وزیر خارجه بریتانیا: بازگرداندن زاغری به زندان قابل قبول نیست | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه بریتانیا: بازگرداندن زاغری به زندان قابل قبول نیست

 

دولت بریتانیا ضمن اشاره به تلاش دیپلماتیک برای پرداخت بدهی قدیمی این کشور به ایران، بازگشت به زندان نازنین زاغری،‌ شهروند ایرانی-بریتانیایی که در حبس خانگی به سر می‌برد را «غیر قابل قبول» دانست.

دومینیک راب،‌ وزیر خارجه این کشور،‌ روز چهارشنبه دوم مهرماه اعلام کرد لندن هنوز در فرایند پرداخت بدهی‌اش به ایران است، اما این موضوع با پرونده حقوقی زاغری مرتبط نیست و «موازی» با آن است.

او به شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز گفت رفع اختلاف با جمهوری اسلامی بر سر بدهی قرارداد خرید تانک‌های چیفتن در زمان حکومت پهلوی فرایندی در حال ادامه است. 

راب ضمن تاکید دوباره بر ارتباط نداشتن این موضوع با پرونده زاغری اضافه کرد کشورش اعلام کرده بدهی به تهران را به رسمیت می‌شناسد و در حال بررسی چگونگی حل این مشکل «به بهترین شکل» است.

وزیر خارجه بریتانیا در همین زمینه اشاره کرد: «صادقانه بگویم که این جدای از تعهد مشخص و فوری در مورد حق عدم بازداشت اتباع بریتانیاست.»

هم‌زمان به گزارش گاردین، زاغری گزارشی به دادستانی تهران و وزارت خارجه بریتانیا ارسال کرده و گفته ماموران امنیتی سپاه پاسداران او را در حالی که در منزل والدینش در حبس خانگی بوده مورد آزار و اذیت و تهدید قرار داده‌اند.

به گفته زاغری،‌ ماموران امنیتی او را تهدید به بردن به دادگاه انقلاب کرده‌اند.

وزیر خارجه بریتانیا بازگرداندن این شهروند ایرانی-بریتانیایی به زندان در این زمان را «غیر قابل قبول» خواند.

گاردین پیشتر گزارش داده بودکه بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در نامه‌ای به وکلای زاغری برای نخستین‌بار پذیرفته بریتانیا در قبال قرارداد فروش تانک به ایران در زمان محمدرضا شاه پهلوی، به دولت ایران بدهکار است.

بنابر همین گزارش، والاس به وکلای زاغری اطمینان داده است لندن از «تمامی راه‌های موجود» برای پرداخت این بدهی استفاده خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More