وزیر خارجه کانادا در مصاحبه با ایران اینترنشنال: خواهان پاسخگویی ایران درباره حمله به پرواز اوکراینی هستیم، کوتاه نخواهیم آمد | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه کانادا در مصاحبه با ایران اینترنشنال: خواهان پاسخگویی ایران درباره حمله به پرواز اوکراینی هستیم، کوتاه نخواهیم آمد

فلیپ فرانسوا شامپین، وزیر خارجه کانادا، در سالگرد کشته شدن ۱۷۶ سرنشین پرواز پی‌اس۷۵۲ با موشک‌های سپاه پاسداران، در مصاحبه اختصاصی با ایران اینترنشنال، گفت: ما خواهان پاسخ‌گویی، عدالت و مسئولیت‌پذیری هستیم، کوتاه نخواهیم آمد و هرکاری برای پرده برداشتن از حقیقت و اجرای عدالت انجام می‌دهیم.

وزیر خارجه کانادا گفت که «یک سال پس از این تراژدی هنوز سوالات مشروع و به‌حقی وجود دارد که بی‌پاسخ ‌مانده‌اند» و این درحالی است که «ما باید به خاطر داشته باشیم که ایران در ابتدا هرگونه دخالت در حمله را  انکار کرد».

پرواز پی‌اس۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال بامداد چهارشنبه ۱۸ دی سال ۹۸ چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از سه روز پنهان‌کاری و ارائه اطلاعات نادرست، سرانجام با فشارهای خارجی و به دنبال انتشار ویدیوهایی از اصابت موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیما، مسئولیت این حمله برعهده گرفتند، اما پس از آن عامل این فاجعه را «خطای انسانی» معرفی کردند.

وزیر خارجه کانادا، روز جمعه نوزدهم دی‌ماه، گفت که با گذشت یک سال از هدف قراردادن پرواز پی‌اس۷۵۲ با موشک‌های سپاه پاسداران و با وجود «فشارهای کانادا و جامعه بین‌المللی برای جواب گرفتن، ما هنوز پاسخی دریافت نکردیم».

فلیپ فرانسوا شامپین با تاکید بر این‌که «ما رژیم ایران را براساس عملکردش در مورد پرواز ۷۵۲ قضاوت می‌کنیم و نه براساس حرف‌هایی که می‌زند»، گفت: «تا اینجا آنچه بیش از همه برای خانواده‌ها باعث سرخوردگی بوده این حقیقت است که آن‌ها بیش از یک سال است سوگوارند بدون این‌که حس کنند عدالت به نوعی اجرا شده یا کسی پاسخگو شده یا شفافیت وجود داشته است و این دشوارترین چیز برای خانواده‌هاست.»

او طرح این پرسش که «چرا فضای پرواز در آن شب باز بود؟ چرا فرودگاه باز بود؟» و این‌که «چه کسی در رژیم [ایران] مسئولیت این اتفاق را بر عهده دارد»، تاکید کرد که «ما به اعمال فشار، هم برای تحقیق در زمینه امنیت هوانوردی و هم تحقیقات جنایی، ادامه می‌دهیم».

وزیر خارجه کانادا با بیان این‌که خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، مستحق عدالت و آرامش و تعیین تکلیف این پرونده هستند، بار دیگر تاکید کرد که ما در قدم به قدم این راه در کنار آن‌ها مبارزه می‌کنیم تا به حقیقت موضوع پی ببریم.

فلیپ فرانسوا شامپین همچنین به «ناکارآمدی نظام بین‌الملل» در رسیدگی به هدف قرار دادن این هواپیمای مسافربری و غیرنظامی، اشاره کرد و گفت: «بی‌نهایت سخت است که کسی بتواند تصور کند چطور می‌شود وقتی نیروی نظامی کشوری یک هواپیمای غیرنظامی را سرنگون می‌کند باز هم آن کشور خودش مسئول تحقیقات در این رابطه باشد؛ این ناکارآمدی سیستم بین‌المللی است.»

وزیر خارجه کانادا گفت ما به مظنونان و شواهد عینی دسترسی نداریم اما با این وجود ما در کنار اوکراین افرادی را برای تحقیقات اعزام کردیم و با پلیس فدرال کانادا و مقامات اوکراینی در تحقیقات جنایی‌شان همکاری داریم و هر کاری بتوانیم برای پرده برداشتن از حقیقت و اجرای عدالت انجام می‌دهیم.

فلیپ فرانسوا شامپین با تاکید بر این‌که پیام من به ایران بسیار روشن است، گفت که «ما درخواست پاسخ‌گویی، عدالت و مسئولیت‌پذیری داریم و کوتاه نخواهیم آمد».

او بر تداوم پیگیری پرونده کشته شدن ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران تاکید کرد و گفت: «هر کسی که فکر می‌کند جامعه بین‌المللی در یک مرحله‌ای این مساله را پشت سر می‌گذارد جواب من این است که نه ما تا زمانی که همه جواب همه سئوالاتمان را نگیریم دست بر نمی‌داریم.»

وزیر خارجه کانادا درباره سخنان مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر تعیین غرامت برای خانواده‌های کشته شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲ نیز تاکید کرد که میزان خسارت با بیانیه‌های یک‌جانبه ایران تعیین نخواهد شد.

فلیپ فرانسوا شامپین تاکید کرد که خسارت باید از طریق مذاکره بین تک تک کشورها مشخص شود و به همین دلیل من گفتم بحث و گفت‌وگوها هنوز شروع نشده و ما قطعا تقاضا می‌کنیم که ایران تعهدات بین‌المللی خود را اجرا کند.

پیش از این نیز رالف گودیل، وزیر سابق ایمنی عمومی کانادا، به عنوان مسئول ویژه دولت کانادا در پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی، در گزارش ۷۹ صفحه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۵ آذرماه منتشر کرد، گفت: «بسیاری از جزییات کلیدی این اتفاق هولناک» هنوز مشخص نشده است.

او گفت: «ایران مسئول این وضعیت است و تحقیقات [ایمنی و کیفری] خود را واقعا به‌صورت مستقل، عینی و شفاف انجام نداده و به پرسش‌های مهم پاسخی داده نشده است.»

پیشتر لعیا جنیدی، معاون حقوقی حسن روحانی، گفت که درصدد جلوگیری از ثبت شکایت در دادگاه بین‌المللی در خصوص پرونده هدف قرار دادن پرواز پی‌اس۷۵۲ هستند.

جنیدی بهمن‌ماه ۹۸ از دو مسیر مورد نظر جمهوری اسلامی برای پایان دادن به پرونده پرواز پی‌اس۷۵۲ سخن گفت. او افزود که در مورد خانواده کشته‌شدگان با «جبران خسارت زیان‌دیدگان، رفتار مساوی و کمک به آن‌ها» و در مورد ابعاد بین‌المللی حمله به این هواپیما نیز «رسیدن به کمیته مشترک تحقیق [به ریاست ایران] به نتایج مورد قبول ما» این پرونده بسته خواهد شد چون «مبنای ایکائو، گزارش فنی کمیته تحقیق مشترک است».

با این حال خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیما چند شکایت علیه علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران را در کانادا و آمریکا به ثبت رسانده‌اند.

پنج کشور اوکراین، افغانستان، کانادا، سوئد و بریتانیا که تعدادی از شهروندان خود را در انهدام هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران از دست داده‌اند، روز جمعه ۱۹ دی‌ماه، بار دیگر از ایران خواستند فورا و به صورت کامل درباره این فاجعه توضیح دهد.

این کشورها طی بیانیه‌ای در اولین سالگرد انهدام هواپیمای اوکراینی تاکید کردند که «ما از ایران می‌خواهیم فورا توضیح جامع و کاملی درباره اتفاقات و تصمیماتی که منجر به سقوط هولناک هواپیما شد، ارائه دهد».

با این حال غلامعلی ترکی، دادستان نظامی تهران، شامگاه جمعه ۱۹ دیماه، بار دیگر «زنجیره‌ای از خطاهای انسانی» را دلیل هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی عنوان کرد و با گذشت یک سال گفت که این پرونده به‌زودی برای رسیدگی به دادگاه نظامی ارسال خواهد شد و متهمان آن معرفی می‌شوند.

تازه چه خبر؟
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More
پروین محمدی، فعال کارگری، نائب رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیات موسس شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی، به دلیل سخنرانی در...More
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، گفت که بیمارستان‌های خوزستان به شدت تحت فشار افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا قرار...More
اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران اعلام کرد که شمار تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از ۱۹ هزار قطعه گذشت. بنابر اعلام اداره‌کل حفاظت محیط...More
توزیع حدود چهار میلیون دُز واکسن کووید-۱۹ ساخت شرکت جانسون‌اندجانسون شامگاه یک‌شنبه در آمریکا آغاز شد و این واکسن تک‌دُزی قرار است از روز سه‌شنبه به...More