وزیر خارجه آمریکا: با بازگشت تحریم‌ها، جلوی قاچاق اسلحه از سوی ایران را می‌گیریم | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه آمریکا: با بازگشت تحریم‌ها، جلوی قاچاق اسلحه از سوی ایران را می‌گیریم

وزیر خارجه آمریکا ضمن نکوهش اروپا به خاطر انفعال در مقابل جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد که با اجرایی شدن تحریم‌های سازمان ملل، ایالات متحده جلوی قاچاق اسلحه از سوی ایران را می‌گیرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، طی گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز با بیان اینکه از نیمه شب شنبه تحریم‌ها بلافاصله بازگشتند و این یک محدودیت دیگر مقابل ظرفیت جمهوری اسلامی برای آسیب به منطقه است، گفت که آمریکا از این پس ضمن رهبری مبارزه با «قاچاق اسلحه توسط ایران»، از آن جلوگیری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا درباره چگونگی اجرای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، افزود همان‌گونه که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، گفته است ما آنها را از منابع محروم می‌کنیم. قصد نداریم صندوق‌های پول نقد برایشان ارسال کنیم. ما اجازه نمی‌دهیم آنها در جهان تجارت کنند و به آنها اجازه نخواهیم داد ثروتی کسب کنند که فرصت صلح را از بین می‌برد.

پمپئو همچنین اروپا را به خاطر انفعال در مقابل جمهوری اسلامی ایران نکوهش کرد و افزود که اروپایی‌ها به طور خصوصی به ما گفتند که مایل نیستند خرید و فروش فروش تسلیحات از سوی ایران از سر گرفته شود اما هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اند.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا روز شنبه ۳۰ شهریور ماه، با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به اقدام این کشور در ابلاغ موضوع «عدم پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود» به شورای امنیت در  ۳۰ مرداد و پایان روند سی روزه بازگشت تحریم‌های تعلیق شده سازمان ملل، اعلام کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا تاکید شده «در صورتی ‌که کشورهای عضو سازمان ملل نتوانند به تعهدات خود در اجرای این تحریم‌ها عمل کنند، آمریکا آماده است از قدرت داخلی خود استفاده کند تا در قبال چنین قصوری اقدامات تنبیهی را در پیش گیرد.»

ساعاتی پس از این بیانیه ولی بریتانیا، فرانسه و آلمان در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند که معافیت‌های ایران از تحریم‌های سازمان ملل تحت توافق هسته‌ای بعد از ۳۰ شهریور هم ادامه ‌خواهد یافت.  این سه کشور اروپایی ادامه دادند هر تصمیم یا اقدامی برای اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران «فاقد تاثیر قانونی» خواهد بود.

از سوی دیگر  حسن روحانی، عصر یک‌شنبه گفت که «با شکست قطعی تلاش‌های بیش از دوساله آمریکا در تحمیل تحریم‌های شورای امنیت بر ایران، سی‌ام شهریور۹۹ روزی به یاد ماندنی در تاریخ دیپلماسی کشورمان خواهد بود.»

روحانی همزمان هشدار داد که اگر آمریکا بخواهد «در مقام عمل» اقدامی برای بازگشت تحریم‌ها انجام دهد «حتما با پاسخ قاطع ایران اسلامی مواجه می‌شود و کاملا روشن است که ایران زیر بار قلدری آمریکا در هیچ مقطعی نرفته و در این مقطع هم در برابر قلدری آمریکا ایستادگی خواهد کرد.»

این درحالی است که به دنبال اعلام آمریکا مبنی بر بازگشت همه تحریم‌های سازملل براساس ماکنیسم ماشه، شامگاه یک‌شنبه ۳۱ شهریور ماه خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده روز دوشنبه چندین فرد و نهاد درگیر در برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و سلاح‌های متعارف ایران را تحت تحریم قرار خواهد داد.

رویترز به نقل از این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، نوشت: «ایران می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۰ مواد شکافت‌پذیر هسته‌ای کافی برای تولید سلاح اتمی داشته باشند.»

این مقام آمریکایی همچنین گفت که «ایران همکاری‌اش با کره‌شمالی در زمینه موشک‌های دوربرد را از سر گرفته است.»

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More