وزیر بهداشت و رییس کمیسیون آموزش؛ قطعی شدن برگزاری کنکور سراسری با نظارت بسیج | ایران اینترنشنال

وزیر بهداشت و رییس کمیسیون آموزش؛ قطعی شدن برگزاری کنکور سراسری با نظارت بسیج

سعید نمکی پس از دومین جلسه مشترک وزرای بهداشت و علوم، کمیسیون آموزش مجلس و سازمان سنجش  اعلام کرد که کنکور سراسری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در پایان مرداد ماه برگزار خواهد شد. همزمان علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرد که کنکور سراسری با نظارت شماری از نیروهای بسیج برگزار خواهد شد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز یک‌شنبه در همین جلسه فوق‌العاده کمیسیون آموزش مجلس گفته بود «نمی‌توانیم تضمین کنیم که برگزاری کنکور پروتکل‌ها، کاملا رعایت شود، فقط می‌توانیم حداکثر نظارت را داشته باشیم»، پس از جلسه روز دوشنبه تاکید کرد که «تضمین خواهیم کرد که نظارت سختگیرانه بر پروتکل‌ها رعایت شود.»

پیشتر احمد نادری، عضو کمیسیون آموزش مجلس، از وجود اختلاف‌نظر جدی بین وزیر بهداشت با وزیر علوم درباره برگزاری کنکور خبر داده بود.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه در نشست عصر یک‌شنبه این کمیسیون با حضور وزرای بهداشت، علوم، ورزش و رییس سازمان سنجش «مواردی را در پنج بند مبنی بر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آزمون دکتری» مطرح کرده است، گفته بود که «تعداد مخالفان برگزاری کنکور در نشست عصر یک‌شنبه این کمیسیون بیشتر از موافقان برگزاری آن بود.

با این حال پس از برگزاری جلسه دوم وزرای بهداشت، علوم، ورزش و رییس سازمان سنجش و اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، سعید نمکی اعلام کرد که در این جلسه «بحث‌های زیادی انجام شد و برای خروج از این بلاتکلیفی، موارد مورد جمع بندی قرار گرفت تا بتوانیم نتیجه مطلوبی داشته باشیم.»

به گفته نمکی مقرر شده است برای برگزاری کنکور سراسری «کمیته‌ای تشکیل می‌شود که روسای دو کمیسیون مجلس شورای اسلامی و تعدادی از نمایندگان مجلس در کنار تعدادی از مسئولان وزارت بهداشت و وزارت علوم و سازمان سنجش یک بار دیگر پروتکل‌ها را مرور کنند» و پروتکل‌ها را «سخت‌تر از آزمون دکتری در نظر خواهند گرفت.»

وزیر بهداشت افزود که در جریان برگزاری کنکور سراسری قرار است «سه مرحله مهم شامل نقل و انتقال داوطلبان به حوزه امتحانی، داخل حوزه امتحانی و هنگام خروج» داوطلبان از حوزه‌های امتحانی با پروتکل‌های سختگیرانه انجام شود.

به گفته نمکی، در مناطق مختلف، پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری کنکور تغییر خواهد کرد و  در استان‌های گرمسیر مثل سیستان و بلوچستان و هرمزگان، در چنین شرایط و آب و هوایی باید فاصله‌ها و موارد را متفاوت در نظر گرفت.

وزیر بهداشت افزود که قرار شده است تا در سال‌های برگزاری کنکور، تعداد حاضران بیش از «حدود ۲۰ درصد فضای اشغال هر سالن نباشد و فاصله گذاری‌ها حداقل دو متر باشد» و «اگر داوطلبی ماسک یا پک بهداشتی نداشت، برای او تهیه و تحویل شود.»

همزمان علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش مجلس با تاکید براینکه در جلسه فوق العاده روز یک‌شنبه نمایندگان راضی به برگزاری کنکور با شرایطی که کنکور دکتری برگزار شد، نبودند، گفت که به همین دلیل جلسه دیگری روز دوشنبه برگزار شد و طی آن مقرر شد تا کنکور سراسری در ۳۱ مرداد برگزار شود تا داوطلبان از اضطراب خارج شوند اما نظارت‌های قوی بر اجرای پروتکل‌ها خواهیم داشت تا حتی یک نفر هم به کرونا مبتلا نشود.

رییس کمیسیون آموزش تاکید کرد که کنکور سراسری با نظارت بسیج انجام خواهد شد و ناظرینی از سازمان بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد بر برگزاری کنکور نظارت خواهند کرد.

سعید نمکی نیز حضور نیروهای بسیج در جریان برگزاری کنکور سراسری را تایید کرد و گفت که مقرر شده است تا «ناظرها با اشتراک بین وزارت بهداشت و مجلس و بسیج و سازمان‌های مردم نهاد انتخاب و نظارت قوی انجام شود.»

وزیر بهداشت روز یک‌شنبه با تاکید براینکه «پروتکل، زره فولادی در مقابل بیماری کرونا نیست»، گفته بود که تهیه و ابلاغ پروتکل‌ها به معنی ختم به خیر شدن همه امور نیست و چنین چیزی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد بلکه با نوشتن و ابلاغ پروتکل‌ها، می‌خواهیم موارد بیماری را به حداقل برسانیم.

تازه چه خبر؟
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل وزارت بهداشت در واکنش به گزارش‌ها درباره کمبود انسولین و تجمع بیماران جلوی داروخانه‌ها گفت که به اندازه مصرف یک ماه...More
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در ایران خبر داد. افشین استوار در عین حال گفت که آخرین...More
خبرگزاری فارس از بازداشت تعدادی از شهروندان مسیحی ایران «در چندین استان» این کشور خبر داد. فارس روز شنبه اتهام این افراد را «اتصال به سرویس‌های»...More
بر اساس یک تحقیق جدید، واکسن کرونای تولید شده توسط شرکت‌های فایزر و بیون‌تک، بر گونه جهش‌یافته ویروس که در بریتانیا شناسایی‌ شده نیز موثر است. به...More
وب‌سایت نسیم‌آنلاین خبر داد که یک نماینده مجلس به یک سرباز به دلیل ممانعت او از ورود به خط ویژه سیلی زده است. برخی از گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی...More