وزیر خارجه عربستان: ریاض باید در مذاکره احتمالی آمریکا با ایران شرکت داشته باشد | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه عربستان: ریاض باید در مذاکره احتمالی آمریکا با ایران شرکت داشته باشد

 

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، می‌گوید ریاض باید در هرگونه مذاکرات احتمالی میان ایران و دولت آینده آمریکا شرکت داشته باشد.

بن فرحان روز شنبه به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی آمریکا گفت توافق احتمالی جدید با ایران نباید منحصر به برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی بماند بلکه باید «اقدامات شرورانه منطقه‌ای» این حکومت را نیز محدود کند.

توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت‌ جهانی در سال ۲۰۱۵ به امضای طرف‌ها رسید اما سه سال بعد، دونالد ترامپ برجام را «بدترین توافق تاریخ» خواند و خروج آمریکا از این توافق را اعلام کرد.

اعضای اروپایی برجام خواستار حفظ این توافق هستند اما گفته‌اند در عین حال بر مذاکره با تهران برای اضافه کردن یک متمم در زمینه‌های برنامه موشکی جمهوری اسلامی و برخی از مشکلات منطقه‌ای تاکید کرده‌اند.

این توافق جدید احتمالی به نام «برجام پلاس» معروف شده، اما وزیر خارجه عربستان گفت که توافق مد نظر او می‌تواند باز هم گسترده‌تر باشد و به عنوان «برجام پلاس پلاس» در نظر گرفته شود.

 

 

 

فیصل بن فرحان گفت چنین توافقی همچنین می‌تواند درباره «مسلح کردن شبه‌نظامیان توسط ایران، چه در مورد حوثی‌ها در یمن، چه در مورد برخی گروه‌های در عراق، سوریه، لبنان و حتی فراتر از آن» بپردازد.

وزیر خارجه عربستان تاکید کرد قطعا در این مذاکرات باید درباره برنامه‌های موشک‌های بالیستیک و دیگر برنامه‌های تسلیحاتی ایران که از آنها «برای کاشتن تخم آشوب در منطقه» استفاده می‌کند، گفت‌وگو شود.

شبکه سی‌ان‌بی‌سی اعلام کرد با مقام‌های ایرانی درباره این اظهارات وزیر خارجه عربستان سعودی تماس گرفته، اما مقام‌های جمهوری اسلامی در این زمینه پاسخی ندادند.

پیشتر جمهوری اسلامی هر گونه مذاکره فراتر از برجام را رد کرده است.

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین بر همکاری دیرینه کشورش با آمریکا تاکید کرد و گفت که ریاض این همکاری را با هر دولتی در آمریکا ادامه می‌دهد.

او پیشتر گفته بود اطمینان دارد دولت جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا سیاستی را دنبال خواهد کرد كه به ثبات منطقه كمک كند.

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت: «اگر آمریکا، شبه‌نظامیان حوثی یمن تحت حمایت ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد، اقدامی کاملا بجا انجام داده است.»

تازه چه خبر؟
ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز در در بخش پاتاوه شهرستان دنا در جریان آتش‌سوزی گسترده سوخت. به گزارش رسانه‌های محلی آتش‌سوزی گسترده در...More
دست‌کم دو خبرنگار بر اثر واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران که به استان آذربایجان غربی سفر کرده بودند، جان باخته و ۲۱ نفر زخمی شدند. رییس مرکز مدیریت...More
بر اساس یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر، ایرِنا، تقریبا دو سوم پروژه‌های انرژی‌های بادی و خورشیدی که در سال ۲۰۲۰ ساخته شده‌اند، قادرند...More
جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری با وصول آخرین صورتجلسات از ۹۱ صندوق باقی‌مانده انتخابات تکمیل شده است. بر...More
وب‌سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، خبر داد که بامداد چهارشنبه دوم تیرماه «اقدام خرابکارانه» علیه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی...More