وزیر بهداشت ایران: جریاناتی در کشور به گریستن مردم دل بسته‌اند | ایران اینترنشنال

وزیر بهداشت ایران: جریاناتی در کشور به گریستن مردم دل بسته‌اند

وزیر بهداشت ایران می‌گوید مشکلات بهداشت روان در کشور به دلیل فضای ناشاد جامعه، بسیار زیاد است و گویی جریاناتی بیشتر به گریستن مردم تا شاد کردن آنها، دل بسته‌اند.

به گزارش ایسنا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز جمعه، ۲۱ تیرماه مشکلات بهداشت روان کشور به دلیل فضای ناشاد جامعه، را «بسیار زیاد» ارزیابی کرد و گفت: «متاسفانه همه کمک می‌کنندکه فضای کشور، غمگین‌تر شود.»

او با اشاره به اظهارات پیشین علی خامنه‌ای، رهبری جمهوری اسلامی افزود: «انگار جریاناتی در کشور بیشتر به گریستن مردم تا شاد کردن آنها، دل بسته‌اند. و ضجه، گریه، اندوه و غصه، یاس و ناامیدی را تبلیغ می‌شود.»

 

 موارد ابتلا به نارسایی‌های کلیوی، کماکان رو به افزایش است

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به افزایش ۱۰ برابری دستگاه‌های دیالیز در کشور نسبت به ۵ سال گذشته، هشدار داد که موارد ابتلا به نارسایی‌های کلیوی، کماکان رو به افزایش است. او فشارخون بالا و دیابت را از از عوامل اصلی نارسایی‌های کلیوی برشمرد.

به گفته وزیر بهداشت، دست‌کم ۴۰ درصد موارد مرگ‌ومیر ناشی از فشار خون بالا از فشار خون بالای خود خبر نداشته‌اند.

 

آینده‌ای با سالمندان روان نژند و افسرده داریم

سعید نمکی در ادامه نسبت به آینده‌ای با سالمندان روان نژند هشدار داد و گفت سالمندان ایرانی با سالمندان سایر کشورها چه بسا متفاوت هستند؛ چون بسیاری جوانی نکرده، پیر شده‌اند. به گفته وزیر بهداشت، با توجه به افزایش نسبت جمعیتی سالمندان، در آینده با سالمندانی روان نژند و افسرده روبرو هستیم.

 

طرح تحول نظام سلامت نیازمند مقدماتی است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اذعان به نقاط مثبت و منفی طرح تحول نظام سلامت تاکید کرد که اجرای این طرح، نیازمند مقدماتی نظیر پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی است.

طرح تحول نظام سلامت به پاشنه آشیل حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت پیشین تبدیل شده بود.

پس از استعفای حسن قاضی‌زاده هاشمی، سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت شد و ۱۵ بهمن‌ماه سال گذشته، با رای اعتماد مجلس شورای اسلامی، به عنوان سیزدهمین وزیر بهداشت جمهوری اسلامی منصوب شد.

تازه چه خبر؟
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More