وزیر کشاورزی دولت دهم: روحانی پنج برابر بیشتر از احمدی‌نژاد به بانک مرکزی بدهی دارد | ایران اینترنشنال

وزیر کشاورزی دولت دهم: روحانی پنج برابر بیشتر از احمدی‌نژاد به بانک مرکزی بدهی دارد

صادق خلیلیان،‌ وزیر جهاد کشاورزی دولت محمود احمدی‌نژاد، در نامه‌ای به حسن روحانی با اشاره به پنج برابر شدن بدهی دولت به بانک مرکزی نسبت به سال ۱۳۹۲، از کاهش قدرت خرید مردم و ارزش پول ملی کشور انتقاد کرد.

خلیلیان در نامه‌ای که روز شنبه اول شهریور منتشر شد ضمن اشاره به گزارش‌های بانک مرکزی نوشت: «حجم بدهی دولت در پایان سال ۹۸ به بانک مرکزی ۷۶۴ هزار میلیارد ریال درج شده که نسبت به دولت قبل (سال ۹۲) حدود پنج برابر بیشتر شده است.»

وزیر سابق کشاورزی همچنین ضمن اشاره به منفی بودن نرخ رشد اقتصادی در دو سال اخیر، عملکرد دولت در این زمینه را «بدترین» در ۴۰ سال اخیر خواند. 

خلیلیان در بخش دیگری از این نامه خطاب به روحانی اشاره کرد: «دولت شما ظرف کمتر از هفت سال حجم نقدینگی را پنج برابر کرده و در پایان سال ۹۸ به حدود ۲۴۷۲۰ هزار میلیارد ریال رسانده است.»

این استاد دانشگاه در بخشی دیگر از نامه خود به منفی بودن نرخ رشد سرمایه‌گذاری ناخالص در کشور طی دوره روحانی اشاره کرده است. 

او اضافه کرد قدرت پول ملی کشور در دولت فعلی «بیش از ۷۰۰ درصد» کاهش یافته و توزیع درآمد در جامعه نیز با افزایش ضریب جینی از ۳۶/۵ درصد به ۴۰ درصد «ناعادلانه‌تر» شده است.

خلیلیان ضمن اشاره به «کاهش قدرت خرید مردم»، از افزایش قیمت مواد خوراکی انتقاد کرده و نرخ این افزایش را حدود ۳۰۰ درصد دانسته است. 

او افزود در دولت روحانی مقدار مصرف مواد غذایی خانوارهای ایرانی نسبت به پایان دولت احمدی‌نژاد به طور متوسط «۳۱ درصد» کاهش یافته است.

خلیلیان در زمینه اظهارات روحانی درباره افزایش تولید محصولات کشاورزی نوشت واردات محصولات کشاورزی از حدود ۱۸ میلیون تن در سال ۹۲ به بیش از ۲۴ میلیون تن در سال ۹۸ افزایش پیدا کرده است.

وزیر دولت احمدی‌نژاد در پایان نامه‌اش خطاب به روحانی نوشت: «هر گزارشی که به شما داده می‌شود را به سادگی قبول نکرده و بررسی بیشتری فرمایید.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان غذا و داروی آمریکا، روز شنبه ۲۷ فوریه، مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید تولید شرکت جانسون‌اند‌جانسون را صادر کرد. این سومین واکسن کووید-۱۹...More
روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای منتشر می‌شود، اعلام کرد که حمله اخیر به یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان از سوی نیروهای تحت حمایت جمهوری...More
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید ارزیابی‌‌های اولیه نشان می‌دهد که ایران مسئول انفجار در یک کشتی متعلق به اسرائیل در دریای عمان است. به گزارش...More
نیروی انتظامی اعلام کرد در اثر تیراندازی فردی ناشناس به ماموران این نیرو مستقر در پل گاومیشان شهرستان دره شهر در استان ایلام، دو نفر از ماموران این...More