وزیر خارجه دانمارک: میان دعوای ایران و عربستان سعودی قرار نخواهیم گرفت | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه دانمارک: میان دعوای ایران و عربستان سعودی قرار نخواهیم گرفت

 

یپ کوفود،‌ وزیر خارجه دانمارک،‌ ضمن اشاره به بازداشت سه ایرانی متهم به جاسوسی برای عربستان سعودی در خاک کشورش اظهار کرد دانمارک میان دعوای ایران و عربستان سعودی قرار نخواهد گرفت.

کوفود روز دوشنبه ۱۴ بهمن‌ماه ضمن اعلام جلسه فوری کمیته سیاست خارجی دولت در همین زمینه، اظهار کرد: «جاسوسی در خاک دانمارک سنگین و غیر قابل قبول است.» 

دانمارک همچنین سفیر ریاض در کپنهاگ را به وزارت خارجه احضار کرده است. 

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه گزارش داده بود که پلیس دانمارک سه تن از اعضای گروه «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» را به اتهام جاسوسی برای ریاض بازداشت کرده است.

فن بورک اندرسون، رییس سرویس اطلاعات و امنیت دانمارک، نیز ضمن اشاره به کشیده شدن اختلافات تهران و ریاض به خاک کشورش گفت: «این یک مورد بسیار پیچیده است که عربستان سعودی و ایران درگیری خود را به دانمارک رسانده‌اند.»

او ضمن جدی خواندن این پرونده اضافه کرد: «ما نمی‌توانیم و نمی‌پذیریم که کشورهای خارجی منازعات متقابل خود را به این کشور بیاورند.»

سرویس امنیت و اطلاعات دانمارک اعلام كرده كه سه رهبر این گروه سال‌ها اطلاعات مربوط به افراد و شركت‌ها در دانمارک و سایر كشورها را جمع‌آوری كرده و آن را به سرویس اطلاعات عربستان سعودی منتقل كرده‌اند. 

منابعی در اروپا به ایران اینترنشنال گفته‌اند که حبیب جبر رهبر این گروه، جزو بازداشت شدگان است. این گروه هنوز هیچ واکنش رسمی نسبت به گزارش بازداشت افراد خود از سوی پلیس دانمارک اعلام نکرده است. 

از دیگر افراد بازداشت شده این گروه، عیسی الفاخر است که به عنوان گوینده تلویزیون «احوازنا» وابسته به این حزب فعالیت می‌کرده است.

تازه چه خبر؟
سقوط پل عابر پیاده بر اثر برخورد تریلی در اتوبان زنجان‌-قزوین، مقابل مجموعه رفاهی غزال، دست‌کم یک کشته و شش مصدوم برجا گذاشت. محمدعلی عظیمی، رییس...More
علیرضا زالی،‌ فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران،‌ ضمن هشدار درباره سخت‌تر شدن شرایط در تهران گفت حتما باید به سمت اعمال محدودیت‌ها حرکت کنیم...More
وکیل اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضاییه، اعلام کرد که حکم موکلش ۲۴ شهریورماه در ۴۷۰ صفحه به او ابلاغ شده و به این حکم اعتراض خواهد کرد. محمدعلی...More
رضا خندان، همسر نسرین ستوده، خبر داد که او با وجود وضعیت جسمی نامناسب پس از پنج روز بستری بودن در بیمارستان طالقانی به زندان بازگردانده شده است...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، ‌روز چهارشنبه دوم مهر، برای ششمین دوره پنج ساله ریاست‌جمهوری در مراسمی از قبل اعلام نشده، سوگند یاد کرد. او که...More