وزیر بهداشت: هنوز ردپای گونه جدید کرونا را در ایران نیافته‌ایم | ایران اینترنشنال

وزیر بهداشت: هنوز ردپای گونه جدید کرونا را در ایران نیافته‌ایم

 

در حالی که مینو محرز،‌ عضو ستاد مقابله با کرونا، اعلام کرده بود موج اخیر کرونا در ایران به دلیل ورود گونه جهش‌یافته از بریتانیا بوده و سپس آن را رد کرد، اکنون سعید نمکی، وزیر بهداشت، دوباره اشاره کرده تاکنون ردپایی از این گونه ویروس یافت نشده است.

نمکی روز یکشنبه هفتم دی‌ماه گفت: «تا این لحظه ردپایی از ویروس جهش‌یافته بریتانیایی نیافته‌ایم و تمام تلاشمان را کردیم تا راه‌های ورود ویروس را ببندیم، اما ویروس‌ها ویزا نمی‌خواهند.»

وزیر بهداشت پیش از این هم یک بار دیگر با رد ورود گونه جدید ویروس به کشور هشدار داده بود: «اگر آتش این اتفاق دامن ما را بگیرد، روزهای بسیار سختی در پیش خواهیم داشت.»

ورود این گونه کرونا به ایران در حالی از سوی نمکی رد می‌شود که پیشتر سایر مقام‌های رسمی جهش ویروس و وجود آن در کشور را تایید کرده بودند.

مینو محرز روز دوم دی‌ماه در گفت‌وگویی با «خبرگزاری دانشجو» اعلام کرده بود «در خردادماه جهشی در این ویروس پیدا شد که قدرت و سرعتش خیلی بالا رفت. ما این دفعه با ویروسی طرف بودیم که واقعا به طرز وحشتناکی تعداد بیماران زیاد شد که همه ایران قرمز بود. همان ویروس بریتانیا بود که ما داشتیم و خوشبختانه کنترل شد.»

با این حال او سه روز بعد در گفت‌وگویی دیگر با خبرگزاری ایرنا اظهارات متفاوتی بیان کرد و گفت:‌ «مدرکی هم برای ورود این ویروس جهش‌یافته به ایران در دست نیست.»

در مهرماه نیز ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت،‌ تایید کرده بود طی موج سوم همه‌گیری، ویروس کرونا دچار «جهش ژنتیکی» و «شیوع سریع» شده است.

ایران از هفته گذشته پروازهای خود به بریتانیا را همزمان با تعداد دیگری از کشورهای جهان از جمله در اروپا و خاورمیانه متوقف کرد.

با آن که سرعت شیوع گونه جدید جهش‌یافته در بریتانیا مورد تاکید قرار گرفته، اما همچنان درباره قدرت تاثیرگذاری یا کشندگی بیشتر آن شواهد قطعی گزارش نشده است.

اظهارات متناقض مقام‌های رسمی ایران درباره ورود این گونه به کشور در حالی است که سال گذشته نیز در ابتدای ورود ویروس کرونا، تا مدت‌ها آن را رد می‌کردند.

جمهوری اسلامی علاوه بر انتقادات رسانه‌ها و کارشناسان در داخل در ارتباط با «پنهان‌کاری» درباره ورود و وضعیت شیوع ویروس، در سطح بین‌المللی نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.

به تازگی سازمان اطلاعات و امنیت کانادا در گزارشی ایران را متهم کرد که در زمینه بیماری همه‌گیر «اطلاعات نادرست» ارائه می‌دهد و سعی می‌کند در همین زمینه انگیزه‌های استراتژیک خود را پیش ببرد.

تازه چه خبر؟
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در پیامی ویدیویی با حمایت از دادخواهی و اعتراض مردم سراوان به کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌...More
طبق تحقیقی که از سوی دانشگاه کلمبیای آمریکا صورت گرفته، گونه‌ای جدید از ویروس کرونا که شبیه به گونه کشف شده در آفریقای جنوبی است، از ماه نوامبر در...More