وزیر خارجه آمریکا: ایران دوباره به نقطه گریز برای ساخت سلاح اتمی نزدیک می‌شود | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه آمریکا: ایران دوباره به نقطه گریز برای ساخت سلاح اتمی نزدیک می‌شود

 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با تاکید بر جدیت کشورش برای بازگشت به برجام درباره تمایل ایران به بازگشت به توافق هسته‌ای ابراز تردید کرد و هشدار داد تهران دوباره به فاصله چند ماهه تا زمان ساخت سلاح اتمی نزدیک می‌شود.

بلینکن در مصاحبه‌ای با رادیو ۴ بی‌بی‌سی که روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه منتشر شد درباره مذاکرات وین گفت: «ما جدیت هدف از لحاظ نیاز به بازگشت به برجام برای پیروی را نشان داده‌ایم. آنچه هنوز نمی‌دانیم این است که آیا ایران آماده است تصمیم مشابهی بگیرد و پیش برود.»

او همچنین درباره نزدیک شدن دوباره ایران به نقطه گریزی که تا زمان تولید سلاح هسته‌ای فاصله چند ماهه «یا نهایتا کمتر» داشته باشد، هشدار داد.

این مقام آمریکا تایید کرد که کشورش در وین به صورت غیرمستقیم با ایران در حال مذاکره است.

این هشدار وزیر خارجه آمریکا در شرایطی مطرح می‌شود که مذاکرات وین در ارتباط با مسائل مختلف از جمله اختلاف نظر تهران و لندن بر سر بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی دوباره حاشیه‌ساز شده است.

با اینکه به تازگی گزارش‌هایی از توافق ایران و بریتانیا برای پرداخت این بدهی و آزادی نازنین زاغری، زندانی ایرانی-بریتانیایی در ایران،‌ منتشر شده بود، لندن آن را تکذیب کرد.

اکنون بلینکن در پاسخ به سوالی درباره موضع کشورش درباره پرداخت این بدهی از سوی لندن گفت: «این تصمیمی مستقل برای بریتانیاست.»

از سوی دیگر آمریکا نیز گزارش‌هایی را که درباره توافقش با ایران برای آزادسازی هفت میلیارد دلار از ارزهای بلوکه‌شده جمهوری اسلامی و همچنین تبادل چهار زندانی ایرانی با چهار زندانی آمریکایی منتشر شده بود را تکذیب کرده است.

خانواده‌های شهروندان دوتابعیتی که در ایران زندانی‌اند، از مقام‌های این کشورها خواسته‌اند تا در مذاکرات با تهران به وضعیت و آزادی بستگانشان در ایران نیز بپردازند.

 

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More