وضعیت قرمز شیوع دوباره کرونا در استان‌ها؛ مقام‌ها در پی بازگشایی کامل مساجد و مدارس | ایران اینترنشنال

وضعیت قرمز شیوع دوباره کرونا در استان‌ها؛ مقام‌ها در پی بازگشایی کامل مساجد و مدارس

در حالی که گزارش‌های رسمی از شماری از استان‌های ایران حاکی از «قرمز» شدن دوباره وضعیت شیوع کرونا است؛ با تصمیم مقام‌های حکومت مدارس و مساجد، بر خلاف اظهارات گذشته، در مسیر بازگشایی کامل در سراسر کشور قرار گرفته‌اند.

از ابتدای هفته جاری، شیوع کرونا در شهرهایی از استان‌های خوزستان،‌ تهران،‌ لرستان،‌ کرمانشاه و بوشهر تشدید شده است.

در لرستان موسی خادمی، استاندار،‌ روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه از ادامه وضعیت «قرمز» و «ویژه» در پنج شهرستان خبر داد و گفت روند شیوع بیماری در این استان افزایشی شده است. 

مسئولان محلی این استان مصوباتی برای ممنوعیت و محدودیت تردد در برخی شهرها گذرانده‌اند.

در خوزستان نیز استاندار از رشد «۲۰۰ درصدی» بیماری خبر می‌دهد. روز دوشنبه فرماندار آبادان از قرنطینه کامل این شهرستان تا پایان هفته خبر داد و گفت مسیرهای ورودی آن هم‌زمان با توقف فعالیت بانک‌ها و ادارات بسته خواهد شد. 

مقام‌های شهرستان دزفول هم تصمیماتی در زمینه محدودیت تردد گرفته‌اند.

از سوی دیگر در بوشهر دبیر ستاد مقابله با کرونا از «شکننده» بودن وضعیت این استان گزارش داده و خواستار اعمال محدودیت تردد در شمال استان شده است.

در غرب کشور محمد ابراهیم شکیبا،‌ سخنگوی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه،‌ روند افزایشی بیماری در این استان را تایید کرده  و وضعیت جامعه را «نگران‌کننده» خوانده است.

این وضعیت از روز شنبه در تهران نیز گزارش شده است. مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری کرونا، از افزایش موارد بیماری و «قرمز» شدن وضعیت پایتخت خبر داده است. 

نگرانی درباره تهران از سوی مقام‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از جمله ایرج حریرچی،‌ معاون کل وزارتخانه، نیز تایید شد.

هفته گذشته، گزارش کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت افزایشی شدن شیوع کرونا در ۱۵ استان را تایید کرده بود.

 

بازگشایی کامل مدارس و مساجد بر خلاف وعده قبلی

تشدید وضعیت بیماری در حالی است که تصمیم مقام‌های ارشد حکومت برای بازگشایی کامل مدارس و مساجد با وجود هشدارهای محلی، نگرانی‌ها را درباره شیوع بیشتر کرونا تشدید کرده است.

محسن حاجی‌میرزایی،‌ وزیر آموزش و پرورش،‌ روز سه‌شنبه اعلام کرد که از شنبه هفته آینده همه مدارس کشور بازگشایی خواهند شد. این در حالی است که او هفته گذشته از برنامه‌ها برای بازگشایی مدارس تنها در مناطق «کم‌خطر و سفید» خبر داده بود.

با توجه به آمار رسمی مقام‌های وزارت آموزش و پرورش،‌ به این ترتیب انتظار می‌رود درهای مدارس بر روی حدود ۱۵ میلیون دانش‌آموز،‌ معلم و کادر اجرایی باز خواهد شد؛ جایی که پیشتر معاون کل وزارت بهداشت آن را یکی از «خطرناک‌ترین محل‌ها برای انتشار ویروس کرونا» خوانده بود.

از سوی دیگر روز دوشنبه محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، خبر داد که با «تذکار» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تمام مساجد کشور برای مراسم شب‌های قدر و نمازگزاری بازگشایی می‌شوند.

پیش از این ستاد ملی کرونا وعده بازگشایی مساجد تنها در ۱۳۲ شهرستان، از مجموع بیش از ۴۳۴ شهرستان کشور،‌ را داده بود.

با این تصمیم و در آستانه مراسم عمومی شب‌های قدر به نظر می‌رسد درهای مساجد به روی میلیون‌ها نفر از مردم برای برپایی مراسم مذهبی ماه رمضان باز می‌شود.

تناقض در اقدامات این هفته و اظهارات پیشین مقام‌های حکومت مبنی بر بازگشایی اماکنی که محل تراکم جمعیت پیر و جوان خواهد بود در حالی است که برخی مقام‌های خود حکومت نیز درباره آن هشدار می‌دهند.

روز یکشنبه محمدجواد جمالی نوبندگانی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ضمن انتقاد از عدم سخت‌گیری درباره کرونا گفته بود که در موج دوم افراد بیشتری آلوده خواهند شد.

تازه چه خبر؟
روزنامه خراسان از کشته شدن نوعروس ۱۵ ساله به دست همسر ۲۰ ساله‌اش در محله پنج‌تن مشهد خبر داد و نوشت: «منصور جوان ۲۰ ساله تبعه کشور بیگانه که به تازگی...More
فرانسیس فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، گفت کشورش به فشارهای خود بر چین برای بهبود بخشیدن به وضعیت حقوق بشر در چین ادامه خواهد داد و به برگزاری «...More
پس از چندین بار سقوط بزرگ ارزش بیت‌کوین که میلیاردها دلار سرمایه را از بین برد، اکنون ارز دیجیتال به بالاترین ارزش خود از ژانویه ۲۰۱۸ بازگشته و قیمت...More
صفحه توییتر دولت اسرائیل در یک رشته توییت به شرح ماجرای انتقال گوزن‌های ایرانی به اسرائیل برای احیای این گونه رو به انقراض در اسرائیل پرداخت. به...More
الهام صمیمی، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، که پیشتر نیروهای امنیتی منزل او را مورد تفتیش قرار داده بودند، روز دوشنبه سوم آذر ماه بازداشت شد. این...More