وضعیت قرمز شیوع دوباره کرونا در استان‌ها؛ مقام‌ها در پی بازگشایی کامل مساجد و مدارس | ایران اینترنشنال

وضعیت قرمز شیوع دوباره کرونا در استان‌ها؛ مقام‌ها در پی بازگشایی کامل مساجد و مدارس

در حالی که گزارش‌های رسمی از شماری از استان‌های ایران حاکی از «قرمز» شدن دوباره وضعیت شیوع کرونا است؛ با تصمیم مقام‌های حکومت مدارس و مساجد، بر خلاف اظهارات گذشته، در مسیر بازگشایی کامل در سراسر کشور قرار گرفته‌اند.

از ابتدای هفته جاری، شیوع کرونا در شهرهایی از استان‌های خوزستان،‌ تهران،‌ لرستان،‌ کرمانشاه و بوشهر تشدید شده است.

در لرستان موسی خادمی، استاندار،‌ روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه از ادامه وضعیت «قرمز» و «ویژه» در پنج شهرستان خبر داد و گفت روند شیوع بیماری در این استان افزایشی شده است. 

مسئولان محلی این استان مصوباتی برای ممنوعیت و محدودیت تردد در برخی شهرها گذرانده‌اند.

در خوزستان نیز استاندار از رشد «۲۰۰ درصدی» بیماری خبر می‌دهد. روز دوشنبه فرماندار آبادان از قرنطینه کامل این شهرستان تا پایان هفته خبر داد و گفت مسیرهای ورودی آن هم‌زمان با توقف فعالیت بانک‌ها و ادارات بسته خواهد شد. 

مقام‌های شهرستان دزفول هم تصمیماتی در زمینه محدودیت تردد گرفته‌اند.

از سوی دیگر در بوشهر دبیر ستاد مقابله با کرونا از «شکننده» بودن وضعیت این استان گزارش داده و خواستار اعمال محدودیت تردد در شمال استان شده است.

در غرب کشور محمد ابراهیم شکیبا،‌ سخنگوی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه،‌ روند افزایشی بیماری در این استان را تایید کرده  و وضعیت جامعه را «نگران‌کننده» خوانده است.

این وضعیت از روز شنبه در تهران نیز گزارش شده است. مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری کرونا، از افزایش موارد بیماری و «قرمز» شدن وضعیت پایتخت خبر داده است. 

نگرانی درباره تهران از سوی مقام‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از جمله ایرج حریرچی،‌ معاون کل وزارتخانه، نیز تایید شد.

هفته گذشته، گزارش کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت افزایشی شدن شیوع کرونا در ۱۵ استان را تایید کرده بود.

 

بازگشایی کامل مدارس و مساجد بر خلاف وعده قبلی

تشدید وضعیت بیماری در حالی است که تصمیم مقام‌های ارشد حکومت برای بازگشایی کامل مدارس و مساجد با وجود هشدارهای محلی، نگرانی‌ها را درباره شیوع بیشتر کرونا تشدید کرده است.

محسن حاجی‌میرزایی،‌ وزیر آموزش و پرورش،‌ روز سه‌شنبه اعلام کرد که از شنبه هفته آینده همه مدارس کشور بازگشایی خواهند شد. این در حالی است که او هفته گذشته از برنامه‌ها برای بازگشایی مدارس تنها در مناطق «کم‌خطر و سفید» خبر داده بود.

با توجه به آمار رسمی مقام‌های وزارت آموزش و پرورش،‌ به این ترتیب انتظار می‌رود درهای مدارس بر روی حدود ۱۵ میلیون دانش‌آموز،‌ معلم و کادر اجرایی باز خواهد شد؛ جایی که پیشتر معاون کل وزارت بهداشت آن را یکی از «خطرناک‌ترین محل‌ها برای انتشار ویروس کرونا» خوانده بود.

از سوی دیگر روز دوشنبه محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، خبر داد که با «تذکار» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تمام مساجد کشور برای مراسم شب‌های قدر و نمازگزاری بازگشایی می‌شوند.

پیش از این ستاد ملی کرونا وعده بازگشایی مساجد تنها در ۱۳۲ شهرستان، از مجموع بیش از ۴۳۴ شهرستان کشور،‌ را داده بود.

با این تصمیم و در آستانه مراسم عمومی شب‌های قدر به نظر می‌رسد درهای مساجد به روی میلیون‌ها نفر از مردم برای برپایی مراسم مذهبی ماه رمضان باز می‌شود.

تناقض در اقدامات این هفته و اظهارات پیشین مقام‌های حکومت مبنی بر بازگشایی اماکنی که محل تراکم جمعیت پیر و جوان خواهد بود در حالی است که برخی مقام‌های خود حکومت نیز درباره آن هشدار می‌دهند.

روز یکشنبه محمدجواد جمالی نوبندگانی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ضمن انتقاد از عدم سخت‌گیری درباره کرونا گفته بود که در موج دوم افراد بیشتری آلوده خواهند شد.

تازه چه خبر؟
شانزده عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه‌ای به مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، از اقدامات گذشته شرکت آلمانی طراحی نرم‌افزار اس‌ای‌پی در...More
سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای فایزر را برای افراد ۱۲ تا ۱۵ سال صادر کرد. آزمایش‌های بالینی نشان داده واکسن کرونای...More
ارتش اسرائیل خبر داد راکت‌هایی از نوار غزه به سوی این کشور پرتاب شده و آژیر خطر در بیت‌المقدس به صدا در آمده است. ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد در...More
سفارت آمریکا در بغداد با انتشار بیانیه‌ای ترور ایهاب الوزنی، از فعالان شناخته‌شده شهر کربلا و از مخالفان حضور جمهوری اسلامی در عراق، را به شدت محکوم...More
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، بار دیگر بر احیای برجام تاکید کرد و گفت: «این تنها راهی است که تضمین می‌کند ایران قادر به داشتن سلاح‌های هسته‌ای نخواهد...More