وزیر خارجه عربستان سعودی: فشار حداکثری علیه ایران نتیجه داده است | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه عربستان سعودی: فشار حداکثری علیه ایران نتیجه داده است

 

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، با اشاره به اینکه حکومت ایران «در هر مشکلی در جهان» دست دارد، از رویکرد دولت ترامپ مبنی بر سیاست فشار حداکثری حمایت کرد.

بن فرحان روز پنجشنبه در ارتباط ویدئویی با «موسسه واشینگتن برای سیاست خاور نزدیک» گفت: «سیاست فشار حداکثری در حال جواب دادن است. رژیم ایران توانایی کمتری برای حمایت از گروه‌های نیابتی‌اش دارد و بیش از گذشته محدود و مهارشده است.»

وزیر خارجه سعودی با تاکید بر اینکه ریاض نمی‌تواند خطرات فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی و همچنین اقدامات مخرب ایران در منطقه را نادیده بگیرد گفت برجام اصلا به اقدامات بی‌ثبات کننده ایران نپرداخته بود اما راهبرد دولت ترامپ توانسته ایران را بیشتر از گذشته مهار کند.

بن فرحان همچنین گفت امیدوار است با تداوم سیاست فشار حداکثری، ایران پای میز مذاکره بیاید تا توافقی تازه به دست بیاید که ضعف‌های برجام را برطرف کند.

وزیر خارجه سعودی با تاکید بر «نقش مخرب جمهوری اسلامی» در نقاط مختلف جهان، از جمله در بحران یمن، گفت در مقابل، نقش ریاض در موضوعات عمده منطقه «سازنده» است و عربستان در مسائلی نظیر مهار ایران، جنگ یمن، سیاست انرژی، مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم و روابط میان کشورهای عربی و اسرائیل نقشی مهم ایفا می‌کند.

بن فرحان تاکید کرد که بر اساس همین نقش مهم، عجیب نیست که روابط آمریکا-عربستان سعودی جایگاهی مهم در سیاست آمریکا و همچنین کارزار انتخاباتی این کشور دارد.

به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد در دی ۹۴، روابط دو کشور قطع شد و از آن زمان، مناسبات بین دو طرف پرتنش بوده است.

حمله به تأسیسات نفتی آرامکو در خاک عربستان نیز این تنش‌ها را به اوج رساند.

وزیر خارجه عربستان سعودی در سخنانش همچنین خواستار ازسرگیری مذاکرات اسرائیل و فلسطینیان شد و گفت که ریاض روابط خود با اسرائیل را پس از ایجاد کشور فلسطین عادی خواهد کرد.

او گفت: «ما از تلاش‌های اخیر برای نزدیک کردن طرف‌ها در جهت یک طرح صلح جهانی حمایت می‌کنیم، زیرا یک مرحله مهم برای یک خاورمیانه امن است... اکنون به نتیجه رسیدن یک توافق صلح میان اسرائیل و فلسطینیان باقی مانده است که همه چیزهای دیگر از آن سرچشمه می‌گیرد.»

فیصل بن فرحان حدود یک سال پیش عهده‌دار وزارت خارجه عربستان سعودی شد. او پیش از آن سفیر سعودی در برلین و همچنین مشاور سفیر در واشینگتن بود.

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More