وزیر خارجه اوکراین: احتمال سفر هیات جمهوری اسلامی برای پرداخت غرامت به بازماندگان هواپیما | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه اوکراین: احتمال سفر هیات جمهوری اسلامی برای پرداخت غرامت به بازماندگان هواپیما

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، از احتمال سفر یک هیات جمهوری اسلامی ایران به کیف برای مذاکره درباره پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان هواپیمای منهدم شده اوکراین بر فراز آسمان تهران، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس اوکراین، روز سه‌شنبه سی و یکم تیر، کولبا در یک نشست خبری مجازی گفت: «دیروز مطلع شدیم هیاتی ایرانی آماده سفر به اوکراین در هفته جاری هستند تا با ما درباره پرداخت غرامت مذاکره کنند.»

او ادامه داد: «ما از مدت‌ها قبل بر چنین دیداری اصرار کرده‌ایم. ما آماده این مذاکراتیم و امیدواریم امروز ایران نیز به طور رسمی سفر نمایندگانش را و این که این مذاکرات در کیف انجام می‌شود تایید کند.»

وزیر خارجه اوکراین همچنین تاکید کرد که تحقق عدالت درباره بازماندگان قربانیان این هواپیما از نظر این کشور و دیگر کشورهایی که شهروندان خود را در جریان انهدام این هواپیما از دست داده‌اند، یک هدف اساسی است.

او با بیان این که «آنچه ما می‌خواهیم، عدالت در همه جنبه‌های آن است» ادامه داد اوکراین ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر این که انهدام این هواپیما نتیجه «خطای انسانی» بوده، را نمی‌پذیرد و خواهان بررسی عملکرد سامانه کنترل هوایی ایران به طور کلی است.

وزیر خارجه اوکراین  گفت: «ایران باید در همه زمینه‌ها به صورت جزئی آنچه را روی داده، توضیح دهد. در دوران کنونی، یک نفر نمی‌تواند به تنهایی تصمیم هدف قرار دادن هواپیما را بگیرد.»

کولبا بار دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که با گشودن یک تحقیقات جنایی در بالاترین سطح، همه عاملان و مسئولان این فاجعه را به عدالت بسپارد.

او با اشاره به این که اوکراین در این زمینه آماده همکاری با ایران بر اساس اصل همکاری متقابل است، بار دیگر خواسته‌های دولت کیف از جمهوری اسلامی را مطرح کرد.

پذیرفتن مسئولیت قضایی این انهدام از سوی ایران، عذرخواهی رسمی و تعهد برای عدم تکرار این حادثه، انجام تحقیقات فنی مطابق ملزومات معاهده شیکاگو، تحقیقات جنایی بی‌طرفانه و مستقل برای اجرای عدالت درباره عاملان این فاجعه و پرداخت غرامت مناسب، از خواسته‌های اوکراین از ایران است.

این اظهارات وزیر خارجه اوکراین، یک روز پس از آغاز روند بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیما در فرانسه صورت می‌گیرد.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین، روز دوشنبه از تصمیم ایران برای ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای منهدم شده اوکراین به فرانسه استقبال کرد و گفت مسئولان این فاجعه باید پاسخگو باشند.

پیشتر ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین در گفت‌وگو با یک روزنامه کانادایی تهدید کرده بود در صورتی که حکومت ایران به وعده‌اش برای ارسال جعبه‌های سیاه عمل نکند، از این حکومت به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

در روند بازخوانی اطلاعات این جعبه‌های سیاه، کارشناسانی از شرکت سافران به عنوان کشور سازنده موتور هواپیما، بوئینگ به عنوان سازنده هواپیما و شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال به عنوان مالک هواپیما، نمایندگانی از کانادا، سوئد و بریتانیا که شهروندانشان در این هواپیما جان خود را از دست دادند، حضور دارند.

تازه چه خبر؟
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More
«قرارگاه قدس» نیروی زمینی سپاه پاسداران روز سه‌شنبه از کشته شدن ۳سه پاسدار در نیکشهر، واقع در استان سیستان و بلوچستان، خبر داد. بنابر اطلاعیه این...More