وزیر خارجه فرانسه: ایران در مذاکرات وین علائم متناسب را نشان نداده است | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه فرانسه: ایران در مذاکرات وین علائم متناسب را نشان نداده است

 

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، اعلام کرد ایران برخلاف آمریکا، تاکنون علائم متناسب با جبران همه موارد نقض برجام را که از سال ۲۰۱۹ مرتکب شده، نشان نداده است.

لودریان روز پنج‌شنبه درباره شرایط کنونی مذاکرات وین درباره احیای برجام به گاردین گفت: «آمریکا برای پیشرفت [در مذاکرات] بسیار مصمم‌ است و آنان [مقام‌های آمریکایی] حرکات و نشانه‌های لازم برای بیان آمادگی لغو تحریم‌ها را بروز داده‌‌اند.»

او با تاکید بر ضرورت فوری دستیابی به «پیشرفت» در مذاکرات احیای برجام ادامه داد: «ایران هرگز این چنین به سلاح اتمی نزدیک نبوده است.»

وزیر خارجه فرانسه مرحله کنونی مذاکرات وین را «حیاتی» خواند و گفت: «اکنون ایران باید اقدامات لازم را اتخاذ کند.»

این اظهارات وزیر خارجه فرانسه در حالی است که به تازگی سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده: «اکنون زمان اتخاذ یک تصمیم سیاسی از سوی جو بایدن رییس جمهوری آمریکاست.»

خطیب‌زاده در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا اضافه کرد: «واشنگتن باید بداند که گفت‌وگوهای وین برای دور جدیدی از بده‌بستان یا چانه‌زنی و مذاکره نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تاکید بر این که «تمامی بد‌ه‌بستان‌ها و چانه‌‌زنی‌ها در جولای ۲۰۱۵ پایان یافت»، مذاکرات کنونی وین را برای دستیابی به طرح «پایبندی در برابر پایبندی» به برجام توصیف کرد. 

این در حالی است که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز گذشته به خبرنگاران گفت بازگشت تهران و واشینگتن به تعهدات برجامی تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خرداد ماه امکان‌پذیر است، اما این امر به تصمیم سیاسی ایران بستگی دارد.

پیشتر پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صداوسیمای جمهوری اسلامی، گزارش داده بود آمریکا و طرف‌های اروپایی برجام خواستار تخریب سانتریفیوژ‌های نسل جدید ایران در قبال لغو موقت برخی تحریم‌های مرتبط با توافق هسته‌ای شده‌اند.

با وجود این که این شبکه اضافه کرد ایران این موضوع را نپذیرفته است، یک منبع در شورای اطلاع‌رسانی دولت با رد این خبر، به ایسنا گفت: «شبکه انگلیسی زبان صدا و سیما به ارگان مخالفان داخلی رفع تحریم‌ها تبدیل شده و آنچه منتشر کرده از اساس عاری از صحت است.»

قرار است دور چهارم مذاکرات احیای برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارتخانه‌های خارجه کشورهای عضو برجام روز جمعه در وین برگزار شود.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More