وزیر اقتصاد: فروش اوراق نفت متوقف شده است | ایران اینترنشنال

وزیر اقتصاد: فروش اوراق نفت متوقف شده است

وزیر اقتصاد اعلام کرد فروش اوراق نفت متوقف شده است. فرهاد دژپسند گفت  شورای اقتصاد این موضوع را تصویب کرده اما «به دلایلی فعلا دست نگه داشته شد». او  توضیح بیشتری در اینباره نداده است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی،‌ رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نیز ۲۶ مرداد از توقف فروش اوراق نفت در بازار بورس به دلیل مخالفت مجلس خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فروش این اوراق به دلیل مخالفت مجلس متوقف شده است. یکی از ایرادات نمایندگان مجلس تصمیم وزارت نفت برای استفاده از درآمد این اوراق برای هزینه‌های جاری است.

در قانون بودجه به شرکت نفت اجازه داده شده از درآمد فروش این اوراق فقط برای طرح‌های عمرانی یا پرداخت بدهی پیمانکاران استفاده کند.

دولت ایران به جز این طرح همچنین طرحی را با عنوان «گشایش اقتصادی» مطرح کرده که قرار است بر اساس آن نفت به مردم پیش فروش شود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت و تعدادی از نمایندگان مجلس اعلام کرده‌اند این دو طرح با یکدیگر تفاوت دارند.

در همین حال به گفته محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، درآمد فروش اوراق نفت ۱۵۰۰ میلیارد تومان است، اما در طرح گشایش اقتصادی دولت تصمیم دارد ۲۲۰ میلیون بشکه نفت را پیش‌فروش کند که درآمد آن ۱۰۰ برابر بیشتر و حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است.

او گفته بود درآمد پیش بینی شده برای طرح پیش‌فروش نفت بیش از یک چهارم بودجه کل کشور است.

رییس‌جمهور ایران روز ۲۹ مرداد اعلام کرده بود طرح پیش‌فروش نفت در صورت حمایت نکردن روسای دو قوه دیگر اجرا نخواهد شد. پیش از این گزارش‌هایی درباره مخالفت روسای مجلس و قوه قضاییه با این طرح منتشر شده است.

 در همین حال حسن روحانی سه‌‌شنبه چهارم شهریور در جمع مدیران تعدادی از رسانه‌ها ایرادات مطرح شده به این طرح را «عجیب» خواند.

او اضافه کرد: «اینکه می‌گویند دولت بعدی به این طرح متعهد می‌شود. این چیزی است که در همه دولت ها وجود دارد، مگر ما از دولت قبلی تعهد نداشتیم که دو میلیون مسکن مهر را تحویل دهیم؟ این کار را انجام دادیم».

به گفته روحانی، قرار است در این طرح نفت با ریال و بر مبنای ارز نیمایی به مردم برای تحویل در دو سال آینده پیش فروش شود تا «هم مشکل ارز و ریال حل شود و هم نفت فروخته شود».

 

تازه چه خبر؟
دیوید بیسلی، رییس برنامه جهانی غذای سازمان ملل، ضمن هشدار نسبت به وقوع قحطی در ده‌ها کشور جهان از شکل‌گیری فاجعه انسانی در سال ۲۰۲۱ خبر داد. بیسلی در...More
سازمان بهداشت جهانی ابراز امیدواری کرد این سازمان در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ تعداد ۵۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا را در سطح جهانی آماده توزیع کند. به گفته...More
برهم صالح، رییس جمهوری عراق گفت که دولت این کشور، واکسن کرونا را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهد. رییس جمهوری عراق در سخنرانی خود در نشست...More
فریدون محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری البرز گفت که در پی بارندگی‌های چند روز گذشته، بخشی از پل دختر کرج قدیمی‌ترین سازه موجود در این شهر بعد از...More
دادستان سنندج گزارش‌ها درباره قتل «ناموسی» زنی به دست دو برادرش با ضربات چاقو را تایید کرد. محمد جباری به پایگاه خبری رکنا گفت که دو برادر انگیزه خود...More