بگذارید از کرونا بمیریم و باید پکیج ابعاد روانشناختی و اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته شود.

تازه چه خبر؟
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم...More
ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸...More
تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر...More
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی...More