وزیر دفاع اسرائیل: در صورت لزوم آمادگی حمله به ایران را داریم | ایران اینترنشنال

وزیر دفاع اسرائیل: در صورت لزوم آمادگی حمله به ایران را داریم

 

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، اعلام کرد کشورش در صورت لزوم برای حمله به ایران آمادگی دارد. او ایران را تهدیدی برای اسرائیل، خاورمیانه و کل دنیا توصیف کرد.

گنتس روز پنجشنبه ۱۴ مرداد در مصاحبه با وب‌سایت وای‌نت با اشاره به حمله اخیر به کشتی مرسر استریت که ایران مقصر آن قلمداد می‌شود، افزود: «ایران یک مشکل منطقه‌ای و بین‌المللی است. دنیا یک نمونه آن را روز جمعه شاهد بود. این اتفاق می‌تواند برای هر کسی رخ بدهد.»

او در عین حال اضافه کرد اسرائیل بر تلاش‌ها برای بسیج کردن جامعه بین‌المللی برای مهار کردن ایران تمرکز دارد.

این اظهارات کمی پیش از مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری جدید ایران بیان می‌شود که از نظر گنتس می‌تواند تهران را به سمت سیاست‌های منطقه‌ای و امنیتی «افراطی‌تری» سوق بدهد.

وزیر دفاع اسرائیل افزود ایران در تلاش است با اقداماتی همچون تقویت نیروهایش در لبنان و غزه، اعزام نیروهای شبه‌نظامی به سوریه و عراق و حفظ حامیانش در یمن چالشی چند وجهی را متوجه اسرائیل بکند.

او در ادامه گفت: «در نهایت وقتی عوامل جهاد اسلامی فلسطین در غزه به روی اسرائیل آتش می‌گشاید این اقدام را با حمایت ایران انجام می‌دهند. ما به این موضوع واقفیم و با آن در چندین سطح و با شیوه‌های مختلف و در مکان‌های گوناگون برخورد می‌کنیم.»

وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه همراه با یائیر لاپید، وزیر خارجه این کشور، در یک جلسه با سفرای کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره حمله به کشتی مرسر استریت شرکت کرد. 

او در این جلسه هم به نیاز احتمالی برای برخورد نظامی با ایران اشاره کرد و گفت: «اکنون زمان اقدام است، حرف کافی نیست. اکنون زمان اقدامات دیپلماتیک، اقتصادی و حتی نظامی است وگرنه حملات ادامه می‌یابد.»

همچنین روز چهارشنبه ژنرال نیک کارتر، رییس ستاد ارتش بریتانیا اعلام کرد این کشور باید در برابر ایران اقدام متقابل انجام دهد تا تهران را از ادامه حملاتش منصرف کند.

در حمله به کشتی مرسر استریت دو شهروند بریتانیایی و رومانیایی کشته شدند. اسرائیل، آمریکا و بریتانیا ایران را مسئول این حمله معرفی کرده‌اند، اما ایران این موضوع را رد می‌کند.

آمریکا گفته است به این حمله پاسخی جمعی داده خواهد شد. با این حال نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، تاکید کرده کشورش به تنهایی هم می‌تواند در برابر ایران اقدام کند.

در تازه‌ترین تحول، جمهوری اسلامی متهم به تلاش برای ربودن کشتی «آسفالت پرنسس» در آب‌های امارات متحده عربی شده است، اتهامی که تهران آن را تکذیب کرده است.

 

 

روزنامه تایمز به نقل از منابع دولتی در بریتانیا گزارش کرده چندین ایرانی مسلح به این کشتی حمله کرده و سعی کرده بودند آن را به ایران ببرند، اما خدمه کشتی موتورهای آن را از کار انداختند تا نتواند حرکت کند.

یک منبع دولتی بریتانیا به این روزنامه گفت: «سپس کشتی‌های جنگی آمریکا و عمان رسیدند و نیروهای ایران سوار بر قایق‌های خود شدند و رفتند.»

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، ایالات متحده معتقد است کسانی که کشتی آسفالت پرنسس با پرچم پاناما را مورد سوءقصد ربایش قرار دادند، ایرانی بودند، اما نمی‌توان آن را تایید کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More