وزیر خارجه کانادا در پاسخ به ایران اینترنشنال: ایران باید جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل دهد | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه کانادا در پاسخ به ایران اینترنشنال: ایران باید جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل دهد

 

فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا در پاسخ به سوال ایران اینترنشنال درباره خواست این کشور از تهران گفت: «جمهوری اسلامی ایران باید هرچه سریع‌تر، جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی را تحویل دهد و با گروه تحقیق جنایی همکاری کند.»

شامپین روز شنبه ۲۶ بهمن در نشست خبری مشترک با همتایان سوئدی، اوکراینی، بریتانیایی و افغانش در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ  گفت تلاش کشورهایی که شهروندانشان در این فاجعه کشته شدند برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ادامه خواهد یافت. 

پنج کشور عضو «گروه بین‌المللی هماهنگی و پاسخگویی» برای قربانیان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار و اظهار کردند که ایران را برای همکاری و شفافیت بیشتر در این زمینه تحت فشار قرار داده‌اند.

وزرای خارجه عضو گروه هماهنگی در همین زمینه نامه‌ای را به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، ارائه خواهند کرد که طی آن دوباره بر ضرورت همراهی،‌ پاسخگویی، شفافیت و عدالت برای خانواده‌ها و عزیزان قربانیان این پرواز تاکید می‌کنند.

فرانسوا فیلیپ شامپین،‌ وزیر  خارجه کانادا، پس از دیدار با ظریف در همین زمینه به رسانه‌ها گفت: «ما در ارتباط با نیاز به جبران خسارت سریع برای خانواده‌های قربانیان، مطابق با استانداردهای بین‌المللی، ایران را تحت فشار قرار دادیم.»

او ضمن تاکید بر ادامه پیگیری این ماجرا به صورت‌ «خستگی‌ناپذیر» اضافه کرد: «ما ایران را با عملش قضاوت خواهیم کرد، نه با  سخنانش.» 

وزیران این گروه خواستار تحقیقات ایمنی شفاف و کامل در این زمینه با رعایت استانداردها و رویه‌های سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری شدند. آن‌ها همچنین خواهان جبران خسارت به موقع و عادلانه مطابق با رویه‌های بین‌المللی شدند.

ظریف در کنفرانس مونیخ بار دیگر اعلام کرد که جمهوری اسلامی جعبه سیاه این هواپیما را برای بررسی به کشور دیگری تحویل نخواهد داد.

تازه چه خبر؟
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More
مقام‌های اسرائیلی و لبنانی اعلام کردند مذاکرات درباره اختلافات مرز دریایی میان دو کشور که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود به تعویق افتاده و این دو...More
پلیس هرمزگان می‌گوید پس از آن که دو دختر ۸ و ۱۲ ساله در بندرعباس به دلیل «مشکلات خانوادگی» دست به خودکشی زدند،‌ یکی از آن‌ها جانش را از دست داد...More