وزیر کشاورزی دولت دهم: روحانی پنج برابر بیشتر از احمدی‌نژاد به بانک مرکزی بدهی دارد | ایران اینترنشنال

وزیر کشاورزی دولت دهم: روحانی پنج برابر بیشتر از احمدی‌نژاد به بانک مرکزی بدهی دارد

صادق خلیلیان،‌ وزیر جهاد کشاورزی دولت محمود احمدی‌نژاد، در نامه‌ای به حسن روحانی با اشاره به پنج برابر شدن بدهی دولت به بانک مرکزی نسبت به سال ۱۳۹۲، از کاهش قدرت خرید مردم و ارزش پول ملی کشور انتقاد کرد.

خلیلیان در نامه‌ای که روز شنبه اول شهریور منتشر شد ضمن اشاره به گزارش‌های بانک مرکزی نوشت: «حجم بدهی دولت در پایان سال ۹۸ به بانک مرکزی ۷۶۴ هزار میلیارد ریال درج شده که نسبت به دولت قبل (سال ۹۲) حدود پنج برابر بیشتر شده است.»

وزیر سابق کشاورزی همچنین ضمن اشاره به منفی بودن نرخ رشد اقتصادی در دو سال اخیر، عملکرد دولت در این زمینه را «بدترین» در ۴۰ سال اخیر خواند. 

خلیلیان در بخش دیگری از این نامه خطاب به روحانی اشاره کرد: «دولت شما ظرف کمتر از هفت سال حجم نقدینگی را پنج برابر کرده و در پایان سال ۹۸ به حدود ۲۴۷۲۰ هزار میلیارد ریال رسانده است.»

این استاد دانشگاه در بخشی دیگر از نامه خود به منفی بودن نرخ رشد سرمایه‌گذاری ناخالص در کشور طی دوره روحانی اشاره کرده است. 

او اضافه کرد قدرت پول ملی کشور در دولت فعلی «بیش از ۷۰۰ درصد» کاهش یافته و توزیع درآمد در جامعه نیز با افزایش ضریب جینی از ۳۶/۵ درصد به ۴۰ درصد «ناعادلانه‌تر» شده است.

خلیلیان ضمن اشاره به «کاهش قدرت خرید مردم»، از افزایش قیمت مواد خوراکی انتقاد کرده و نرخ این افزایش را حدود ۳۰۰ درصد دانسته است. 

او افزود در دولت روحانی مقدار مصرف مواد غذایی خانوارهای ایرانی نسبت به پایان دولت احمدی‌نژاد به طور متوسط «۳۱ درصد» کاهش یافته است.

خلیلیان در زمینه اظهارات روحانی درباره افزایش تولید محصولات کشاورزی نوشت واردات محصولات کشاورزی از حدود ۱۸ میلیون تن در سال ۹۲ به بیش از ۲۴ میلیون تن در سال ۹۸ افزایش پیدا کرده است.

وزیر دولت احمدی‌نژاد در پایان نامه‌اش خطاب به روحانی نوشت: «هر گزارشی که به شما داده می‌شود را به سادگی قبول نکرده و بررسی بیشتری فرمایید.»

 

تازه چه خبر؟
اولین محموله از دوزهای واکسن ویروس کرونا ساخت شرکت فایزر از بلژیک به ایالات متحده منتقل شد. بنابر گزارش‌ها، انتقال اولین دوزهای واکسن فایزر به آمریکا...More
بوریس‌جانسون، نخست وزیر بریتانیا با پیشنهاد طرحی برای اعمال محدودیت‌های سختگیرانه در سراسر بریتانیا که بعد از پایان قرنطینه سراسری در روز چهارشنبه...More
ابراهیم پرسا، رییس پلیس فتای استان گلستان، از بازداشت یک نفر به اتهام «راه‌اندازی صفحه مدلینیک در اینستاگرام» خبر داد. این مقام نیروی انتظامی گفت که...More
بریتانیا و فرانسه توافق‌نامه جدیدی امضا کرده‌اند که هدف از آن مهار تعداد مهاجرانی است که با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور می‌کنند. پریتی پاتل وزیر...More
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های...More