وزیر بهداشت ایران: بازداشت عده‌ای در سازمان غذا و دارو به اتهام تخلفات ارزی | ایران اینترنشنال

وزیر بهداشت ایران: بازداشت عده‌ای در سازمان غذا و دارو به اتهام تخلفات ارزی

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، از بازداشت برخی افراد در سازمان غذا و دارو به اتهام تخلفات ارزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد.

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه به نقل از نمکی نوشت: «عده‌ای تخلفاتی در این حوزه انجام داده‌اند که در حال پیگیری آنها هستیم و در این رابطه متاسفانه برخی افراد در سازمان غذا و دارو که با این افراد همراه بوده‌اند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند و اعترافاتی هم کرده‌اند.»

او توضیح داد فعالیت‌های متخلفین از سه الی چهار ماه پیش تحت نظر مامورانی بوده که «به صورت چراغ خاموش» درباره تخصیص ارز و مصرف آن تحقیق کرده‌اند.

نمکی ضمن اشاره به اینکه برخی واردکنندگان دارو اقدام به واردات « داروهای تاریخ‌گذشته» با ارز دولتی کرده‌اند، گفت: «یا اینکه این افراد به جای استنت قلبی، کابل برق آوردند و بعد هم فرار کرده‌اند.»

وزیر بهداشت تاکید کرد: «اما بنده این قول را می‌دهم که با تمام وجود از اعاده حقوق بیت‌المال از هیچ چیز کوتاهی نخواهم کرد.»

نمکی گفت سامانه‌های به‌روزشده وزارت بهداشت رصد تخصیص ارز دولتی را که قبلا ناممکن بود، امکان‌پذیر کرده و «تا یک الی دو ماه آینده سامانه بروزی را خواهیم داشت که مشخص می‌کند هر فرد چقدر ارز گرفته و چه چیزی را باید وارد کند و هر روز این موضوع رصد خواهد شد».

نمکی روز یکشنبه نیز گفته بود مبلغ «یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار» ارز تخصیصی به تجهیزات پزشکی و دارو از کشور خارج شده و مشخص نیست در قبال آن چه کالایی وارد شده است.

او همچنین از وجود شبکه‌های پیچیده و بانفوذ «فساد و انحصار» در بخش «تجهیزات پزشکی و دارو» خبر داده و گفته بود: «مافیای فساد قدرتمند است اما وزارت بهداشت با همه توان در مقابل مافیا و فساد ایستاده و مبارزه می‌کند.»

از چند ماه قبل از خروج رسمی آمریکا از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت سال گذشته، قیمت ارز رو به افزایش گذاشت و در ماه‌های بعد تا چند برابر بالا رفت. در این میان، دولت اعلام کرد برای واردات کالاهای اساسی از جمله دارو ارز با نرخ دولتی تعلق می‌گیرد. اما بعدها اخبار رسمی از واردات کالاهایی همچون گوشی موبایل اعلام شد. 

دارو و تجهیزات پزشکی از شمول تحریم‌های آمریکا خارجند، اما مقام‌های وزارت بهداشت می‌گویند به دلیل تحریم‌های بانکی قادر به خرید دارو نیستند.

تازه چه خبر؟
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More